שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

סיכום עשור של השקעות: מה עדיף - דירה בראשון או תעודת סל באחד העם?

"כלכליסט" סקר את ההשקעות הפיננסיות הפופולריות - מדד ת"א 25 עלה ב-151% בעשור שהסתיים בסוף אוגוסט 2009, מניית כיל עלתה באותה תקופה ב-1,273%. דירת 5 חדרים בראשון לציון הניבה באותה תקופה תשואה שנתית ממוצעת של 9%

שהם לוי 08:0203.10.09

בחודש מרץ 2008 פרסמה הבורסה לניירות ערך מחקר אודות יצרניות הערך הטובות בבורסה בתל אביב בעשר השנים האחרונות (1998-2007) חברת אפריקה ישראל שכנה אז במקום הראשון עם תשואה ממוצעת של 34%. היום כשאפריקה קרובה יותר להסדר חוב עם המשקיעים היא נתפסת כאחת מהחברות שפחות עונות להגדרת הערך - וממחישה מאוד עד כמה תקופת ההשקעה יכולה לקבוע האם ההשקעה טובה או לא. 

 

ת"א 25 - 151% בעשור

 

השקעה במדד ת"א 25 הניבה תשואה מצטברת של 151% במהלך עשר השנים שהסתיימו באוגוסט 2009. בבדיקה ערכנו השוואה רק על השקעות שבוצעו בישראל. חשוב לזכור כי בתקופת ההשוואה אותה בחרנו רשמו שוקי המניות בארה"ב עשור אבוד, מדד ה-S&P 500 רשם בתקופת ההשוואה תשואה שלילית נומינלית ושלילית הרבה יותר מבחינה ריאלית. 

  

"עשור 'סוער' עבר על שוק המניות בעשור האחרון, כאשר שני משברים עולמיים, משבר הדוטקום (שנת 2000) ומשבר הסאב-פריים (2007) קטעו את הגאות בשווקים הפיננסיים", מסכמים באקסנלנס את העשור שעבר על הבורסה בתל אביב.

 

ההשקעות הטובות ביותר בבורסה בעשור האחרון

 

1. כימיקלים לישראל: 1,273% - התשואה הגבוהה ביותר. לא פחות מ-1,273% ב-10 שנים. למרות שהיו גם כשלונות בדרך (מפעל המגנזיום) הניהול של החברה נחשב טוב מאוד, ומה שמאוד סייע לה זו העלייה המטאורית במחירי האשלג (ובמוצרים אחרים שלה) עד לשנת 2008. כיום שוק האשלג במצב הרבה פחות טוב, כך שלא ברור אם המניה תמשיך להוביל בתשואות גם בעשור הבא.

 

אשלג בים המלח אשלג בים המלח צילום: יריב כץ
מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
56% 44% 0%

 

גם אחרי הירידות החדות בבורסה בתל אביב והצניחה החדה במחירי האשלג בשנה החולפת נחשבת כימיקלים לישראל לאחת מההשקעות הטובות שנעשו בבורסה בעשר השנים האחרונות כשהיא ממייצרת תשואה ממוצעת של מעל ל-20% בשנה. כל זאת מבלי לשקלל את הדיבידנדים שחולקו. יחד עם זאת במקרה של כיל חשוב להדגיש כי התנודתיות במניה הייתה גבוהה משמעותית בהשוואה לחברה כמו טבע. לכן נחשבת ההשקעה בכיל למסוכנת בהשוואה לענף הפרמצבטיקה.

 

2. ישראמקו: 817% - אין ספק שאם היינו מוציאים את שנת 2009  מהתמונה ישראמקו הייתה נמנית דווקא על אחת ההשקעות המאכזבות. בדיוק כפי שאם היינו מעלימים לאפריקה את השנה האחרונה היינו מקבלים מניית ערך פנומנלית. כל כולה של התשואה שהניבה ישראמקו היא תוצרת של חצי השנה האחרונה בעקבות התגלית הגדולה בקידוח "תמר". ניהול, ניהול, אבל גם קצת מזל לא מזיק.

