$
בורסת ת"א

"רועד לי הפופיק מהעסקה עם ליהמן"

דו"ח חריף של הרשות מותח ביקורת על העסקה של הדס עם בנק ההשקעות שקרס

רחלי בינדמן 14:5303.06.10

ההמחשה הבולטת ביותר לחשיבות השקיפות שדורשת רשות ני"ע מתעודות הסל הוא המקרה של הדס. חברת תעודות הסל הקטנה ספגה דו"ח ביקורת חריף מצד הרשות בעקבות החלטתה ממאי 2008 להעביר לשלוחה הגרמנית של בנק ליהמן ברדרס את כספי הפיקדונות שלה. ליהמן ברדרס, אשר קרס חודשים ספורים אחר כך, הציע להדס באותה עת ריבית גבוהה במיוחד אם תסכים להעביר אליו את פיקדונותיה.

 

מה דעתך על מניית גאון אחזקות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

הרשות סברה כי תנאי הריבית החריגים - שהיו צפויים להכפיל את רווחי הדס במחצית השנייה של 2008 - פיתו את מנהלי החברה - שהיתה אז בשליטת גאון אחזקות- לקשור את גורלם בליהמן ברדרס, למרות האיתותים הרבים בדבר אי־יציבותו של הבנק.

 

דו"ח הביקורת של רשות ני"ע מגלה כי כאשר דיווחה הדס למשקיעים כי הם ייהנו מריבית גבוהה יותר על תעודות הפיקדון שהנפיקה, היא לא ציינה שהפיקדונות הועברו לליהמן ברדרס שכבר אז אותת על קשיים. הדס גם בחרה שלא לגלות לרשות על העברת סכום של 50 מיליון דולר לליהמן ואף הציגה לה מצג כאילו הכספים לא הועברו.

 

רשות ני"ע לחצה על הדס לפרסם ברבים את העברת הפיקדונות לליהמן ברדרס, וזו כנראה הסיבה שבגללה בחרה חברת תעודות הסל למשוך בסוף יוני 2008 את הכספים שכבר הופקדו (כ־210 מיליון דולר) ולהעבירם לבנק לאומי. מהלך זה, ככל הנראה, הציל את הדס מאובדן הכספים.

 

בדו"ח של הרשות נחשף תמליל שיחה מתחילת יוני 2008 בין גדי גרינשטיין, אז מנכ"ל גאון שוקי הון, לבין אמיר שגב, אז מנכ"ל הדס. באותה שיחה אמר שגב כי "אני אגיד לך את האמת, רועד לי הפופיק מהעסקה עם ליהמן (...) אבל באמת שאני לא חושב שיש לנו אלטרנטיבה אחרת", וגרינשטיין עונה לו: "עכשיו אנחנו בפנים. גמרנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x