$
שווקי חו"ל

BNP פאריבה תרכוש חלקים מבנק פורטיס

הבנק הגדול בצרפת ירכוש 75% מחטיבות פורטיס בבלגיה ואת חטיבת הבנקאות לו בלוקסמבורג; בתמורה תעמיד ממשלת בלגיה ערבויות כנגד נכסיו הרעילים של הבנק

ענת ציפקין 08:5007.03.09

BNP Paribas SA , הבנק הגדול בצרפת, הסכים לרכוש את חטיבותיו של הבנק הבלגי-הולנדי פורטיס בבלגיה ולוקסמבורג, וכן נתח מפעילות הביטוח של הבנק, זאת בתמורה לקבלת ערבות מדינה על חלק מההפסדים הפוטנציאליים של הבנק ועל נכסיו הרעילים.

 

על פי מתווה העסקה ירכוש BNP פאריבה

75% מפורטיס הבלגי ואת חטיבת הבנקאות שלו בלוקסמבורג, זאת בתמורה ל- 2.88 מיליארד יורו במניות. 25% הנותרים של חטיבת הביטוח הבלגית של פורטיס תישאר בבעלות פורטיס, זאת בתמורה ל-1.38 מיליארד יורו במזומן. בנוסף, תוקם יישות עצמאית אליה יעביר הבנק את מרבית נכסיו החשופים לסיכון, בהיקף של 11.4 מיליארד יורו. ממשלת בלגיה תספק 740 מיליון יורו למימון יישות זו, BNP ייתרום 200 מיליון יורו לטובתה, ופורטיס עצמו יעביר 750 מיליון יורו. שאר הנכסים, בהיקף של 9.7 מיליארד יורו יקבלו ערבות בהיקף של 4.36 מיליארד יורו שתספק ממשלת בלגיה.

 

"הפתרון המוצע מספק עתיד טוב יותר לבנק וביטחון נוסף", אמר מנכ"ל BNP פאריבה, באדואין פרוט, לכתבים בבריסל. "מדובר בצעד חשוב מאוד לכלכלת בלגיה , במיוחד כאשר סקטור הבנקאות עובר תקופה קשה מאוד". פורטיס יעביר את מתווה העסקאות לאישור בעלי המניות בחודש אפריל.עסקה זו תהפוך את הבנק הצרפתי לגדול ביותר בבלגיה ובלוקסמבורג , מבחינת מספר פקדונותיו. בלגיה ולוקסמבורג נחשבות כשתיים מהמדינות העשירות ביותר באירופה.

 

כזכור, בחודש אוקטובר פורק פורטיס לחטיבותיו, כאשר ממשלת בלגיה רכשה את פעילותו בבלגיה, וממשלות הולנד ולוקסמבורג את חטיבותיו האחרות, זאת לאחר הזרמת הון של כ-11.2 מיליארד יורו. אך בחודש דצמבר הקפיא בית המשפט לערעורים בבריסל את העיסקאות, מהלך שהביא בסיכומו של דבר אף לקריסת ממשלת בלגיה. בית המשפט הורה על בחינה מחודשת של הליך הפירוק, במיוחד לגבי הצד הבלגי של פורטיס, ועלו שלוש אפשרויות - רכישה על ידי BNP פאריבה, בעלות ממשלתית או הפיכה לבנק עצמאי, כאשר האפשרות הראשונה היא העדיפה, זאת בכפוף לאישור בעלי המניות של הבנק. .בסוף ינואר החל סבב השיחות שהבשיל לכדי העיסקה הנוכחית.

 

כזכור, פורטיס הסתבך עם רכישת נכסיו של ABN Amro Holding ההולנדי בתמורה ל-24.2 מיליארד יורו, עיסקה שנודעה אז כאחד מעסקאות ההשתלטות הגדולות ביותר בתחום הבנקאות. עסקה זו בוצעה על רקע תחילתו של משבר האשראי והבנק לא הצליח להישאר יציב מבחינה פיננסית על רקע האמרת חובותיו. בחודש אוקטובר האחרון אולץ למכור את מרבית עסקיו לאחר שכמעט הגיע למצב של חדלות פירעון. 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x