$
בורסת ת"א

"השתגעתם? אין סיכוי שלבייב יקבל הסדר כזה"

מנכ"ל אפריקה ישראל, איזי כהן, דחה את הצעת הגופים המוסדיים להסדר חוב. נציגי אפריקה ובעלי האג"ח הצליחו להסכים רק על דד-ליין לסיום המו"מ: 6 בנובמבר. גורם בנציגות: אחרי הדד-ליין נפנה לבית המשפט לבקש פירוק

גולן חזני ונעמה סיקולר 19:0214.10.09

איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל, דחה בפגישה שנערכה היום עם נציגות בעלי האג"ח את הצעתם להסדר חוב. "אתם השתגעתם? אין סיכוי שלבייב יקבל את ההסדר הזה", אמר כהן לחברי הנציגות בפגישה. בעקבות הדחייה הסכימו הצדדים כי פרופ' אמיר ברנע, המייצג את אפריקה, יכין הצעה חלופית עד הפגישה הבאה ב־25 בחודש. כפי שפורסם היום ב"כלכליסט", על פי הסדר המוסדיים, יו"ר אפריקה ישראל, לב לבייב, יזרים מיליארד שקל מכיסו ויישאר עם 44% מהחברה.

 

בפגישה, שהתקיימה במשרדו של עו"ד ליפא מאיר, המייצג את בעלי האג"ח, הסכימו הצדדים כי 6 בנובמבר נקבע כדד־ליין לסיום המשא ומתן. אך מעבר להסכמה על הדד־ליין, הצדדים לא הגיעו להסכמה כלשהי על נושאים אחרים ויצאו מהחדר לאחר 45 דקות בלבד.

 

ברנע ביקש בכל דרך לאפשר לו יותר זמן: "לא אספיק ללמוד את החברה עד אז". אבל המוסדיים התעקשו וכהן פנה לברנע ואמר: "אין מה לעשות, שב 24 שעות ביממה ותכין את המתווה".

 

עו"ד מאיר אמר, כי "הנציגות של בעלי האג"ח הגישה לחברה הצעה הוגנת. היא מבוססת על עיקרון של קבלת מלוא החוב. בעלי האג"ח מאמינים בחברה ולכן הסכימו להמיר חוב למניות. את אותו האמון צריך להביע בעל השליטה (לב לבייב) ולהזרים מיליארד שקל". אך גורם מוסדי אמר, כי "הסיכוי שיהיה הסדר אפסי. נראה כי לא יהיה מנוס מללכת לפירוק".

 


 

למעשה, הדד־ליין של 6 בנובמבר הוא מעין אולטימטום שנקבע על ידי המוסדיים ואפריקה נאלצת לקבל. אך כפי שהדברים נראים כרגע, נדמה כי הצדדים רחוקים מאוד בעמדותיהם, והסיכויים להשגת הסדר תאריך זה הם קלושים.

 

הנקודות המרכזיות שגרמו לנציגי אפריקה לדחות את ההצעה לוחות הזמנים של החזר האג"ח, כלומר, הדחייה בתשלום שהיתה לשנה ולשלוש שנים בשתי הסדרות החדשות, וכן הדרישה מלבייב להזרים מיידית מיליארד שקל.

 

יצוין כי הצעת ההסדר שגיבשו המוסדיים דורשת גם שעבודים של נכסי החברות־הבנות של אפריקה לסדרות האג"ח החדשות בהיקף של 3.5 מיליארד שקל, וכן העברה של 75% מהתמורה שמתקבלת בגין מימוש כל נכס ישירות לבעלי האג"ח, ומינוי משקיף ומבקר מטעם המוסדיים בחברה.

 

גורם המקורב לנציגות ציין כי נציגי בעלי האג"ח יצאו מהפגישה פסימיים מאד. הגורם ציין כי יש ספק אם יוכלו להימנע מהעברת הסכסוך לבית המשפט. ל"כלכליסט" אף נודע, כי בשבוע האחרון הכין בית ההשקעות פסגות בקשה לפירוק החברה, וכמו כן נבחנה האפשרות להשתלט על החברה־הבת של אפריקה ישראל, אפי פיתוח, הנסחרת בבורסה בלונדון.

 

הגורם ציין כי אם לא תהיה הסכמה עד 6 בנובמבר, בעלי האג"ח יפנו לבית המשפט וידרשו פירוק לפני שאג"ח ט' יפנו, מאחר וה-10 בנובמבר הוא יום הפירעון והכוונה היא לפנות לפני כן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x