שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": מוני הראל מנסה לבלום את ההשתלטות על GPM

מתווה ההשקעה בחברת תחנות הדלק שהגיש הראל גבוה בשקל אחד מזה של אריה קוטלר, בעל השליטה בארקו

גולן חזני 07:5622.05.11

חברת פטרו גרופ הודיעה בסוף השבוע כי בעל השליטה מוני הראל הגיש באופן פרטי הצעה להשקעה בחברה־הבת שלה GPM, שמפעילה תחנות דלק בארה"ב, במטרה לבלום את הצעת ההשקעה שהגיש ל־GPM אריה קוטלר, בעל השליטה בחברת ארקו. ל"כלכליסט" נודע כי מוני הראל הגיש את אותו מתווה השקעה של קוטלר

שמנסה להשתלט על GPM, בתוספת שקל אחד - כלומר, הזרמה של 20 מיליון דולר ישירות ל־GPM תמורת כ־51% ממניותיה.

 

ההשקעה תתחלק ל־5 מיליון דולר שיוזרמו ל־GPM באופן מיידי ול־15 מיליון דולר נוספים שיוזרמו עד ספטמבר 2011, עת אמורה פטרו גרופ לפרוע תשלום קרן למחזיקי האג"ח שלה, שהחוב כלפיהם עומד על 70 מיליון שקל.

 

בנוסף הודיעה פטרו גרופ כי מונחת בפניה הצעה למכירת מלוא הבעלות על GPM. ל"כלכליסט" נודע כי הגוף שמתעניין ברכישת GPM הוא גוף פרטי אמריקאי שפועל בתחום היהלומים בדרום אפריקה ובבעלותו קבוצות פוטבול בארה"ב. המשקיע האמריקאי מציע לרכוש את GPM תמורת 80 מיליון דולר, בניכוי החוב שעומד על כ־30 מיליון דולר. עם זאת, GPM זקוקה להזרמה מיידית של מזומנים, כך שההצעה איננה רלבנטית כרגע, ונראה כי הראל מעוניין להנשים את החברה ואז לקבל את ההצעה.

 

ההזרמה המיידית לקופת GPM נובעת מהצורך להגיע לפשרה עם הבנק המלווה של GPM, בייסייד קפיטל (Bayside Capital), שהודיע בשבוע שעבר לפטרו גרופ כי הוא מממש את זכותו ונוטל מידיה את כל זכויות הניהול וההצבעה ב־GPM, וממנה את ווין טאגר כדירקטור שינהל את ענייני GPM.

 

לפני כשנה העמיד הבנק הלוואה של 34 מיליון דולר ל־GPM בריבית שנתית גבוהה של 18.5%, אך GPM לא עמדה באחת ההתניות הפיננסיות שנגעה להיקף ה־EBITDA השנתי. GPM אמורה להעביר לבנק מדי שנה תשלומי ריבית של 6 מיליון דולר, אך היא סיימה את 2010 בהפסד תפעולי של 800 אלף שקל ובהפסד של 42 מיליון שקל ששחק את הונה העצמי ל־57 מיליון שקל. GPM והראל מעוניינים לבצע מימון מחדש של ההלוואה, אבל נתקלים בקשיים מול הבנק, וינסו להגיע עמו להסכמה על החזר חלקי של החוב, לאחר הזרמת ההון.

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >> 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x