$
בורסת ת"א

זאבי רוכש את חלקם של אמנון ברזילי ומוני הראל ביפנאוטו במחיר רצפה

זאבי ישלם תמורת המניות 80 מיליון שקל במזומן, ובנוסף יעביר למטיס 31% ממניותיה בשווי של 46.6 מיליון שקל. זאבי מחזיק בעצמו בכשליש ממניות אלו, כאשר יתרת המניות מוחזקות עדיין בידי חברת גמול עד להשלמת רכישתן בידי זאבי. העסקה משקפת ליפאנוטו שווי של 250 מיליון שקל

גולן חזני 19:4502.12.09

הסתיימה הסאגה סביב השליטה ביפנאוטו, יבואנית סובארו בישראל. איש העסקים גד זאבי, המחזיק במחצית ממניות יפנאוטו ירכוש את המחצית השנייה של המניות מידי מטיס קפיטל, שבשליטת אמנון ברזילי ומוני הראל.

 

על פי מתווה העסקה, ישלם זאבי תמורת המניות סכום של 80 מיליון שקל במזומן, ובנוסף יעביר למטיס 31% ממניותיה בשווי של 46.6 מיליון שקל. זאבי מחזיק בעצמו בכשליש ממניות אלו, כאשר יתרת המניות מוחזקות עדיין בידי חברת גמול עד להשלמת רכישתן בידי זאבי. העסקה משקפת ליפאנוטו שווי של 250 מיליון שקל.

 

התשלום במזומן יפוצל לחמישה תשלומים שיתפרסו על פני חצי שנה, כשהתשלום האחרון ישולם בסוף 2010.

 

היחסים המעורערים בין זאבי לברזילי הובילו לכך שזאבי משלם כ־120 מיליון שקל בלבד עבור מחצית ממניות יפאנוטו. בכל הנסיונות הקודמים, זאבי עמד בדרכו של ברזילי למכור את חלקו ביפנאוטו. בשנה שעבר ניסה דוד עזריאלי לרכוש אולם הוא נכשל, ולפני כשבועיים התפוצצה העסקה למכירת האחזקה לשלמה שמלצר תמורת 135 מיליון שקל. לפני כשנה כבר ניסה זאבי לרכוש את האחזקה של מטיס ביפאנוטו תמורת 118 מיליון שקל.

 

העסקה טובה למטיס, שמנוהלת כיום בידי הראל בלבד וזקוקה למזומנים, ובמקביל היא מקלה עליה לאחר שבעל מניות דומיננטי כמו גד זאבי איננו עוד בסביבה.

 

כנגד זאבי עומד כיום כתב אישום בגין הלבנת הון - עובדה שמנעה ממטיס לקבל את אישור הבנק האמריקאי וואקוביה להשלים את רכישת השליטה בחברת הדלק פטרו גרופ הפעילה בארה"ב, וזאת למרות שכבר העבירה את התשלום בגין רכישת השליטה. וואקוביה הוא בעל החוב העיקרי של פטרו גרופ ולכן נדרש אישורו לעסקה.

 

מטיס נדרשה למצוא מקורות מימון, או להנזיל במהירות את נכסיה. זאת על מנת שתוכל לעמוד בהתחייבויותיה לבנקים ולבעלי האג"ח. הראל נאלץ להעמיד למטיס ופטרו גרופ9.5 מיליון שקל כהלוואת בעלים לפרעון החובות לבעלי האג"ח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x