שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

סמכויות המפקח צומצמו וחוק המסלקה הפנסיונית אושר

ועדת העבודה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לאחר שינויים שבוצעו בה והקטינו את החשש מדליפת מידע

רחלי בינדמן 08:4709.02.11

שלשום בשעות הערב התכנסה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד) והצביעה על אישור סעיפי חוק המסלקה הפנסיונית, שתשמש את כלל הגופים המוסדיים, הסוכנים והיועצים הפנסיוניים, ותסדיר את הבקרה והפיקוח עליה.

 

במקור נכללה הפלטפורמה להקמת המסלקה

הפנסיונית במסגרת חוק ההסדרים ב־2010, אך בעקבות לחצים שהפעיל כץ ובניגוד לרצונו של פרופ' עודד שריג, המפקח על הביטוח, פוצל הדיון בהקמת המסלקה והועבר לאישור נפרד. בנוסף, לטענת ועדת העבודה, החוק עבר שורה של שינויים ובמסגרתם חיזוק סמכויות ועדת העבודה על חשבון סמכויות הפיקוח, על מנת שיקבל אור ירוק מכץ. מקורבים לאוצר, לעומת זאת, טוענים כי השינויים שבוצעו הם מינוריים.

 

בראש ההתנגדויות להקמת המסלקה עמדו מנהלי ההסדרים הפנסיוניים שמהווים היום את גופי הסליקה הבלעדיים של החסכונות הפנסיוניים של עובדי הגופים העסקיים במשק. עם זאת, הטיעון המרכזי שהם הציגו להתנגדות הוא כי המסלקה תכלול מידע רב על החוסכים שעלול לדלוף החוצה. לטענת כץ, אחד השינויים שבוצעו בחוק כדי לפתור זאת הוא שהמסלקה תשמש רק ככלי להעברת המידע שיושמד 30 יום לאחר העברתו, אלא שבאוצר מסבירים כי מלכתחילה זאת היתה הכוונה.

 

כץ מציין כי שינוי מהותי נוסף שבוצע הוא שבניגוד להצעת החוק המקורית שלא כללה העברת מידע מהמסלקה לעמיתים עצמם אלא רק לגופים המוסדיים, כל מידע יועבר קודם כל ללקוח. באוצר, לעומת זאת, טוענים כי מלכתחילה הכוונה היתה לאפשר ללקוחות גישה למידע, ורק ביקשו זמן היערכות לקליטת פניות של מיליוני לקוחות, וכי גם בחוק המתוקן נקבע כי ללקוחות תהיה גישה למידע רק שנה לאחר תחילת פעילות המסלקה. שינוי מהותי נוסף שבוצע, לטענת כץ, הוא שמהלקוח ייגבה סכום סמלי וחד־פעמי עבור כל קבלת מידע שיבקש מהמסלקה וזאת בניגוד לדרישה המקורית של האוצר כי ייגבו דמי ניהול מהלקוח.

 

במסגרת הצעת החוק המתוקנת ועדת העבודה תיקח לעצמה חלק מהסמכויות שהחוק העניק במקור למפקח על הביטוח.

 

החוק יובא בשבועות הקרובים לאישור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ובאוצר מקווים כי בתוך קצת יותר משנה המסלקה תחל לעבוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x