$
בורסת ת"א

חברות הדלק מזהירות מפגיעה ברווחיות בשל הכוונה להפחית את מרווח השיווק

לדברי החברות, הדבר יגרום לפגיעה משמעותית ברווחיות. באלון אומרים כי בעבודת הוועדה "נפלו טעויות יסודיות ומהותיות"

מישל אודי 11:1601.08.11

חברת פז נפט שבשליטת צדיק בינו, חברת שיווק הדלקים הגדולה בישראל, דיווחה היום (ב') כי החלטת רה"מ נתניהו ושר האוצר שטייניץ להוריד ב-31 אגורות את מחיר הדלק ולהפחית למשך את מרווחי השיווק ב-20 אגורות (תדלוק עצמי) תוביל לפגיעה מהותית ברווחיות החברה.

 

עוד מציינת החברה כי מנתונים שיש בידה, ושהועברו למנהל הדלק, יש להגדיל את מרווח השיווק ולא להפחיתו בהתאם למתודולוגיה הנהוגה לעדכון מרווח השיווק. מאוחר יותר הודיעה חברת הדלק אלון שבשליטת דודי ויסמן הודעה דומה על פגיעה ברווחיות כאשר הם ציינו כי לדעת החברה "נפלו בעבודת הוועדה טעויות יסודיות ומהותיות, ועל פי תחשיביה של החברה אין מקום להפחתת מרווח השיווק". גם דלק ישראל, שבשליטת יצחק תשובה, הצטרפה והודיעה על פגיעה ברווחיות כתוצאה מהורדת מחיר השיווק.

 

הכוונה לערוך שימוע לחברות הדלק מהווה איום חמור על פעילותן. מרווח השיווק הוא מקור עיקרי לרווחיהן ממכירת בנזין בתחנות הדלק, והוא מחושב כיחס שבין עלות הרכישה של הבנזין מבית הזיקוק לעלות המכירה שלו בתחנות, בניכוי הוצאות.

 

שר האוצר יובל שטייניץ הודיע אתמול שבכוונת משרדו להזמין לשימוע את חברות הדלק הגדולות, זאת מתוך כוונה לבחון את הורדת מרווח השיווק שלהן ב-20 אגורות.

 

מה דעתך על מניית פז נפט:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

פז מאחדת בדוחותיה את פעילות שיווק הדלקים בתחנות הדלק יחד עם פעילות רשת חנויות הנוחות yellow. פעילות זו, של חברת הבת פז קמעונאות ומסחר, רשמה ברבעון הראשון של השנה הכנסות של 2.8 מיליארד שקל, גידול של 27% תודות לזינוק במחירי הדלקים ועלייה של 4% במכירות yellow. הרווח התפעולי של החברה עמד על 92 מיליון שקל ברבעון, בדומה לרבעון המקביל אשתקד, בניטרול השפעות חד פעמיות.

 

בפברואר האחרון קיבל משרד התשתיות דו"ח שהוזמן על ידו ממשרד רו"ח לאון-אוליצקי, וכפי שנחשף ב"כלכליסט" - הוא מצביע על אפשרות להורדת מרווח השיווק בטווח שבין 20 ל-35 אגורות לליטר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x