$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": אפריקה בדרך לרכישת חברת ברזל לבנייה ב־80 מיליון שקל

אפריקה תעשיות מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת יעקבי ברזל - חברת ברזל לבניין מהגדולות בישראל. המטרה: לייצר ולספק 5,000 טונות ברזל לשוק הבנייה הישראלי מדי חודש ולהיכנס לתחום גם ברוסיה

גולן חזני 07:4622.05.11

"נרחיב את הפעילות שלנו על חשבון חלוקת דיבידנדים", אמר מנכ"ל אפריקה תעשיות אברהם נובוגריצקי ל"כלכליסט" בשבוע שעבר, תוך שהוא רומז על כוונת החברה לבצע רכישות. בקופת החברה היו, נכון לסוף הרבעון הראשון, 133 מיליון שקל.

 

ואכן, אפריקה תעשיות כבר פועלת בעניין. ל"כלכליסט"

נודע כי החברה שבשליטת לב לבייב מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת יעקבי ברזל, חברה לעיבוד ושיווק ברזל לבניין מהגדולות בישראל, כשהיקף העסקה עשוי לנוע בין 80 ל־100 מיליון שקל.

 

חברת הברזל מצויה בבעלות משפחתית של משפחת יעקבי, כשהבן עדי משמש כמנכ"ל החברה. היא הוקמה לפני יותר מ־50 שנה. מפעלי החברה מתפרסים על פני שטח של 60 אלף מ"ר וממוקמים בראשון לציון ובאזור התעשייה באר טוביה. מלבד עיבוד ושיווק ברזל לבניין פועלת החברה בייצור רשתות ואלמנטים מרותכים וייצור כלונסאות פלדה מרותכים לביסוס מבנים.

 

המגעים מצביעים על רצונה של אפריקה תעשיות להיכנס לתחום ברזל הבניין, שבו היא איננה פעילה כיום. אפריקה תעשיות מורכבת משתי פעילויות: קרמיקה באמצעות החברה־הבת נגב קרמיקה, שמנוהלת על ידי אבי מוטולה ונחשבת לגדולה בישראל בתחומה, ופעילות הפלדה שבו עוסקת החברה בעיבוד פלדה, מתן שירותי פלדה, ייצור צינורות ופרופילים מפלדה, וכן שירותי גילוון באבץ חם. אפריקה תעשיות מחזיקה גם ב־65% מהחברה הרוסית לפלדה APOGEY.

 

הכניסה של אפריקה תעשיות לתחום הבניין היא אסטרטגיה שעליה הוחלט בשלהי 2010. חמישה חודשים לאחר מכן השלימה אפריקה תעשיות את הקמת החטיבה החדשה במתחם פקר מתכות שבבעלותה בקריית מלאכי, ובו תייצר ברזל לתחום הבניין. המתחם החדש הוקם בהשקעה של 35 מיליון שקל.

 

החטיבה החדשה אמורה לייצר ולספק 5,000 טונות ברזל לשוק הבנייה הישראלי מדי חודש. הכוונה היא להיכנס לתחום הברזל לבניין גם ברוסיה.

בעוד שהחטיבה בקריית מלאכי אמורה לייצר את הברזל הגולמי, הרי שהרכישה המבוקשת של חברת יעקבי הנה כדי לעבד את אותו החומר ולהפוך אותו לשמיש עבור חברות הבנייה השונות, בשרשרת אספקה סינרגית.

 

יעקבי נמנית עם ארבע החברות הגדולות בתחום, בנוסף לחד אסף הבורסאית, נוימן וש. כהן, ומחזור המכירות שלה מוערך ב־90–100 מיליון שקל, והיא רווחית אף שהרווחיות בתחום היא נמוכה, כ־5% בלבד. התחום סבל ממשבר קשה במחצית 2008 במקביל למשבר העולמי, אבל החל ממחצית 2009 נהנה מהתאוששות חדה שנמשכת עד היום.

 

אפריקה תעשיות רשמה ברבעון הראשון של 2011 רווח נקי של 18.2 מיליון שקל, שיפור של כ־15% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. עיקר השיפור נרשם כתוצאה מעלייה של 42% במכירות בתחום הפלדה שהסתכמו ב־404 מיליון שקל. מאפריקה תעשיות נמסר בתגובה כי "אפריקה, בהיותה חברה ציבורית, תדווח כמקובל כשיהיה מה לדווח".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x