$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט" - מנכ"ל מטיס קפיטל לבעלי האג"ח: "לא נוכל להתחייב לפירעון החוב בלי פתרון ב־GPM"

לאחר שמוני הראל טרפד את ההשקעה של ארקו ב־GPM נוצרה בעיית פירעון חוב בשתי חברות שלו: מטיס קפיטל ופטרו גרופ. הדירקטורים בפטרו גרופ התפטרו, אך חזרו בהם. אסיפה כללית תבחר דירקטוריון חדש

גולן חזני 07:0327.04.11

התפתחות נוספת בעימותבין מוני הראל, בעל השליטה בפטרו גרופ, לבין דירקטוריון החברה: ל"כלכליסט" נודע כי שלושת חברי הדירקטוריון של פטרו גרופ הודיעו להראל ביום שישי כי הם מתפטרים מתפקידם, ואולם בסופו של דבר החליטו השלושה - שלמה רוטמן, לשעבר יו"ר חברת החשמל, ריבקי שטרן וסופי גלפר־קומט - שלא להתפטר אלא לכנס אסיפה כללית לצורך בחירת דירקטוריון חדש.

 

אתמול שיגרו הדירקטורים מכתב להנהלת מטיס קפיטל, בעלת השליטה בפטרו גרופ, ובו ביקשו לכנס אסיפה כללית של בעלי המניות בפטרו גרופ כדי לבחור דירקטוריון חלופי. במכתב - שהועבר על ידי עוה"ד גבי הייק ממשרד זליגמן ושות' - הסבירו הדירקטורים כי החליטו להתפטר מתפקידם לאחר שהראל ודירקטוריון מטיס קפיטל הטילו וטו על העסקה, במסגרתה ביקשה ארקו שבשליטת אריה קוטלר להשקיע בחברת GPM של פטרו גרופ.

 

מינויים קודמים

 

יצוין כי שלושת הדירקטורים מונו לתפקידם עוד בטרם רכשה מטיס קפיטל שבשליטת הראל את השליטה בפטרו גרופ.

לפטרו גרופ הערת "עסק חי" בדו"חותיה, וחוב של 70 מיליון שקל לבעלי איגרות החוב. פעילותה העיקרית היא דרך החברה־הבת GPM, המחזיקה והמפעילה 350 תחנות דלק וחנויות ברחבי ארצות הברית. פטרו גרופ נסחרת בישראל לפי שווי של 30 מיליון שקל לאחר שאתמול צנחה המניה ב־23%.

 

לא רק מחזיקי האג"ח של פטרו גרופ מודאגים מהמצב אלא גם מחזיקי האג"ח של מטיס קפיטל. האחרונים התכנסו אתמול לשמוע עדכון על המצב מפיו של מנכ"ל מטיס קפיטל, אילן אנגל. באסיפה הודה אנגל לראשונה כי ישנו חשש שמטיס קפיטל לא תוכל לעמוד בפירעון חובותיה.

 

"כל עוד לא יהיה פתרון ב־GPM", הודה אתמול אנגל בפני המשקיעים, "לא נוכל להתחייב לתשלום החוב למחזיקי האג"ח". בקופת מטיס קפיטל 7.5 מיליון שקל ושני מבנים. השווי של כל אלו מגיע ל־20 מיליון שקל שאינם מספיקים לתשלום של 25 מיליון שקל בחודש מרץ הבא.

 

אחד הפתרונות למצב יכול היה להגיע מכיוונה של ארקו, אשר הודיעה לפני כחודש על מגעים להזרמת 20 מיליון דולר לקופת GPM תמורת 50% מהמניות. דירקטוריון פטרו גרופ שהתכנס ביום חמישי לפני שבועיים אישר את ההצעה פה אחד, אולם מיד לאחר מכן הופיע מכתב דרמטי מהראל ובו נטען כי "ההחלטה היא מחטף מצד הדירקטוריון, העסקה לא טובה והמכירה נעשית במחיר נמוך מדי"‭.

 

"הצעה בעייתית"

 

גורמים המקורבים למטיס קפיטל טענו כי ההצעה של ארקו היתה בעייתית ולא כדאית, ולמעשה עלולה לבשר על סופה של GPM. התערבותו של בעל השליטה בהחלטת הדירקטוריון היא צעד חריג, כאשר גורמים המעורים בפרטים טענו כי אינם מבינים את צעדיו של הראל, שעלול אף לאבד את אחזקתו בפטרו גרופ. בעקבות המהלך הודיע עו"ד יוסי שם טוב, היועץ המשפטי של מטיס קפיטל, על התפטרותו, כאשר גם אילן אנגל, מנכ"ל מטיס קפיטל, התפטר מתפקידו כדירקטור בפטרו גרופ בטענה לניגוד עניינים.

 

רכישת מניות GPM על ידי ארקו עתידה היתה לסייע לפטרו גרופ ול־GPM להיחלץ מהמצב הבעייתי שאליו נקלעו, מאז רכש הראל את השליטה בפטרו גרופ בספטמבר 2009 מידי כונס הנכסים של חברת אמריס לפי שווי של 83 מיליון שקל.

 

את הרכישה ביצעה מטיס קפיטל בתקופה שבה שלטו בחברה מוני הראל ואמנון ברזילי. מאוחר יותר נקלעו הראל וברזילי לסכסוך ממושך, כשבסופו, ביוני 2010, רכש הראל את חלקו של ברזילי במטיס קפיטל.

 

בהמשך מכרה מטיס את אחזקותיה ביפנאוטו לשותפה בחברה, גד זאבי, ונותרה עם אחזקתה בפטרו גרופ כשהנכס היחיד שלה (למעט מבנה בפתח תקווה ומלון באוסטריה) הוא הבעלות בחברת GPM.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x