 

3. דלק רכב: 781% - עם פער לא גדול ועם תשואה עקבית ודיבידנדים שמנים במרוצת השנים נחשב דלק רכב לאחת מיצרניות הערך הגדולות של העשור האחרון. אחרי הכל המודל של דלק רכב הוכיח שאם מבססים עסק טוב על שוק ליסינג שצומח בעקביות אפשר לייצר ערך והרבה. "שוב. הסיפור הוא ניהול (המנכ"ל, גיל אגמון) בשילוב של צמיחת המשק בשנים 2004-2007 ומדיניות אגרסיבית של חלוקת דיבידנד למשקיעים", אומרים בבית ההשקעות מיטב.

 

4. אלוני חץ: 480% - מסתבר שאחרי התפוצצות בועת הנדל"ן, עדיין יש מניות נדל"ן שהן מניות ערך אמיתיות. נתן חץ יכול לזקוף לעצמו הישג לא מבוטל של כניסה לרשימה. שהרי אלוני חץ היא היחידה שהצליחה להתברג מעלה. "גם נדל"ן יכול. אחת מיצרניות הערך הגדולות וזאת למרות היותה חברת נדל"ן שפועלת בחו"ל ובישראל (תחת חברת אמות). ניהול שמרני יחסית חסך ממנה את הצרות הגדולות שהן נחלת הרבה טייקוני נדל"ן הפועלים בחו"ל", אמרו בבית ההשקעות מיטב.

 

במיטב הסבירו את כניסת החברה לרשימת יצרניות הערך: "היו לחברה גם הצלחות וגם כישלונות - הם השקיעו בחברת הנדל"ן פירלי. לחברה, במהלך העשור האחרון היה ניהול טוב. במה זה התבטא - הסיפור התחיל בהשקעה באנגליה כשרמות המחירים עדיין היו נמוכות. הם מימשו את ההשקעות לפני כמה שנים לפני צניחת המחירים. מנגד, התחילו באלוני חץ לתת לחברה אופי יותר יציב דרך אמות בישראל. הם רכשו את אמות במחיר נוח מאוד. היום יש להם נדל"ן בשוויץ, קנדה וישראל - שאלה מקומות יחסית יותר דספסיביים. החברה נראית יותר יציבה מאחרות. לחברה יש ניהול טוב בסך הכל, היום הם חוזרים לשוק הבריטי - כשהמחירים נמוכים".

מה דעתך על מניית אלוני חץ:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

5. אלביט מערכות: 420% - "חברה שניהלה תהליך צמיחה מרשים בהנהגתו של מנכ"ל החברה יוסי אקרמן תודות לחדשנות טכנולוגית ורכישות של חברות, שגולת הכותרת שלהן הייתה – תדיראן קשר. בנוסף, סייע לה גם הגידול בתקציבי הביטחון בעולם, ובעיקר – בארה"ב. משווי שוק של חצי מיליארד דולר לפני 10 שנים, היא גדלה לשווי נוכחי של כ-2.6 מיליארד דולר", כתבו במיטב.

 

6. טבע: 320% - אם היינו בודקים את טבע לפני שנה ויותר היינו מקבלים תמונה עגומה שמלמדת כי הדולר אכל לענקית התרופות הגנריות את כל התשואה עבור המשקיעים הישראלים. אבל השיא שכבשה המניה השנה במיוחד בעתות המשבר הפיננסי הכתיר אותה (שוב) כאחת ההשקעות המוצלחות בעשור האחרון. "מניית העם" שגמלה בעין יפה למשקיעים. תחילה תחת הנהגת מקוב, ואח"כ תחת הנהלת שלמה ינאי. מדיניות של רכישות ומיזוגים, יחד עם תרופות חדשות – תרופת הדגל 'קופקסון', סייעו לה להמשיך בתנופה כאשר שנת 2010 מבחינת ביצועי החברה צפויה להיות שנת שיא.

 

 

 

 

תשואה של 125% באג"ח לא צמוד בריבית קבועה

 

מגיפת הסדרי האג"ח בבורסה המקומית מרתיעה כעת משקיעים רבים מכניסה לשוק זה, שנחשב לאורך שנים למעוזם של משקיעי הבורסה ה"סולידיים יותר", אלה הסולדים מהשקעה ישירה במניות.

