$
בורסת ת"א

פרסום ראשון - מורגן סטנלי: "תגלית לוויתן - דחיפה משמעותית לכלכלה הישראלית"

בנוסף, בסקירה נכתב כי "יתרות המט"ח של בנק ישראל נראות גבוהות מאוד ביחס לסטנדרטים בינלאומיים" וכי ריבית בנק ישראל היא למעשה ריבית ריאלית שלילית בשיעור של 0.5%

שהם לוי 16:5717.01.11

"בשנת 2009 הייתה תגלית מבטיחה של שדה גז והכניסה את ישראל לשוק האנרגיה הבינלאומי. בתחילת 2010 הייתה זו תגלית לוויתן (שהוכרזה בסוף דצמבר כתגלית מסחרית). למרות שזה מוקדם עדיין להניח הנחות, נראה שתגלית הגז בלווייתן תעניק דחיפה משמעותית לכלכלה הישראלית", כותבים היום (ב')

כלכלני מורגן סטנלי בסקירה שהגיעה לידי "כלכליסט".

 

"התגלית החדשה (לוווייתן) מוסיפה עוד פוטנציאל לתגלית הקודמת בתמר", כותבים במורגן סטנלי.

 

"עד שישראל תייצא גז יעברו עוד שנים רבות בגלל ההשקעות הגדולות בתשתיות. אך אנחנו צופים בעקבות התגלית עלייה משמעותית בהשקעות הזרות בישראל בעקבות התגלית", כותבים עוד במורגן סטנלי.

 

"ייבוא הדלק של ישראל עומד על 10-9 מיליארד דולר, כ-4.5% מהתמ"ג. בהתחשב בעובדה שהחשבון השוטף של ישראל כבר נמצא בעודף של כ-4% מהתמ"ג, אפשר בקלות לדמיין את הפוטנציאל העתידי של שימוש מקומי בגז טבעי", כותב טבפיק אקסוי, הכלכלן הראשי של מורגן סטנלי למזרח התיכון, צפון אפריקה וטורקיה.

 

יחד עם זאת מציגים במורגן סטנלי את ההשפעות השליליות שצפויות ל"כלכלה" הישראלית: "השקל ימשיך להתמודד על לחצי התחזקות והדרך היחידה להתמודד עם המצב היא להקים קרן ממשלתית, כמו יתר יצואניות האנרגיה הגדולות בעולם".

 

במסגרת התחזית שמספק מורגן סטנלי, צופים בבנק צמיחה של 3.8% בישראל בשנת 2011 וצמיחה של 3.5% בשנת 2012.

 

"על פי מדדים רבים שמצאנו יתרות המט"ח של בנק ישראל נראות גבוהות מאוד ביחס לסטנדרטים בינלאומיים", כתבו במורגן סטנלי. בין היחסים שנבדקו, ציינו במורגן סטנלי את יחס יתרות המט"ח של ישראל בהשוואה לחודשי ייבוא, יחס יתרות המט"ח לחוב החיצוני קצר הטווח ועוד.

 

לגבי הריבית הנוכחית של בנק ישראל אומרים במורגן סטנלי כי משמעותה ריבית ריאלית שלילית בשיעור של 0.5%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x