שווקי חו"ל

לחץ על האיחוד האירופי להתוות תוכנית סיוע למדינות מזרח ארופה

קבוצה של 6 בנקים הפועלים במרכז ומזרח אירופה מבקשים מהאיחוד האירופי סיוע במספר סוגיות הקשורות לפעילותם באיזור

ענת ציפקין 13:4006.02.09

קבוצה של שישה בנקים אירופיים, ביניהם יוניקרדיט האיטלקי, רייפאייזן האוסטרי ואחרים, לוחצים על האיחוד האירופי להתוות תוכנית פיננסית למדינות מזרח אירופאיות כגון רומניה ואוקראינה.

 

על פי הבקשה, שהוגשה לאיחוד האירופי, מבקשים הבנקים הפועלים במדינות אלו עזרה במספר סוגיות

כלכליות הקשורות לפעילות שלהם במדינות אלו כגון סיוע בעיבוי יחס הלימות ההון שלהם, הגדלת ערבויות להלוואות שניתנו לבנקים במדינות אלו, ועוד.

 

בנקים נוספים שבשמם הוגשה הבקשה הם אינטסה סאו פאולו הספרדי, הבנק האוסטרי Erste Group , סוסיטה ג'נרל הצרפתי ו-KBC הבלגי.

 

בבעלות יוניקרדיט האיטלקי בנקים מקומיים בפולין, בולגריה וצ'כיה. Erste האוסטרי מלווה ללקוחות בצ'כיה, סלובקיה ורומניה. לאינטסה סאו פאולו בנק בבעלות מלאה בסרביה. KBC הבלגי מלווה ללקוחות בהונגריה וצ'כיה ולרייפאייזן האוסטרי לקוחות גם ברוסיה ואוקראינה.

 

על פי דיווח של קרן המטבע הבינלאומית מה-28 בינואר, "למספר בנקים במערב אירופה יש שיעור חשיפה גבוה מאוד לנכסים בשווקים מתעוררים באירופה, נכסים שאיכותם נמצאת בסכנה ברורה של הידרדרות".

 

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, הבנקים האוסטרים בלבד נתנו עד עתה הלוואות בהיקף של כ-294 מיליארד יורו לבנקים באיזור מזרח ומרכז אירופה. מדובר בשיעור הלוואות השווה בהיקפו לכ-80% מהתמ"ג האוסטרי.

 

בתוך כך, הודיעה ממשלת אוסטריה בשבוע שעבר כי תצטרף ליוזמת האיחוד האירופי במאמציו לסיוע למערכת הבנקאות האירופאית. בכוונת האיחוד להשתמש בכספים המגיעים בין היתר מ-European investment Bank, הבנק המרכזי האירופי וקרן נוספת של האיחוד. תוכנית זו קיבלה את בירכת הדרך של קנצלרית גרמניה, אנג'לה מרקל, שתמכה בשימוש בכלים כגון אלו, ובפתרונות אחרים שמציעה קרן המטבע הבין לאומית.

 

האיחוד האירופי, לעומת זאת, סירב להגיב על המכתב הספציפי ששיגרו הבנקים לאיחוד, כך על פי תגובתה של אמליה טורס, דוברת האיחוד האירופי לעניינים מוניטריים.

 

מרייפאייזן בנק, Erste בנק, יוניקרדיט וסוסייטה ג'נרל לא נמסרה תגובה לסוכנות הידיעות בלומברג. דוברת KBC מסרה כי הבנק חתם על המסמך כאות סולידריות עם הבנקים האחרים באיזור.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x