שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פרסום ראשון: קרן המנוף בראשית נמצאת במשא ומתן להשקעה של 120 מיליון שקל בגילץ

מנהלי קרן המנוף יצאו לסיור במתקנים הסולאריים של חברת הנדל"ן בספרד. זוהי הפעם השנייה שבה רוני בירם וגיל דויטש, בעלי השליטה בגילץ, מכניסים משקיעים לחברה מאז נרכשה ב־2007

גולן חזני ושהם לוי 21:2223.11.09

קרן המנוף בראשית מנהלת מגעים לרכישת 13% מחברת גילץ שבשליטת גיל דויטש ורוני בירם כחלק מהשקעה כוללת של 120 מיליון שקל. ל"כלכליסט" נודע כי המגעים מתנהלים זה כחודשיים ובמסגרתם יצאו מנהלי הקרן, רן גורודצקי ומני וסרמן, לספרד לסיור במתקנים הסולאריים של גילץ.

מה דעתך על מניית סאנפלאואר:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

ההשקעה לגביה מתקיים משא  כוללת בין היתר השקעה במניות, באג"ח לא סחיר של החברה ובכתבי אופציה למניות שהם אינם סחירים. 

 

המחיר למניה שעל בסיסו מנוהל המשא ומתן עומד על 10.75 שקל למניה, נמוך ב-2.8% ממחיר הסגירה של המניה בבורסה בתל אביב היום (ב') - 11.07 שקל למניה.

 

גילץ פועלת בתחום הנדל"ן המניב בארץ, ולאחרונה נכנסה לתחום האנרגיה  הסולארית בספרד באמצעות החברה־הבת גילץ ספרד. החברה נסחרת לפי שווי של כ־303 מיליון שקל, כך שהיקף ההשקעה של בראשית במניות החברה צפוי לעמוד על כ־40 מיליון שקל. בשבועות האחרונים נכנסה גילץ גם לתחום האנרגיה הסולארית  בארץ כשרכשה מחברת סאנדיי 50 מתקנים סולאריים קטנים המותקנים על גגות בתים תמורת 50 מיליון שקל.

 

עבור דויטש ובירם זהו סיבוב שני של הכנסת משקיעים לחברה, לאחר שביולי 2008 גייסה גילץ 160 מיליון שקל ממשקיעים בהקצאה פרטית. בין המשקיעים אז היו ליאו נואי, בעל השליטה ב-בריטיש ישראל, שרכש 18% תמורת 54 מיליון שקל, ג'ורג' חורש, הבעלים של יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה בישראל, שהשקיע 34 מיליון שקל תמורת 11.7% מהמניות, צבי וחן בירן, שרכשו 10% ב־29 מיליון שקל, ודויטש ובירם עצמם, שהזרימו 32 מיליון שקל ושכל אחד מהם מחזיק כיום 27.4% ממניות גילץ.

 צילום: בועז אופנהיים

 

דויטש ובירם נכנסו להשקעה באנרגיה סולארית והקימו את גילץ ספרד, שבה הם שותפים עם שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון. החברה החליטה להשקיע עד 100 מיליון יורו בפרויקטים סולאריים בספרד במימון עצמי. עד כה קיבלה החברה מימון מבנק גרמני בגובה של 38 מיליון יורו להשקעה בפארק אולמדה הסולארי ליד מדריד, ובסה"כ השקיעה גילץ ספרד בפארק כ־50 מיליון יורו. היקף ההכנסות השנתי של אותו פארק עומד על 4.5 מיליון יורו. בהמשך רכשה גילץ ספרד שני גגות סולאריים נוספים באזור מדריד בהשקעה של 15 מיליון יורו.

 

דויטש ובירם רכשו את השליטה בחברת הנדל"ן גילץ במרץ 2007 תמורת כ־65 מיליון שקל, ומאז הם מורווחים כ־100 מיליון שקל על ההשקעה. גילץ נרכשה מידי זאב גנות ונחום עזרא, ומחזיקה בבניין משרדים בצומת רעננה שהושכר לחברת הטכנולוגיה נייס ובשני מגרשים לפיתוח ברעננה ובחדרה. כמו כן היא מחזיקה בניין משרדים באזור התעשייה פולג בנתניה, וכמה פרויקטים בתחום הנדל"ן למגורים בישראל. לחברה שלוש סדרות אג"ח בהיקף 150 מיליון שקל שגויסו ב־1998.

 

קרן בראשית היא אחת משלוש קרנות המנוף שהוקמו על ידי משרד האוצר בשנה שעברה בעקבות המשבר בשוק האג"ח הקונצרניות, ומטרתה לסייע לחברות שסובלות מבעיית נזילות זמנית בעקבות מחנק האשראי. לפי הכללים שקבע משרד האוצר, קרנות המנוף יכולות להשקיע בחברות שעיקר הפעילות שלהן היא בישראל. גילץ, מבחינת התפלגות הכנסותיה, עונה על הדרישה.

 

יו"ר הקרן הוא גבי פרל, וכאמור מנהליה הם רן גורודצקי ומני וסרמן. הקרן גייסה השנה 2 מיליארד שקל, ובתוך ארבעה חודשים היא ביצעה ארבע השקעות, בהן הלוואה של 105 מיליון שקל להכשרת היישוב, 100 מיליון שקל לקרדן ישראל, 65 מיליון שקל לניסן ורכישת 5% בהום סנטר שבבעלות אליעזר פישמן תמורת 50 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x