$
בורסת ת"א

קרדיט סוויס צנחה ב־14% ומתקרבת שוב ל"קו האדום"

מחיר הרצפה, שבגינו עלולה כור לאבד את אחזקותיה בקרדיט סוויס לבנקים המלווים, נמוך ב־16% ממחיר מניית הבנק השוויצרי. הנפילה קיזזה כמעט לחלוטין את הרווח של 3.6 מיליארד שקל שרשמה כור בסבב ההשקעה הקודם בבנק

ניר צליק 07:3221.08.11

בשבוע שעבר, לאחר שכור השלימה מימוש של מניות קרדיט סוויס בכ־1.3 מיליארד שקל בשתי פעימות, שחרר בעל השליטה בחברה, נוחי דנקנר, אנחת רווחה באומרו לבכירי קבוצת אי.די.בי בפורום סגור, כי "המשבר מאחוריהם". קביעה זו נראית כעת כמוקדמת מדי, נוכח הירידה החדה שספגה מניית הבנק השוויצרי

בשיעור של 13.7% בשבוע החולף.

 

המשך הנפילה במניית קרדיט סוויס העלתה את ההפסד המצטבר על השקעת כור ל־3.21 מיליון שקל, מתוכם 800 מיליון שקל קיבעה החברה דרך המימושים שביצעה בשבועות האחרונים. המשמעות היא שהחברה מחקה כמעט לחלוטין את הרווח של 3.6 מיליארד שקל, אותו רשמה ב־2009. נקודת זו אף מתחדדת כשלוקחים בחשבון את עלויות המימון והגידור המטבעי, ששוחקות אף יותר את הרווח שעוד נותר לכור על ההשקעה.

 

מניית קרדיט סוויס איבדה 44% מתחילת השנה, על רקע התגברות החששות ממיתון נוסף בכלכלה הגלובלית והחשיפה של מערכת הבנקאות לחוב של מדינות אירופאיות במשבר. האיום הגדול על השקעתה של כור בבנק השוויצרי נובע מ"מחיר הרצפה" אותו קבעו הבנקים המלווים, סיטי ומורגן סטנלי, לפירעון ההלוואה אליהם.

 

מחיר מניית קרדיט סוויס, שנפל ביום שישי ל־20.96 פרנק שוויצרי, התקרב שוב אל "מחיר הרצפה" החדש שנקבע בשבועות האחרונים במו"מ של כור עם הבנקים המלווים, שעומד על כ־18 פרנק - 16.4% מתחת למחיר הנוכחי. אם המניה תרד מתחת לרף זה, עלולים הבנקים, שהעמידו לכור מימון של כ־4 מיליארד שקל לצורך ההשקעה בקרדיט סוויס, לדרוש מימוש של המניות המשועבדות אליהם, וכך תיאלץ כור לקבע הפסד נוסף על השקעתה, גבוה בהרבה מזה שרשמה עד כה.

 

ההפסד של כור על ההשקעה מסתכם עד כה, כאמור, בכ־3.21 מיליארד שקל המוחק כמעט את כל הרווח, של כ־3.6 מיליארד שקל, שהציגה כור על בסבב ההשקעה הראשון בבנק, לפני כשנתיים. במקור השקיעה כור כ־7 מיליארד שקל ברכישת כ־3.2% ממניות הבנק. החברה מימשה בשבועות האחרונים מניות בהיקף של 1.29 מיליארד שקל ונותרו לה מניות ששוויין נאמד היום בכ־2.46 מיליארד שקל.

 

ואם זה לא מספיק, ייתכן שהירידה הנוספת במניית קרדיט סוויס תאלץ את כור להגדיל עוד את הפיקדון שהעמידה לבנקים המממנים, שתפח רק לאחרונה ל־1.6 מיליארד שקל (ולצורך הגדלתו לוותה החברה כ־700 מיליון שקל מהחברה־האם דסק"ש ומאי.די.בי).

 

בנוסף, כעת חשופה כור לסכנה מכיוון אחר - שבנקי השקעות וקרנות גידור ימכרו מניות קרדיט סוויס בחסר, והחברה תיאלץ למכור את יתרת המניות שבידיה במחיר נמוך במיוחד.

 

לכתבה באנגלית לחץ כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x