שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

מחליף הגרסאות

אריה קוטלר, הבעלים של ארקו, סומך על הזיכרון הקצר של המשקיעים והעיתונאים

סיון איזסקו 08:5923.12.09

כשאריה קוטלר רכש את השליטה בארקו אחזקותב־2005, הוא התחייב להזרים לחברה 11.8 מיליון שקל כנגד הקצאת מניות, לא יאוחר מתחילת נובמבר 2009. בפועל, כשהתקרב המועד, דירקטוריון החברה (בראשותו) אישר לו להזרים סכום נמוך יותר של 4.27 מיליון שקל בלבד.

מה דעתך על מניית ארקו החזקות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בעת הדיון עורר המהלך את זעמם של בעלי המניות, אולם היום אף אחד מהם כבר לא מוכן לדבר בגנות העסקה, ואף יותר מזה, אחד מבעל המניות ששלח נייר עמדה חריף לחברה, ובו דרש תביעה נגזרת, של החברה נגד קוטלר, אך חזר בו ומשך את המכתב.

 

מסתבר כי מאוד משתלם לבעלי מניות מסוימים לנשוך את השפתיים, ולא להעיר הערות על העסקה. הסיבה לכך היא הסוכרייה שקוטלר מבטיח לאותם בעלי מניות לפיה אם העסקה להזרמת ההון תאושר באסיפה בסוף החודש, הוא יקנה את אחזקותיהם בחברה במחיר הגבוה ב־8.7% עד 47.8% ממחיר השוק. בעלי המניות וקוטלר מצויים במו"מ סביב הנושא, כאשר לצדדים ברור שאם העסקה לא תאושר באסיפת בעלי המניות, התחייבותו לקנות את המניות תתבטל.

 

"לדעתי, זה מהלך לא חוקי"

 

קוטלר, מצדו, לא מצליח להבין מה לא בסדר בעסקה מסוג זה.

 

אריה קוטלר, האם בפועל אתה קונה את המתנגדים שלך החוצה?

"חד וחלק לא. הטענה שאני קונה שתיקה של בעלי מניות לא נכונה".

 

אז איך אתה מגדיר את המהלך שלך מול בעלי המניות?

"כמה אנשים רצו למכור את מניותיהם, ואמרתי להם שאקנה בשמחה".

 

אז למה לעשות זאת רק לאחר מועד אסיפת בעלי המניות?

"אין לי שום סיבה לקנות מניות ממישהו לפני האסיפה. אם העסקה הזאת לא עוברת, למה שאני אקנה ממנו?! אם העסקה תעבור - אקנה את המניות".

 

אולם, שיחה זו איננה הפנייה הראשונה לקוטלר, שבה ביקשנו לברר האם הוא רוקח מאחורי הקלעים עסקאות עם הגופים המוסדיים לפיהם אם יאשרו לו את העסקה שהציע, הוא יקנה מהם את המניות בפרמיה על מחיר השוק. בסוף נובמבר פגשנו את קוטלר, וביקשנו לברר עמו האם הוא סיכם עם בעלי מניות כי בתמורה לכך שאי טירפוד העסקה, הוא ירכוש מהם את מניותיהם במחיר הגבוה ממחיר השוק. גם אז ענה קוטלר בהחלטיות, "לא היה ולא נברא", ואף הוסיף, "לדעתי, זה בכלל לא חוקי לעשות מהלך כזה". קוטלר אף הודיע רשמית כי "הנושא כלל לא עלה".

 

רצו תביעה נגזרת, אך התחרטו

 

אך אמירות לחוד ומציאות לחוד. בראשון בערב דיווחה ארקו כי "אריה קוטלר מנהל מגעים עם בעלי מניות המחזיקים בכ־10% ממניות החברה לרכישת אחזקותיהם תמורת 25–34 אגורות למניה, וזאת לאחר מועד האסיפה הכללית. בדיווח צוין כי חלק מבעלי המניות שאיתם מתנהלים המגעים, שלחו בעבר לחברה מכתבים, שבהם דרשו שהחברה תתבע את קוטלר וחברי הדירקטוריון על שאישרו עסקה שפוגעת בחברה. בפועל, המכתבים הוסרו, וכותבי המכתבים כאמור נכנסו למו"מ מול קוטלר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x