$
בורסת ת"א

פרשת מידע הפנים באלספק מסתבכת: 20 עובדים נחקרו

כמה ימים לאחר שחרורו של סמנכ"ל השיווק, שוחרר בסוף השבוע גם מנהל מחלקת ההנדסה בערבות ובתנאים מגבילים. אייל עדן חשוד כי השתמש במידע פנים והעבירו לבני משפחתו ולמקורבים, כך שבסך הכל נרכשו מניות בשווי 390 אלף שקל

איתי הר אור 14:1526.10.09

מתרחבת חקירת רשות ניירות ערך בפרשת אלספק. שופט בית משפט השלום בתל אביב בני שגיא שחרר בסוף השבוע בערבות ובתנאים מגבילים את מנהל מחלקת ההנדסה בחברת אלספק הנדסה אייל עדן. כמה ימים קודם לכן שוחרר בתנאים מגבילים סמנכ"ל השיווק והמכירות בחברה, אפרים קדץ. השניים חשודים בעבירות של שימוש במידע פנימי של החברה לעשיית רווחים אישיים.

מה דעתך על מניית אלספק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

רשות ניירות ערך חוקרת את הפרשה החמורה של שימוש במידע פנים, ועד כה מדובר בכ־20 נחקרים. עוד נודע ל"כלכליסט" כי כל הנחקרים הם אנשים שעובדים בחברה, ומוגדרים כאנשי פנים בעלי גישה למידע.

 

מממצאי החקירה עולה כי ב־5 באפריל 2009 דיווחה אלספק בדיווח מיידי לבורסה כי החברה־הבת שלה אלספק טכנולוגיות חתמה עם שתי חברות ספרדיות על שלושה הסכמים לאספקה ולהרכבה של מערכות בקרה לייצור חשמל מתחנות רוח בהיקף כספי של 6 מיליון יורו. החברה ציינה כי מהות הדיווח הנה חתימה על הסכם מהותי, וכי המידע נודע לה בשעות אחר הצהריים ב־3 באפריל 2009. לאחר פרסומו של הדיווח המיידי עלה שער המניה בשיעור של 5.8%.

 

אלא שמהחקירה עולה כי בין 30 במרץ ל־2 באפריל 2009, עוד טרם פרסום הדיווח המיידי של החברה, עלה שער המניה בשיעור חד של כ־50%. על פי החשד, טרם פרסום הדיווח המיידי על ההסכם רכש קדץ, שמיוצג על ידי עורכי הדין נוית נגב וגל הררי־גולדמן ממשרד שינמן נגב, כ־15 אלף מניות אלספק בסכום כולל של כ־69 אלף שקל, ובכך עבר, על פי החשד, עבירה של שימוש במידע פנים על ידי איש פנים. נוסף על כך חשוד קדץ כי בהיותו נושא משרה בכירה באלספק לא דיווח לחברה על רכישותיו ועל השינויים באחזקותיו, כפי שדורש חוק ניירות ערך.

 

עדן, שמיוצג על ידי עו"ד לירון לנדן, חשוד אף הוא כי רכש מניות אלספק באותם תאריכים בסכום העולה על 140 אלף שקל. כמו כן, הוא חשוד כי העביר את מידע הפנים הן לבני משפחתו והן למקורבים אחרים, אשר רכשו מניות אלספק טרם פרסום המידע לציבור. בסך הכל רכשו עדן, בני משפחתו ומקורביו מניות בסכום של 390 אלף שקל טרם פרסום המידע לציבור. עדן וקדץ שוחררו בערבות של מאות אלפי שקלים, והוטלו עליהם תנאים מגבילים, ובהם הפקדת דרכון, צו איסור יציאה מהארץ ואיסור ליצור קשר עם מעורבים בפרשה.

 

אלספק הנדסה היא חברה ציבורית שמניותיה נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב החל מחודש מאי 2004. החברה עוסקת בעצמה ובאמצעות החברות־הבנות אלספק פורטוגל, אלספק טכנולוגיות ואלספק צפון אמריקה בפעילות פיתוח, ייצור, הרכבה ושיווק של מוצרים בתחום שיפור איכות החשמל. מנכ"ל ומייסד החברה הוא יורם הררי.

 

הפרשה נחקרת על ידי מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך, ומטעם המדינה ייצגה את הרשות בבית המשפט היועצת המשפטית של המחלקה, עו"ד ציפי גז. חקירת הרשות היא חוליה נוספת בשרשרת של חקירות מידע פנים שבוצעו בשנתיים האחרונות על ידי הרשות. בין הבולטות בחקירות אלה - תיקי פוקס, דש אייפקס, מידד דבש, מי עדן ומדקון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x