שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט" - חוזר מטורקיה: הפועלים שוקל מכירת בנק פוזיטיף

ההידרדרות ביחסים עם אנקרה צפויה להקשיח עוד יותר את עמדת הרגולטור הטורקי, שמסרב להעניק לפוזיטיף היתר קבלת פיקדונות. שווי אחזקות הפועלים בבנק: 636 מיליון שקל

תומר זלצר 06:5905.09.11

המשבר החריף ביחסי ישראל־טורקיה עתיד להתגלגל בקרוב אל המערכת הבנקאית: על רקע ההידרדרות ביחסי המדינות, צפוי בנק הפועלים לבחון בקרוב את האפשרות למכור את אחזקתו (69.8%) בבנק הטורקי פוזיטיף, שבו הוא שותף עם איש העסקים חאליט צ'ינילולו (30.2%). מבנק הפועלים לא נמסרה תגובה.

 

הפועלים רכש את בנק פוזיטיף בסוף 2006 תמורת 100 מיליון דולר, ומאז הגדיל את אחזקתו בתמורה לעוד 76 מיליון דולר. מדובר בפעילות העסקית הגדולה ביותר בטורקיה של חברה ציבורית מובילה בישראל.

 

מה דעתך על מניית פועלים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מאז 2008 גרמה האחזקה בפוזיטיף להפסדים של 272 מיליון שקל לפועלים. הפחתות מוניטין שבוצעו בדו"חות והיחלשות הלירה הטורקית ביחס לשקל הביאו לירידת שווי השקעת הפועלים בפוזיטיף מ־873 מיליון שקל בסוף 2008 ל־636 מיליון שקל בסוף יוני 2011.

 

אפשרויות צמיחה מוגבלות

 

לפוזיטיף, שמתמקד במתן שירותי בנקאות קמעונאית ועסקית, אין היתר קבלת פיקדונות מהרגולטור הטורקי - עובדה המקשה מאוד את אפשרויות הצמיחה שלו. כך, בשנים האחרונות נאלץ פוזיטיף לצמוח רק על בסיס הונו העצמי, ובנק הפועלים נדרש להזרים לו כסף - הן באופן ישיר והן באופן עקיף דרך רכישת איגרות חוב שלו.

 

 

מאז שנכנס לתפקידו באוגוסט 2009, ניסה יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי לשכנע את הרגולטור הטורקי להעניק לפוזיטיף היתר קבלת פיקדונות. במהלך 2010 התמודד הפועלים במכרז של ממשלת טורקיה לרכישת הבנק Adabank שברשותו היתר קבלת פיקדונות, מתוך מחשבה שמיזוגו אל תוך פוזיטיף יפתור את הבעיה. עם זאת, ממשלת טורקיה דחתה את הצעת הפועלים שעמדה על 42 מיליון דולר.

 

התרחיש הקיצוני: הלאמה

 

ההידרדרות ביחסי המדינות מרחיקה עוד יותר את היתר הפיקדונות מפוזיטיף, כאשר תרחיש שבו ממשלת טורקיה מלאימה את אחזקת הפועלים בבנק כבר אינו נראה דמיוני. אך גם בתרחיש הקיצוני של הלאמת פוזיטיף ללא תמורה, מדובר במחיקת סכום הנמוך מהרווח הנקי הרבעוני של בנק הפועלים.

 

פוזיטיף בכותרות גם על רקע המלצת המשטרה להעמיד לדין את יו"ר הפועלים לשעבר דני דנקנר בחשד לביצוע עבירות של שוחד, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים בתאגיד. פרשה מרכזית שבה חשוד דנקנר קשורה לפיצוי גבוה שהעניק הפועלים לקרן RP שבבעלות רפי ברבר (שהיתה שותפה ברכישת פוזיטיף ב־2006) - שהיא שותפה של חברת אלרן שבבעלות משפחת דנקנר.

 

לכתבה באנגלית לחץ כאן

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >> 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x