$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט - הסדר החוב של סקורפיו - פיני רובין: "אין להשוות בין שטיינמץ ללבייב"

כפי שפורסם ב"כלכליסט", סקורפיו כבר החלה במגעים עם בעלי האג"ח הגדולים בנוגע להסדר. ל"כלכליסט" נודע שההסדר מבוסס על יציקת נכסים פרטיים של שטיינמץ לחברה

גולן חזני 07:0602.11.09

חברת הנדל"ן סקורפיו שבשליטת בני שטיינמץ אישרה אתמול כי היא בוחנת הסדר עם מחזיקי איגרות החוב לגבי פירעון תשלומי הקרן והריבית של סדרה א'. עם זאת, אחר הצהריים הודיעה החברה כי הישיבה של בעלי האג"ח שנועדה להתקיים היום בבוקר נדחית בחודש. ל"כלכליסט" נודע כי סקורפיו כבר החלה במגעים עם מחזיקי האג"ח הגדולים בנוגע להסדר שעיקרו יציקת נכסים פרטיים של שטיינמץ לחברה לצורך חיזוק הונה העצמי. מלבד זאת, שטיינמץ מעוניין להגיע להסדר ללא "תספורת".

 

בכך אישרה סקורפיו את הפרסום ב"כלכליסט" מ־21 באוקטובר שלפיו היא החליטה ללכת להסדר עם בעלי החוב, ולשם כך היא קיימה מגעים ראשונים עם מחזיקי האג"ח העיקריים.

 

ברשימת מחזיקי האג"ח הגדולים של סקורפיו נמצאות מגדל, מנורה מבטחים, פסגות, הראל וכלל. אלו הם בדיוק אותם גופים שניהלו את המגעים להסדר חוב עם אפריקה ישראל - שנחתם ביום שישי לפנות בוקר.

 

היועץ המשפטי של סקורפיו, עו"ד פיני רובין, שמלווה את שטיינמץ תקופה ארוכה, אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "אנחנו רוצים להגיע להסדר הוגן עם בעלי האג"ח. נכון שהיו שיחות לא פורמליות עם המוסדיים - כולל הצעות לבסס את מבנה ההון של החברה משמעותית - לקראת השיחות הפורמליות שיהיו כעת. אני לא רואה שום סיבה שלא להגיע עם כולם להבנה שתספק אותם".

 

רובין המשיך ואמר כי "הנכסים של סקורפיו מכסים את ההתחייבויות, אבל מאוד קשה לממש היום נכסים במזרח אירופה, ואנחנו רוצים להיות ערוכים לאפשרות שיהיה קושי לשלם בינואר 2010. זה לא מסוג ההסדרים של אדם במצוקה שמגיע עם הלשון בחוץ".

 

אפשר להשוות את ההסכם עם מה שקרה באפריקה?

רובין: "אני לא חושב שאפשר להשוות בין שטיינמץ ללבייב בשום מקרה. אנחנו לא מסתכלים על אפריקה. נגיד תיאורטית שנזרים עוד נכסים בשווי של כמה מאות מיליוני דולרים, אבל אי אפשר לומר את זה עכשיו, כי הכל עדיין בהתארגנות. אין ספק שבסוף המהלך ימחאו לנו כפיים".

 

יו"ר סקורפיו דוד גרנות אמר ל"כלכליסט" כי "החברה תפעל למימוש נכסים אם יידרש הדבר. בדעת החברה לגבש הסדר עם מחזיקי האג"ח - כמו גם עם בנק הפועלים - שהעיקרון המנחה שלו יהיה דחיית מועדי הפירעון וחיזוק מבנה ההון של החברה. אנו מתכוונים לשלם את החוב לבנק ולבעלי האג"ח במלואו".

 

לסקורפיו נכסים במזרח אירופה ובמרכזה. בהודעת החברה נמסר כי המגעים להסדר מתקיימים "למקרה שהניסיונות והפעולות ליצירת תזרים מזומנים ומקורות מימון ב־2009 לא יתממשו במלואן או בחלקן, וזאת לנוכח מצב השווקים שבהם פועלת החברה".

 

בינואר 2007 גייסה סקורפיו 516 מיליון שקל בהנפקת אג"ח צמודות מדד, הנושאות ריבית של 6.25% ונפרעות בחמישה תשלומים שנתיים החל מינואר 2010. התשלום הראשון עומד על כ־120 מיליון שקל (קרן וריבית) ובסה"כ מסתכמות ההתחייבויות לבעלי האג"ח על כ־660 מיליון שקל. במחצית הראשונה של 2009 רשמה החברה הפסד של 223 מיליון שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x