 

למרות ההסדרים מהתקופה האחרונה, מדדי האג"ח רשמו תשואות יפות בעשור שהסתיים באוגוסט 2009. אג"ח לא צמוד עם ריבית קבועה רשם תשואה של 125% בתקופה זו. האג"ח הצמוד בריבית קבועה עלה ב-96% באותה תקופה.

 

"בעשור האחרון הושפע שוק האג"ח מתהליך הדיס-אינפלציה, הפחתת הריבית הריאלית בעיקר בחמש השנים הראשונות, זעזועים בשער החליפין מבית ומחוץ וכן, מתנודות בצמיחה ובאבטלה. מתחילת 1999 עד ינואר 2002 ירדה ריבית בנק ישראל כמעט ב-10%, מה שתמך בשוק האג"ח, על כל סוגיו. "הזיגזג" המוניטרי ב-2002 - העלאה חדה בשיעור הריבית, זינוק באינפלציה ובציפיות האינפלציה ופיחות השקל מול הדולר העיבו על שוק האג"ח שקלי והטיבו על הצמוד", סיכמו באקסלנס את העשור שפקד את שוק האג"ח.

 

 

השקעות בנדל"ן

 

כדי להשלים את ההשוואה בזירת ההשקעות שבוצעו בישראל ביקשנו לבדוק את התשואה על דירות בתקופת ההשוואה האמורה, יחד עם זאת חשוב לציין כי התשואות והנתונים אינם מדוייקים כמו המדדים בבורסה מאחר ונלקחו לגבי דירות ספציפיות, כך שתיתכן שונות גדולה בין האזורים השונים באותם ערים. 

 

ביקשנו מאנגלו סכסון לבדוק מה עלה בגורלן של שלוש דירות באזורים שונים בישראל כדי לקבל פרספקטיבה אודות מחירי הנדל"ן וכדאיות ההשקעה. חישובי התשואה נעשו מבלי לקחת בחשבון עלויות מימון של משכנתא ונזקים לדירת המגורים - וכמו כן התשואה חושבה לפי הנחה כי הדירה היתה מושכרת חודש בחודשו במשך העשור האחרון.

 

דופלקס בפתח תקווה - דופלקס בן 6 חדרים בשכונת כפר גנים בפתח תקווה נרכש במיליון שקל לפני 10 שנים, והושכר בזמנו בכ-1,000 דולר, או 3,500 שקל. היום מחירו של אותו דופלקס נאמד ב-1.7-1.8 מיליון שקל. ומושכר בכ-1,500 דולר לחודש, או 5,700 שקל. 

 

חישובי כלכליסט מצביעים כי התשואה השנתית הממוצע מעליית ערך הדירה ברוטו היא 6%, כשלתשואה זו מוסיפים תשואה ממוצעת של 3% בגין השכירות השנתית ומגיעים לתשואה ברוטו נומינלית ממוצעת של 9% בשנה. 

 

השקעה בדירות השקעה בדירות צילום: אלעד גרשגורן

 

דירת 5 חדרים בראשון לציון - דופלקס גג, במרכז ראשון לציון שנרכש לפני 10 שנים במיליון שקל. הושכרה בזמנו בכ-3,000 שקל. מחירה של אותה דירה כיום הוא 1.8 מיליון שקל. והיא מושכרת בכ-5,000 שקל לחודש. כלומר תשואה של 6% בממוצע לשנה בגין עליית ערך הדירה לזה מוסיפים עוד תשואה של 3% בשנה בגין דמי השכירות ומקבלים תשואה ממוצעת שנתית של 9%.

 

קוטג' של 5 חדרים בחיפה - ברחוב לאה בכרמליה, לפני כ-10 שוויה היה כמיליון שקל והושכרה אז בכ-2500-3000 שקל לחודש. מחירה של דירה זהה כיום הוא כ-1.5 מליון שקל ושכ"ד שלה הוא כ-3500-4000 שקל לחודש ולעיתים גם יותר - תלוי ברמת הגימור. התשואה בגין עליית מחיר הנכס הינה 50% בעשר שנים, מה שמשקף תשואה ממוצעת של יותר מ-4% לשנה. לזה מוסיפים את התשואה בגין השכרת הנכס שהיא 3.6% לשנה ריאלית. כלומר בשקלול מדובר על תשואה של כ-8% לשנה.

בטל שלח
  לכל התגובות
  x