$
בורסת ת"א

ראיון כלכליסט: אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק: "הרבעון הראשון נראה טוב"

"אין לי טענות נגד דלק נדל"ן – מדובר בחברה טובה שתעמוד לדעתי בכל התחייבויותיה"; על תגליות הגז - "זו גולת הכותרת של הקבוצה. אפשר לקרוא לזה מזל אבל צריך לזכור שיש גם קידוחים שלנו שנמצאו יבשים"

סיון איזסקו 12:2001.04.09
"אין לי טענות נגד דלק נדל"ן", כך אומר אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק בראיון ל"כלכליסט", לאחר פרסום הדוחות הכספיים ל-2008 ובהם הוצג הפסד של 1.8 מיליארד שקל, רובו (1.27 מיליארד שקל) מחברת הבת דלק נדל"ן. "דלק נדל"ן היא חברה טובה ולדעתי היא תעמוד בכל התחייבויותיה. חלוקת האחזקות
שלנו בדלק נדל"ן לא בוצעה עד כה כי לא רצינו לעשות את המהלך באופן חד צדדי שעשוי היה לפגוע בה. לכן הסדרנו קודם כל את העניינים מול שוק ההון והבנקים", מוסיף ברטפלד.

 

במקביל לפרסום הדוחות בישרה קבוצת דלק על יציאתה לפועל של התוכנית לחלוקת אחזקות החברה בדלק נדל"ן כדיבידנד בעין לבעל המניות בקבוצת דלק כבר בחודש מאי הקרוב.

 

בעקבות ההפרדה בין החברות, החוב הפיננסי המאוחד של קבוצת דלק יקטן באופן מהותי מסך של כ- 31 מיליארד שקל ל-17 מיליארד שקל. לדברי ברטפלד, "אין ספק שלדלק נדל"ן היתה השפעה מאד משמעותית על הקבוצה בשנת 2008, וכעת בעקבות ההפרדה נוכל להיות יותר ממוקדים במגזרי הליבה של הקבוצה".

 

בהתייחס לתוצאות החברה ברבעון הראשון של השנה, אשר הסתיים הלילה ותוצאותיו יפורסמו בתוך כחודשיים, אומר מנכ"ל הקבוצה "אני יכול לומר שחלק גדול מהחברות שלנו פעלו ברבעון הראשון בסביבה עסקית תומכת מאד. אני לא יודע לומר מה יהיה בהמשך השנה אבל אני יודע לומר שהרבעון הראשון נראה טוב". ברטפלד מבסס את דבריו על "נתוני מסירות הרכבים על ידי החברה הבת דלק רכב, מרווחי הזיקוק הגבוהים שנרשמו ברבעון הראשון בארה"ב, ירידת מדד המחירים לצרכן אליו צמוד החוב של החברה והאווירה החיובית יותר בשוק ההון ברבעון הראשון של 2009, לעומת המחצית השניה של 2008 – אווירה חיובית זו משפיעה לחיוב על פעילות הפיננסית שלנו כמו הפניקס".

 

אולם אחרי הכל קשה להתעלם מתגלית הגז תמר מול חופי חיפה ותגלית הגז האחרונה דלית שמול חופי חדרה – תגליות בהן קבוצת דלק מחזיקה בנתח מהותי מהזכויות. "זו גולת הכותרת של הקבוצה. אפשר לקרוא לזה מזל, אבל זה נובע מהרבה ידע והשקעה בתחום במשך שנים ארוכות. צריך לזכור שיש גם קידוחים שלנו שנמצאו יבשים וביצענו בגינם הפרשות בדוחות. שתי התגליות האחרונות הן נקודות אור חזקות מאד".

 

ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות של החברה (סולו) נאמד בסוף 2008 בכ-2 מיליארד שקל והחוב הפיננסי נטו (סולו) של החברה הסתכם בכ-4.5 מיליארד שקל. לחברה (סולו) התחייבויות פיננסיות שוטפות ל-2009 בהיקף של כ-333 מיליון שקל בלבד.

 

בהתייחס למצב הפיננסי של הקבוצה אומר ברטפלד "לקבוצה יש בקופה יתרת מזומנים של 600 מיליון שקל, פריסת חוב טובה לשנים הקרובות, וביכולתה לעמוד בכל התחייבויותיה כלפי המשקיעים. בעת האחרונה חתמה קבוצת דלק על הסכם למימון מחדש (בחברות דלק השקעות ודלק פטרוליום) של כ-300 מיליון שקלים סכום שאמור היה להיפרע בשנת 2009 ואשר יפרע לאור ההסכם החדש בשנת 2012 ו- 2010. בנוסף, על אף המשבר הפיננסי הועמד לחברה (לאחר תאריך המאזן) אשראי חדש בהיקף של 150 מיליון שקל. מרבית התחייבויות הסולו של הקבוצה הינם בעלי מח"מ ארוך ובעלות חוב נמוכה יחסית כאשר ביכולתה של החברה לשרת את החוב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x