שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

HSBC: "יש פוטנציאל להמשך העלייה במחירי הדירות בישראל"

בסקירה שפרסם בנק ההשקעות הבריטי שהגיעה ל"כלכליסט" נכתב בין היתר: "לא ברור עד כמה הצעדים של בנק ישראל יהיו אפקטיביים בעצירת מחירי הדירות. הביקוש להשקעה בנדל"ן נובע מהעדר אלטרנטיבות סבירות להשקעה"

שהם לוי 21:4229.10.10

"מחירי הדירות ימשיכו לעלות, למרות צעדי בנק ישראל", כך מעריכים בבנק ההשקעות הבריטי HSBC. הכלכלן יונתן כץ טוען "שהודעת בנק ישראל  לא הפתיעה, כולל הצעדים הנוספים לייקור מחירי המשכנתאות. לא ברור עד כמה הצעדים יהיו אפקטיביים. בהחלט קיים פוטנציאל להמשך עלייה במחירי הדירות".

ב-HSBC מציינים כי "קיים מחסור מצטבר זה מספר שנים בין היקף הבנייה החדשה ובין הגידול במספר משקי הבית, כולל מרכיב של ביקוש על ידי זרים".

 

בבנק ההשקעות הבריטי משווים את המצב בכלכלה הישראלית למדינות מפותחות בעולם וגורסים: "מרכיב האשראי הצרכני הכולל (משקי הבית בלבד, רובו משכנתאות) מסך ההכנסה הפנויה לא נמצא על רמה גבוהה במיוחד: כ-51%, רמה יציבה מאז שנת 2007".

 

"בראייה היסטורית, מחירי הדירות כאחוז מההכנסה אמנם עלו באופן חד משנת 2008 ועד היום, אך הם אינם מאד גבוהים יחסית לתקופות קודמות כגון בשנות ה-90", נכתב בסקירה.

 

עוד נכתב, כי "הביקוש להשקעה בנדל"ן נובע, בין היתר, מהעדר אלטרנטיבות סבירות להשקעה, זאת עקב הריבית הבסיסית הנמוכה. ייתכן שציבור הרוכשים יעדיף מרכיב משכנתה בריבית קבועה על חשבון ריבית משתנה עקב התקנות החדשות של בנק ישראל, אך לא צפויה התייקרות של ממש בעלות הכוללת של מימון הנכס".

 

"מעבר מאשראי בריבית משתנה לריבית קבועה צפוי ללחוץ על התשואות הארוכות כלפי מעלה, סיבה נוספת לטעון כי האטרקטיביות של האפיק הממשלתי פחתה מאד, זאת בנוסף לחשש שלנו של חריגה של ממש בגירעון הממשלתי בשנת 2011 ועלייה בצורכי המימון של הממשלה", כותבים היום ב-HSBC ללקוחותיהם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x