$
המלצות ואזהרות

הפער שמעיד על הזדמנות בכיל

החולשה במניית כיל פתחה פער בינה לבין מדד מחירי הסחורות החקלאיות. הפער מגלם הזדמנות השקעה בכיל

ארז מור 06:5430.08.11

מניות הדשנים נעו בשנים האחרונות במתאם גבוה למחירי הסחורות החקלאיות. הקשר ברור: מחירי הגרעינים יוצרים לחקלאים רווחים גבוהים, וכתוצאה מכך גדל התמריץ של החקלאי לדשן באופן אופטימלי, כדי להגדיל את התפוקה. בנוסף, רגישות החקלאים למחירי הדשנים נמוכה, ככל שמחירי התוצרת גבוהים יותר ורווחיהם עולים.

 

 

המשקיעים רואים במניות הדשנים כמנוף על מחירי הסחורות, משום ששוק האשלג הוא שוק ריכוזי עם מיעוט יצרנים, שמתאימים את ההיצע לביקוש בכל רגע נתון ובכך שומרים על רמת מחירים גבוהה. כשמחירי הסחורות עולים, גם מניות חברות הדשנים נוהגות לעלות בהתאם.

 

ואמנם כפי שרואים בגרף, מניית כיל מתנהגת רוב הזמן באופן דומה מאוד לשינויים במחירי הדגנים (מתאם של 0.93 מאז תחילת 2010), אלא שבחודשים האחרונים נפתח פער. מניית כיל רשמה ירידות יחד עם שוקי המניות בעולם, בעוד שמחירי הגרעינים שמרו על יציבות ברמה גבוהה.

 

להערכתנו, מחיר מניית כיל כיום אינו מגלם את מצבה העסקי המצוין, הנובע ממחירי הסחורות, ובעיקר האשלג, המאמירים. להערכתנו, כיל תדביק את הפער שנפתח כבר בתקופה הקרובה אם מחירי הסחורות יישארו ברמות הללו. מחיר היעד של אי.בי.אי למניה הוא 61 שקל (לעומת מחירה בשוק: 50.5 שקל).

 

הכותב נמנה על מחלקת המחקר של אי.בי.אי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x