שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

לאומי: "מחירי השכירות בישראל ממשיכים לעלות בקצב של 5%-7% בשנה"

בבנק מעריכים כי העליות במחירי הדיור וכי התמתנות בעליות תימשך זמן רב. בלאומי מעריכים כי פישר יגביר את קצב העלאת הריבית

שהם לוי 10:4717.03.11

אחרי ההפתעה במדד המחירים לצרכן שפורסם מוקדם יותר השבוע, שעלה באופן מפתיע ב-0.3%, רומזים בבנק לאומי שוב כי קצב העלייה במחירי הדירות צפוי להתמתן אולי רק במעט. כמו כן מצביע הכלכלן הראשי של הבנק, גיל בפמן שלהערכתו הריבית הריאלית במשק הישראלי צפויה להפוך לחיובית במהלך השנה. הריבית הריאלית בישראל מחושבת כריבית הנומינלית בניכוי העלייה במדד המחירים לצרכן, כלומר האינפלציה.

 

"קצב עליית מחירי הדירות, המבוסס על מחירי שכירות של חוזים מתחדשים, ממשיך לעמוד על 5%-7% בממוצע לשנה ובכך תורם לסביבת האינפלציה הגבוהה. מחירי הדיור כפי שהם נמדדים במדד סקר מחירי הדיור, המבוסס על מחירי העסקאות למכירה וקנייה של דירות המדווחות לרשות המסים, עלה בחודש דצמבר 2010 ב-16%", מסבירים בבנק לאומי.

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
67% 33% 0%

בבנק לאומי מסתכלים על הצפי עבור החודשים הקרובים ואומרים: "מדובר בירידה בקצב העלייה שנתי מ-20% ויותר במחצית הראשונה של 2010. יחד עם זאת, עדיין מדובר בקצב עלייה גבוה מאוד ולהערכתנו תהליך של התמתנות משמעותית יותר במחירי הדיור יהיה ממושך".

 

"קצב העלייה במדד המחירים לצרכן - יגבר"

 

בבנק לאומי העריכו שמדד המחירים עלול להפתיע לרעה בחודשים הקרובים: "במבט קדימה, אנו צופים המשך עלייה בקצב השינוי השנתי של המדד, לאור המשך הלחצים לעלייה במחירי הדיור, ורמתם הגבוהה של מחירי הסחורות. אנו מעריכים, כי סביבת האינפלציה הגבוהה, לצד איתנות הפעילות הכלכלית הריאלית, כפי שזו באה לידי ביטוי בנתוני החשבונאות הלאומית ובאינדיקטורים השונים, תחייב את המשכו של תהליך העלאת הריבית, תוך מעבר מריבית ריאלית שלילית לריבית ריאלית חיובית".

 

בלאומי רומזים כי בנק ישראל יגביר את קצב העלאות הריבית בהמשך השנה: "הערכות אלו תואמות את הודעת הריבית האחרונה של בנק ישראל, בה צוין כי גוברים הסיכויים למהלך מהיר, יחסית לתחזיות קודמות של העלאת הריבית. העלאת ריבית מהירה יותר, במידה הנדרשת, צפויה לרסן בסופו של דבר את לחצי האינפלציה, אך זאת רק בהמשך השנה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x