שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

ועדת הכספים מתנגדת למכירת לאומי ללא גרעין שליטה; תקיים דיונים נוספים

החשב הכללי, שוקי אורן, לא מאמין שייתכן ביסוס של גרעין שליטה בבנק לאחר המכירה ומבטיח: "השבוע נפיץ תזכיר חוק שאמור לטפל בצורה טובה יותר בסוגיית גרעין השליטה". המתווה המוצע: מכירת המניות ב"פעימות"

תומר אביטל 12:1728.06.10

החשב הכללי שוקי אורן ביקש היום (ב') מוועדת הכספים אישור למכירת מניות בנק לאומי שברשות המדינה. האישור הוא למתווה מכירה של חבילת מניות. יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, לא אישר את הבקשה, וביקש כי יערכו ישיבות נוספות ובהן תוסבר הבקשה בפירוט על ידי המפקח על הבנקים.

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

המדינה מחזיקה היום כ-11.46% ממניות בנק לאומי. מתוכן כ-10.46% מיועדות למכירה לציבור באמצעות הבורסה והיתר לעובדי הבנק. שווי האחזקות מוערך בכ-2.5 מיליארד שקל. בכוונת הממשלה למכור את יתרת המניות עד סוף 2010.

 

המתווה שמוצע על ידי החשכ"ל כולל אפשרות למכירת המניות בכמה פעימות. לפי המתווה, שייעשה בהליך תחרותי, המדינה תפנה בתום יום מסחר לכמה בתי השקעות בינלאומיים וגופים פיננסיים לצורך שיווק המניות למשקיעים בארץ ובחו"ל. החבילה תכלול לכל הפחות 3% מהמניות ותגלם אופציה לרכישה נוספת.

 

אורן ציין בוועדה כי "בפעם הראשונה נבצע עסקה שבנק לאומי יהיה ללא גרעין שליטה, לפחות לתקופת ביניים. רק לחברי הדירקטוריון יהיה אינטרס שהבנק יצליח. אני יודע שיגידו 'שלטון המנהלים' ושיש בעיות, אבל זה מה שהיה בשנים האחרונות. המדינה הייתה בעלת השליטה, וזה התבטא רק במינויים וגם זה דרך ועדה. טבע ונייס הן ללא גרעין שליטה, והן חברות מוצלחות מאוד. השבוע נפיץ תזכיר חוק שאמור לטפל בצורה טובה יותר בסוגיית גרעין שליטה".

 

"החזון למצוא בנק זר שירכוש את השליטה בבנק לאומי נראה בלתי סביר"

 

עמדת משרד האוצר היא כי "ההסתברות למציאת מתמודדים רציניים לרכישת מניות המדינה בבנק לצורך השגת גרעין שליטה היא קטנה מאוד". כמו כן באוצר טוענים כי "החזון למצוא בנק זר שירכוש את השליטה בבנק לאומי נראה בלתי סביר", משום ש"בנקים בינלאומיים רוכשים לפחות 51% ממניות בנק". יחד עם זאת מציינים כי "ניכרת התעניינות רבה מאוד במנייה מצד משקיעים פיננסיים מקומיים וזרים".

 

מרבית חברי ועדת הכספים הסתייגו מההצעה. ח"כ ציון פיניאן אמר כי הוא לא מבין מדוע המדינה מנסה למכור את גרעין השליטה. ח"כ חיים אורון הצהיר כי "אני מתנגד להצעה. אני מעדיף שהבנק הגדול ישאר כך, אחרת אחד הגורמים הריכוזיים במשק ישתלטו גם על הבנק. במקום לקבל היום שני מיליארד שקל נקבל דיבידנדים לאורך השנים. בוא נעביר את השליטה לניהול של גוף ציבורי". ח"כ אמנון כהן ציין כי "אולי צריך שיהיה גרעין שליטה - מישהו אחראי, שיביא כסף מהבית בעת הצורך. אנחנו צריכים לשמוע את שר האוצר לפני שנחליט".

 

אורן ענה כי "יכול להיות שיהיה גרעין שליטה. זה לא הנושא שאנו עוסקים בו כרגע. אם צריך לטפל בריכוזיות במשק זה לא בנק לאומי. יש גם גופים אחרים כמו דיסקונט ופועלים. אם מישהו רוצה לטפל בריכוזיות במשק הוא לא צריך להיטפל ל-10% הקטנים הללו". בסוף הישיבה ביקש גפני לבחון את המתווה המוצע ולכנס את הוועדה להמשך דיון בשבועות הקרובים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x