$
בורסת ת"א

אמנון ברזילי אחרי מכירת יפנאוטו: "אני האדם המאושר בעולם"

לאחר שמכר את חלקו ביבואנית סובארו לגד זאבי מספר אמנון ברזילי ל"כלכליסט" כי הוא תמיד רצה להחליף מנכ"ל ליפנאוטו. יפנאוטו צפויה לרשום הפסד של עשרות מיליוני שקלים ברבעון הרביעי

גולן חזני ותומר הדר 12:0619.01.10

מוני הראל ואמנון ברזילי מכרו סוף סוף את השליטה ביפנאוטו, יבואנית סובארו. מטיס קפיטל, הנשלטת על ידי השניים, מכרה את חלקה (50%) ביפנאוטו לשותפתה מירג' שבבעלות גד זאבי תמורת 80 מיליון שקל במזומן בשישה תשלומים ותמורת 31% ממניות מטיס קפיטל בשווי של כ־40 מיליון שקל, מתוך 35.7% מניות מטיס קפיטל שבידי זאבי. במסגרת העסקה תעביר מירג' 40 מיליון שקל למטיס עד 25 במרץ, כדי שתוכל לעמוד בתשלום קרן של 23 מיליון שקל לבעלי האג"ח. יתר תשלומי האג"ח יבוצעו בין יוני לדצמבר. את יפנאוטו ואת זאבי, המשמש יו"ר, ייצגו עו"ד ליאור אורן ועו"ד ניצן אברבך ממשרד צלרמאיר־פילוסוף. את מטיס ייצג משרד גלוזמן־שם טוב.

 

ל"כלכליסט" נודע כי אחת הסיבות למחיר הנמוך שמשלם זאבי, לעומת ההצעות של מי שביקשו לרכוש את המניות לפניו, היא תוצאות יפנאוטו ברבעון האחרון של 2009 ובשנה כולה. ל"כלכליסט" נודע כי הפסדי החברה ברבעון הרביעי ב־2009 מתקרבים ל־30 מיליון שקל, חלקם כתוצאה מהעלייה בשער הין היפני. הפסד זה יצטרף להפסדים של 37 מיליון שקל בשלושת הרבעונים הראשונים של 2009.

 

גורמים מקורבים למו"מ ציינו כי זאבי הפתיע את המוכרים, כשציין כי אינו משוכנע שאלי דוד, מנכ"ל סובארו, יישאר בתפקיד. בקבוצת זאבי הכחישו זאת. ל"כלכליסט" נודע כי שניים מהמועמדים להחליף את דוד הם יונתן ולד, מנכ"ל החברה בעבר, ודרור שילה, לשעבר מנכ"ל אלבר. אתמול אמר ברזילי: "אמרתי כל הזמן שצריך להחליף את המנכ"ל".

בין זאבי לברזילי שררו תמיד חילוקי דעות ומאבקים משפטיים. בעקבות העסקה הסירו הצדדים את התביעות.

 

ברזילי: "עשיתי אקזיט לא גדול. זאבי אדם טוב מאוד, אך יש לו עקרונות. לכל אחד מאיתנו יש הדרך שלו. אני מאמין במכירות מדלת לדלת. הוא לא".

 

איך התחושה שלך עם המכירה?

"אני האדם המאושר בעולם. אני סבור שהמפולת בשווקים היא חלק קטן מהמפולת שהולכת להיות. יהיו לנו 250 מיליון שקל בקופה אחרי שנמכור את תחנות הדלק של פטרו גרופ לאוסטרלים". מטיס מנהלת מו"מ למכירת 350 התחנות של פטרו גרופ בארה"ב לחברה אוסטרלית תמורת 120 מיליון שקל.

 

בתשובה לשאלה אם כבעלי המניות ביפנאוטו הוא והראל נכשלו, אמר ברזילי: "לא נכשלנו". ברזילי אמר כי הוא מאמין שהוא והראל יישארו שותפים, אך מקורבים טוענים כי הפרידה קרובה.

 

מטיס רכשה את חלקה ביפנאוטו מזאבי ביולי 2005 ב־60 מיליון דולר, כפול ממחיר העסקה היום. בשנה וחצי

האחרונות היתה האחזקה על המדף, אך תמיד טורפדו העסקאות, לדברי מקורבים ב"אשמת" זאבי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x