$
שוקי חו"ל

ספרד ביטלה שני מכרזי אג"ח; תגייס חוב לראשונה בגיבוי חתמים

על הדיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, ספרד הסבה שני מכרזי אג"ח בהיקף של 5 מיליארד יורו שהיו צפויים להתקיים השבוע למכרזים דרך בנקי השקעות

שהם לוי 12:3117.01.11

על פי הדיווחים בסוכנות הידיעות בלומברג ספרד ביטלה שני מכרזי אג"ח שהיו אמורים להתקיים ב-20 בינואר. ספרד תשנה את תוכנם של המכרזים כך שסכום הגיוס (כ-5 מיליארד יורו) לא ישתנה, אך אלה יתבצעו דרך בנקי השקעות לשם הבטחת סכום הגיוס.

 

למעשה, ספרד הולכת בעקבות יוון, שהציעה

מכרזי אג"ח, דרך הנפקת איגרות חוב הנקראות "Syndicated Bonds". בשוק איגרות החוב מקובל למצוא חברות שמבצעות הנפקת אג"ח דרך בנקי השקעות, קרי שימוש בחתמים להבטחת ההנפקה. במקרה שבו אין די משקיעים שרוכשים את האג"ח שמנפיקה החברה, נאלצים בנקי ההשקעות שליוו אותה לממש את ההתחייבות החיתומית ולרכוש את יתרת ההנפקה שלא רכשו המשקיעים.

 

באחרונה העלו משקיעים חששות לגבי יכולתה של ספרד לעמוד בהתחייבויותיה לבעלי האג"ח שלה. חששות אלה הביאו לעלייה חדה בתשואות האג"ח שלה, בעיקר על רקע המצב הפיסקאלי והכלכלי הרעוע במדינה.

 

הנפקת האג"ח המלווה בחיתום של ספרד תתקיים בתשואה הגבוהה ב-20 נקודות בסיס מהתשואה של האג"ח הממשלתיות של המדינה, זו עומדת כעת בשוקי הכספים על 4.85%, כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג.

 

החתמים בהנפקה של ספרד יהיו ברקליס קפיטל, BNP פאריבה, סיטיגרופ, בנקו סנטנדר וסוסייטה ג'נרל.

 

מכירת האג"ח של ספרד באה להחליף שני מכרזי אג"ח לאיגרות חוב שמועד פירעונן על פי התכנון המקורי היה צפוי בשנים 2020 ו-2024, אלה כאמור תוכננו להתקיים ב-20 בינואר. פער התשואה בין איגרת חוב של ספרד לגרמניה עלה ל-236 נקודות בסיס היום, זאת בהשוואה ל-236 נקודות בסיס ב-14 בינואר.

 

בסוף השבוע האחרון דווח כי הרשויות בספרד  מוכנות להזרים עוד כספי סיוע למערכת הבנקאית במדינה. מדריד אמורה לפרסם החודש ניתוח מקיף של ענף הבנקאות כשמוקד הניתוח יהיה סביב החשיפה לשוק הנדל"ן הספרדי. כמו כן יבדוק הניתוח האם מגמת הקונסולידציה של הבנקים, שהתכווצו מ-45 ל-16, סייעה לבנקים להתייצב.

 

ספרד ואיטליה הצליחו לגייס בשבוע שעבר 9 מיליארד יורו, באג"ח, הסכום המקורי שתכננו. מדובר בהנפקת האג"ח הראשונה של ספרד לשנת 2011.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x