$
המלצות ואזהרות

איפה היה הכי כדאי להשקיע בעשור האחרון?

השווקים המתפתחים שיאני העשור שמסתיים - מדדי המניות בתל אביב זינקו ב-120% כשבארה"ב נרשמה תשואה שלילית. בורסת ברזיל הניבה תשואה של יותר מ-300%

שהם לוי 12:1228.12.09

הימים האחרונים של העשור הראשון של המילניום השלישי הם זמן מצוין לערוך חשבון נפש גם בתחום הפיננסי. זה הזמן לראות מה היו אפיקי ההשקעה שהיטיבו עם המשקיעים ומי היו המאכזבים.

 

בורסות השווקים המתפתחים רשמו עליות מרשימות. בראשן בורסת ברזיל שזינקה ביותר מ-300% ובורסת בומביי (הודו) שטיפסה בכ-220%. 

 

ההשקעה בסין הכפילה את שוויה, אם כי סבלה מתנודתיות רבה עם שני גלי מימוש של יותר מחמישים אחוזים במהלך העשור. מחירי האנרגיה ובראשם הנפט עלו בכ-230% והזהב זינק ב-260%.

 

עשור אבוד בשוקי המערב

 

זה לא היה עשור טוב למי שהשקיע בשווקי המניות המערביים.

 

מדד מניות ה-S&P 500 נשחק בעשור האחרון ברבע מערכו (25%), מדד הדאו ג'ונס איבד כ-10%.

 

מדד מניות הטכנולוגיה, נאסד"ק ירד בממוצע כמעט 40% בעשור האחרון, בעיקר בגלל משבר מניות הטכנולוגיה של שנת 2001. מניות הפיננסים נשחקו בכ-30% וזאת בעקבות המשבר הכלכלי. בורסת יפן נשחקה ב-44% לאחר נפילה של יותר מ-50% בעשור הקודם.

 

עליות בולטות גם בבורסה התל אביבית

 

בשונה מבורסות המערב נהנתה בורסת תל אביב מעליות שערים חדות - מדדי המניות זינקו בעשור האחרון ביותר מ-120% אך גם האפיקים הסולידיים הניבו תשואות מצוינות - מדד השחר השקלי עלה בכ-115% נומינלית ומדד אגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד עלו כמעט בכ-100%.

 

במגדל שוקי הון אומרים: "התשואה של המדדים בבורסה לא רעה בכלל בתקופה בה האינפלציה הסתכמה בכ-23%. עליות נאות אלה התרחשו בעשור שבו סבל המשק ממשבר מניות הטכנולוגיה בארה"ב (2001), מגל טרור אלים (2002), שתי מלחמות שהשביתו חלק ניכר מהמשק (2006, 2008), חילופי ממשלות, ומשבר כלכלי גלובלי".

 

"עליות נאות אלה ממחישות יותר מכל את האמון הגובר של המשקיעים, מקומיים וזרים, בכלכלה המקומית, במימסד הכלכלי ובראשו נגיד בנק ישראל, ובעיקר בהנהלות של מאות חברות שיזמו, הקימו, פיתחו, ייצרו ושיווקו את מוצריהם ושירותיהן תוך יצירת ערך למשקיעים הסבלניים", הוסיפו.

 

מגדל שוקי הון: "מקומם של השווקים המתפתחים מובטח גם בעשור הבא"

 

"המשבר הכלכלי העולמי כבר אחרינו. על כך מעידים עשרות נתונים מאקרו כלכליים שמציגים גידול בתוצר הלאומי הגולמי, פעילות תעשייתית יצרנית, נתוני תעסוקה ואבטלה, מדדי מחירים של מוצרים, סחורות ושירותים של עשרות מדינות ברחבי הגלובוס", אומרים במגדל שוקי הון לקראת השנה החדשה.

 

הכלכלות המובילות לשנה הבאה

 

"הכלכלות שיתנו את הטון בשנה הבאה הן סין עם צמיחה של 9.5%, הודו עם צמיחה של 6.4% וברזיל. בעשור הקרוב (2016 ואילך) צפויה סין להפוך לכלכלה תעשייתית מפותחת. הדבר ישפיע על המדינות התעשייתיות המפותחות כיום ויהפוך את סין לראשונה מיצואנית ליבואנית, דבר שישפיע על מאזן הסחר העולמי, על שוקי המט"ח הסחורות והריביות. מובטח לנו עשור לא פחות מעניין מזה שהסתיים", הוסיפו עוד במגדל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x