$
בורסת ת"א

S&P מעלה את דירוג האשראי של ישראל ל-A+

בהודעתה ציינה החברה כי העלאת הדירוג משקפת את המדיניות המאקרו-הכלכלית האחראית שבה נקטה ישראל בתקופת המשבר העולמי ואת הצמיחה הגבוהה במשק. שטייניץ: "מדובר בתעודת כבוד"

אמנון אטד 13:3409.09.11
חברת הדירוג S&P הודיעה כי היא מעלה את דירוג האשראי של מדינת ישראל מ-A לרמה של A+ עם תחזית יציבה.

החברה העלתה את הדירוג של ישראל ל-A בנובמבר 2007.

 

בהודעתה ציינה החברה כי העלאת הדירוג משקפת את המדיניות המאקרו-הכלכלית האחראית שבה נקטה ישראל בתקופת המשבר העולמי, ואת הצמיחה הגבוהה במשק. נציגי החברה ציינו כי ישראל נמצאת במסלול אמין להמשך הורדת נטל החוב ולשיפור נוסף של החשבונות החיצוניים של המדינה.

 

החברה מדגישה לחיוב את המדיניות התקציבית האחראית, התומכת בהורדת יחס חוב-תוצר, ואת ההכנסות הצפויות מהמסים על תגליות הגז שיתמכו במגמות אלו גם בעתיד.

 

חברת הדירוג מציינת בהודעתה כי היא מסתמכת על ההנחה שהמחאה החברתית בישראל לא תשפיע על המשך הורדת החוב הציבורי. נציגי החברה מאמינים כי המחאה לא צפויה להשפיע על המדיניות הכלכלית האחראית להורדת יחס חוב תוצר והמשך השמירה על המשמעת התקציבית.

 

עוד ציינו נציגי החברה כי החלטתם נתמכת על ידי העובדה שהכלכלה הישראלית משגשגת ויציבה, בעלת מוסדות חזקים ומשמעת תקציבית מתמשכת ומוכחת. כמו כן ציינו כי ההסכמה הפוליטית הרחבה לגבי ריסון תקציבי ומשמעת פיסקלית סייעה בהורדת החוב הממשלתי משיעורים הסטורים גבוהים לרמה של 75% מהתוצר נכון לסוף שנת 2010.

 

על אף העלייה במחירי הדיור, לא רואים בחברת S&P סיכון למערכת הפיננסית ומציינים לחיוב את הפיקוח ההדוק והניהול השמרני יחסית של הבנקים בישראל. נציגי החברה הזכירו כי הסיכון הגיאופוליטי ממשיך להעיב על דירוג הכלכלה הישראלית, אך ציינו כי סיכון זה מקוזז בחלקו על ידי תמיכה של ממשלת ארצות הברית.

 

נתניהו: "זו הכרה במדיניותנו"

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר בתגובה להעלאת הדירוג כי הוא "מברך על ההכרה הבינלאומית בדרך האחראית והמוצלחת שבה הממשלה מנהלת את כלכלת ישראל, דרך שמביאה להגדלת ההשקעות, לירידה באבטלה וליצירת מקומות תעסוקה". נתניהו אמר שהממשלה מחויבת להמשיך במדיניות זו, תוך הבטחת המשך הצמיחה במשק.

 

עוד הוסיף נתניהו כי הוא בטוח שגם המלצות ועדת טרכטנברג יביאו לשינוי סדר העדיפויות תוך שמירה על כלכלה יציבה.

 

סטנלי פישר. שמח על ההכרה בהישגי המשק סטנלי פישר. שמח על ההכרה בהישגי המשק צילום: אוראל כהן

שר האוצר, יובל שטייניץ, שביקש לפני כחודש ממשלחת הדירוג של S&P לבחון את העלאת הדירוג של ישראל, ציין כי: "מדובר בתעודת כבוד מרשימה לכלכלה הישראלית ולהתמודדות המוצלחת עם המשבר העולמי שמאיים מזה שלוש שנים על כלכלות העולם המערבי. ההישג בולט במיוחד על רקע משבר החובות והאבטלה ההמונית שפגעו בדירוג האשראי של מדינות רבות בעולם. העובדה שחברת הדירוג ציינה את נושא תגליות הגז כאחת מנקודות החוזק של כלכלת ישראל מעידה על חשיבות המהלך של גיבוש מודל כלכלי שמבטיח למדינה הכנסות משמעותיות מפיתוח מאגרי הגז באמצעות ועדת ששינסקי. יחד עם זאת, אסור למדינת ישראל לנוח על זרי הדפנה. המשבר הגלובלי המתחדש מחייב אותנו ביתר שאת, להמשיך ולשמור על מסגרות התקציב ועל עקרונות המדיניות הכלכלית שאותן מדגישה החברה בהודעתה".

 

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, מסרה כי: "הודעתה של חברת S&P בתקופה זו, בה העולם מצוי במשבר כלכלי עמוק, מעידה על חוסנה של הכלכלה הישראלית ומחזקת את החשיבות בהמשך הקטנת נטל החוב הציבורי".

 

נגיד בנק ישראל ,סטנלי פישר, ברך על העלאת דירוג האשראי ואמר כי הוא שמח על ההכרה בהישגים של המשק הישראלי. הנגיד הוסיף כי מצבו הטוב של המשק הישראלי הוא תוצאה של המדיניות התקציבית של הממשלה והאוצר, המדיניות המוניטרית של בנק ישראל והפעילות המוצלחת של הסקטור העסקי על רקע מדיניות זאת.

 

"אני מברך על כוונת הממשלה והאוצר להמשיך ולשמור על מדיניות תקציבית אחראית תוך שמירה על מסגרת תקציבית בעיקר נוכח המציאות הכלכלית העולמית המורכבת שצפויה להשפיע גם על המשק הישראלי. אני מאמין שהמשק הישראלי ימשיך להצדיק את האמון שניתן לו בהעלאת הדרוג. אנו בבנק ישראל, מתכוונים להמשיך לתרום לצמיחה וליציבות המשק דרך מדיניות מוניטרית אחראית שתכוון לשמירה על יציבות מחירים, תרומה לצמיחה ולתעסוקה ושמירה על יציבות המערכת הפיננסית", אמר פישר.

 

לפני כחודש הורידה S&P לראשונה בהיסטוריה את דירוג האשראי המושלם של ארצות הברית מ-AAA ל-AA+. ההודעה על הורדת הדירוג הביאה למפולת בבורסות העולם: שווי השוק של המניות בעולם צנח ב-7.6 טריליון דולר בשבוע שלאחר ההודעה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x