$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": מתחרה של טבע החלה בהכנות לקראת ניסוי בקופקסון גנרי

ניסוי בגרסה גנרית לקופקסון מחזק את ההערכות של טבע כי לא יהיה אישור FDA ללא ניסויים קליניים. מכירות הקופקסון הסתכמו ב-2010 ב-3.31 מיליארד דולר. התרופה מהווה את מוקד הרווחיות העיקרי של החברה

שהם לוי 10:3008.03.11

אחת ממתחרותיה של טבע החלה בהכנות לקראת תחילת ניסוי בגרסה גנרית לתרופת הקופקסון, כך עולה מכנס אנליסטים שערך בית ההשקעות קואן (Cowen) אמש. במהלך הכנס שאל אחד האנליסטים של קואן את ג'ון קונגלטון, רופא בכיר בטבע שהשתתף בכנס, לגבי מודעתו לעובדה שמתחרה של טבע כבר החלה להנחות רופאים לקראת ניסוי קליני בקופקסון גנרי, קונגלטון אישר שהדבר נכון.

 

ניסוי קליני בגרסה גנרית לקופקסון מחזק את ההערכות של טבע כי לא יהיה אישור FDA לגרסה גנרית של הקופקסון לפני ניסויים. עד כה מומנטה וסנדוז פיתחו גרסה גנרית לקופקסון וממתינות לאישור FDA.

 

במידה ואכן ידרוש מנהל התרופות והמזון האמריקאי ביצוע ניסויים קליניים לקופקסון גנרי, המשמעות היא שזמן אישור התרופה עלול לקחת בין שנתיים לשלוש שנים - מרגע תחילת אותם ניסויים.

 

בנוסף, שמועות לא מבוססות בענף הפארמה מעלות אפשרות כי אחת ממתחרותיה של טבע כבר החלה בניסויים קליניים לגרסה גנרית של הקופקסון. שמועות אלה טרם קיבלו אישור או ביסוס מאף אחת מחברות התרופות הנוגעות בדבר, לעת עתה.

 

מכירות הקופקסון של חברת התרופות הגנריות הגדולות בעולם עמדו על 938 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2010, עלייה של 26% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2009. אחד ממוקדי הצמיחה והרווחיות העיקריים של טבע טמונים בתרופת הקופקסון. בכל שנת 2010 הסתכמו מכירות הקופקסון ב-3.31 מיליארד דולר, עלייה של 17% בהשוואה ל-2009

 

ענקית הפארמה הודיעה בשבוע שעבר לבורסה בתל אביב כי בית המשפט המחוזי בניו יורק ידון בתביעה שלה להפרת הפטנט לתרופת הקופקסון על ידי מומנטה וסנדוז וכן מיילן בנפרד ב-7 בספטמבר 2011.

 

בפני תרופת הדגל של טבע עומדים כיום שני סיכונים עיקריים: פתיחת תחרות גנרית, ומעבר הדרגתי של השוק מתרופות הניתנות בהזרקה לתרופות אוראליות (הניתנות דרך הפה).

 

בחודש ינואר 2011 העלתה טבע את מחיר תרופת הקופקסון  ב-14.9% כדי להתמודד עם התחרות מצידה של נוברטיס שהשיקה את תרופת הגילניה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x