• תפריט
בורסת ת"א

"על שריג להורות למוסדיים להבהיר פומבית את עמדתם ביחס לדלק נדל"ן"

הקליניקה לאינטרס ציבורי בשוק ההון שלחה היום מכתב חריף למפקח על הביטוח על רקע הימנעות מנהלי ההשקעות בגופי הפנסיה מלהביע עמדתם ביחס להסדר החוב שמציעה החברה. המכתב תוקף את תשובה, את הגופים המוסדיים "שקולם נעלם" ואת המפקח שלא מתערב

רחלי בינדמן 13:4122.11.11

הקליניקה לאינטרס הציבור בשוק ההון, בראשות עו"ד עמירם גיל שיגרה היום (ג') מכתב למפקח על הביטוח, פרופ' עודד שריג בדרישה כי ינחה את הגופים המוסדיים בדלק נדל"ן לספק לאלתר הבהרות בדבר עמדתם כלפי הסדר החוב של חברת דלק נדל"ן, בשליטת יצחק תשובה ולנקוט פעולה ברורה להגנה על כספי הציבור בחברה.

 

"בימים האחרונים התפרסם כי מצבה המדרדר של דלק נדל״ן - אשר הלך והחמיר זה זמן - הביא את בעל השליטה ליזום הסדר חוב בחברה" נכתב בראשית המכתב. "משמעות ההצעה שהוצגה היא שמחזיקי האג״ח, אשר הזרימו לדלק נדל״ן לא פחות מ-2.2 מיליארד שקל בשנים האחרונות, יוותרו על כ-45% מהחוב של בעל השליטה כלפיהם. במקביל, בעל השליטה מציע בשלב זה להזרים בעצמו לחברה 250 מיליון שקל בלבד - כמחצית (!) מההערכות נשמעו בתחילה".

 

עוד נכתב כי "הזרמת הכספים נעשית חרף העובדה שמחזיקי האג״ח הצביעו על מקורות הון נוספים העומדים לרשות בעל השליטה ואשר מאפשרים לו, לכאורה, להזרים סכומים גדולים משמעותית לטובת החברה".

 

"ניתן אפוא לראות, שהסדר החוב אותו מציע בעל השליטה בדלק נדל״ן מעלה חשש כבד לפגיעה בחסכונות הציבור המושקעים בחברה" אמרו בקליניקה.

 

"ההסדר אף מעלה תמיהות קשות בדבר התנהלותה העסקית של דלק נדל״ן בשנים האחרונות, לרבות בכל הנוגע לגיוס אשראי ללא בטוחות מהציבור, ובדבר שיקול דעתו של בעל השליטה והתנערותו, לכאורה, מאחריות כלפי המשקיעים שהעמידו לטובתו את עתודות הפנסיה והחסכונות שלהם".

 

המוסדיים לא יוצאים נקיים

 

המכתב יוצא לא רק נגד תשובה, אלא גם נגד הגופים המוסדיים: "קולם של הגופים המוסדיים - המנהלים את חסכונות הציבור וככאלה אמורים היו להיות הראשונים לזעוק נגד הסדר החוב - טרם נשמע. לא בפעם הראשונה, נאלמו המוסדיים דום ובמקום להילחם את מלחמתו של הציבור על כספי חסכונותיו הם מעדיפים 'להוריד פרופיל'. בכך מועלים המוסדיים בתפקידם ומפירים את חובתם כלפי החוסכים והעמיתים".

 

"לדאבון לב, התנהלותם זו של המוסדיים אינה מפתיעה. בשנים האחרונות היה שוק ההון עד למקרים נוספים בהם העדיפו המוסדיים לשתוק, להבליג, ולשתף פעולה עם בעלי שליטה תוך פגיעה באינטרס הציבור". במכתב מציגים את המקרים של עסקאות גנדן, מכתשים אגן וכור-נכסים ובנין , ובעסקאות נוספות. גם מחקרים עדכניים מלמדים, כי המוסדיים מעדיפים כעניין שבשגרה לתמוך בעסקאות מפוקפקות שמובילים בעלי שליטה לטובת עצמם במקום להתייצב כנדרש לצד הציבור".

 

"מדוע המפקח לא התערב עד כה?"

 

הביקורת מגיעה גם לפתחו של המפקח על שוק ההון עודד שריג: "ככל שדרכם זו של המוסדיים אינה מפתיעה, מאכזב לגלות כי הממונה על שוק ההון במשרד האוצר אינו תובע מהם לשנות את דרכם. למעשה, קשה שלא לשאול לפשר בחירתך שלא להתערב עד כה בהסדר החוב בדלק נדל״ן, ולא לדרוש מהמוסדיים לנקוט פעולה ברורה לטובת המשקיעים". משכך, מבקשים שם "להנחות כעת את הגופים המוסדיים בדלק נדל״ן לספק לאלתר הבהרות בדבר עמדתם כלפי הסדר החוב שיוזם בעל השליטה, ולנקוט פעולה ברורה להגנה על כספי הציבור בחברה".

 

הקליניקה לאינטרס הציבור בשוק ההון, שבמרכז האקדמי למשפט ולעסקים, פועלת מאז אוגוסט 2011 כגוף ציבורי ללא כוונת רווח במטרה להגן על האינטרס של המשקיעים מהציבור בשוק ההון. הקליניקה יוזמת הצעות חוק, פועלת מול הרגולטור, ומצטרפת לתיקים בבית המשפט הכלכלי במטרה להגביר את הפיקוח על בעלי השליטה ולהשמיע את קולו של הציבור, המשקיע את כספי הפנסיה והחסכונות שלו בשוק.

לכתבות נוספות בנושא שוק ההון 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x