$
שווקי חו"ל

וול סטריט סגרה בירידות חדות בעקבות ירידה במכירות הקמעונאיות בארה"ב

כמו כן, חששות שמספר בנקים סובלים ממצוקת מזומנים ויזדקקו להזרקת הון נוספת, באו לידי ביטוי בגל של פקודות מכירה למניות הבנקים. דאו ג'ונס ירד ב-2.9%, נאסד"ק צנח ב-3.7%, ו-500 S&P איבד 3.3%

ישראל הס 23:0814.01.09

וול סטריט סגרה הערב בירידות חדות בעקבות ירידה במכירות הקמעונאיות בארה"ב בשיעור שהיה גבוה פי שניים מהציפיות המוקדמות. כמו כן, בוול סטריט חוששים כי מספר בנקים סובלים ממצוקת מזומנים ויזדקקו להזרקת הון נוספת. חששות אלה מתבטאים בגל של פקודות מכירה למניות הבנקים.

 

מדד דאו ג'ונס ירד ב-2.94%, מדד נאסד"ק צנח ב-3.67%, ומדד S&P 500 איבד 3.34%.

 


 

מניית נורטל נטוורק (NT:NYSE) צנחה ב-77% בפתיחת המסחר בוול סטריט על רקע בקשת החברה להגנה מפני נושים והמסחר במניה הופסק. אתמול ירדה המניה בכ-23% במסחר בניו-יורק. החברה רשמה הפסדים של מיליארדי דולרים בשנים האחרונות, שהחמירו במהלך המשבר האחרון. מחר תצטרך לשלם ריבית בסך 107 מיליון דולר.

 

 

היום במאקרו

 

15:30 נתון המכירות הקמעונאיות לחודש דצמבר. הצפי הצביע על ירידה של 1.2%, אך בפועל נרשמה ירידה של 2.4%.

 

15:30 נתוני היבוא והיצוא לחודש דצמבר. הצפי הצביע על ירידה של 5.3% במחירי היבוא, אך בפועל נפלו מחירי היבוא ב-4.2%.

 

17:00 נתון המלאים העסקיים לחודש נובמבר. הצפי הצביע על ירידה של 0.5%, אך בפועל נרשמה ירידה של 0.7%.

 

17:30 נתון מלאי הנפט לשבוע שעבר. הצפי הצביע על עלייה של 2.25 מיליון חביות, בעוד שבפועל נרשמה עלייה של 1.2 מיליון חביות בלבד. בשבוע שעבר נרשמה עלייה של 6.7 מיליון חביות במלאי הנפט.

 

דו"חות דויטשה בנק שהתפרסמו היום והציגו הפסד של יותר מ-6 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של השנה מחזיר את התמקדות המשקיעים אל מגזר הבנקאות הפגוע.

 

 

המדדים באירופה סגרו היום בירידות חדות על רקע הודעות הפיטורים של בנק ברקליס, כמו גם על רקע פתיחת עונת הדו"חות המאכזבת של הרבעון הרביעי של השנה. מדד פוטסי הבריטי ירד ב-4.97%, מדד דאקס הגרמני איבד 4.63% ומדד קאק הצרפתי נחלש ב-4.56%.

 

הנפט רושם היום ירידות לאחר העליות בבוקר ולמרות ההערכות כי ארגון אופ"ק מתכנן לבצע הפחתה של תפוקת הנפט אל מעבר להסכמים שנקבעו בחודש דצמבר 2008. החוזים על הנפט רושמים ירידה של 4% ונסחרים ברמה של 36 דולר לחבית.

 

ישראליות בוול סטריט

 

בשורות חיוביות לטבע ולקופקסון. אתמול פרסמה חברת הביוטכנולוגיה ביוג'ן תוצאות מקדמיות לגבי היקף השימוש בתרופת הטיסברי המיועדת לטיפול בטרשת נפוצה – ומתחרה בקופקסון של טבע. על פי הנתונים – חלה האטה בקצב הצמיחה של מספר המטופלים בתרופה.

 

בבית ההשקעות מורידים את מחיר היעד של מניית וולטייר לרמה של 3-3.5 דולר למניה. ברקע, אזהרת הרווח השניה, ב-3 החודשים האחרונים, עליה דיווחה החברה.

 

דויטשה בנק, הבנק הגדול בגרמניה, דיווח הבוקר על הפסד של 4.8 מיליארד יורו (כ-6.3 מיליארד דולר) ברבעון הרביעי, בעיקר בעקבות הפסדים הקשורים למסחר בנירות ערך שבוצע בחטיבותיו השונות. ההפסד למניה הסתכם ב-1.3 דולר לעומת צפי לרווח של 1.08 דולר למניה.

 

בנק ברקליס, הרביעי בגודלו בבריטניה, מתכנן לפטר כ-2,000 עובדים במחלקת הקמעונאות המסחרית וביחידת כרטיסי האשראי, שמצטרפת להודעת הפיטורים מאמש. אתמול מסר הבנק כי בכוונתו לקצץ 2,100 מעובדיו במחלקת ניהול הקרנות וחטיבת הבנקאות הפרטית. בימים אלה הבנק גם מודיע ל-400 מעובדי מחלקת ה-IT על סיום עבודתם בבנק.

 

האנליסטים של מורגן סטנלי מסרו כי HSBC ייאלץ לגייס כ-30 מיליארד דולר ולחתוך את הדיבידנד שלו בחצי על רקע ירידת הרווחיות.

 

יאהו, ענקית החיפוש, שוב נתונה לחיזורים מצד מיקרוסופט. זו לפחות ההשערה האחרונה בשוק לנוכח מינוי קרול ברץ למנכ"לית יאהו במקום ג'רי יאנג הפורש. 

 

טיפני'ס, רשת מוצרי היוקרה, דיווחה על ירידה חדה של 24% במכירות של עונת החגים, לעומת השנה שעברה.

 

בנק אופ אמריקה - בית ההשקעות לנדבורג והאנליסט הבכיר דיק בווה מורידים את יעד ההכנסות למניה לשנים 2009 ו-2010, אבל רואים בעסקת מכירת המניות לממשלת ארה"ב קרש הצלה למניה. לדעת האנליסט דיק בווה, הבנק לא יזדקק למימון נוסף להמשך פעילותו ולכן שומר בית ההשקעות על המלצת "קנייה" למניה.

 

טרנסאושן, ענקית הקידוחים הימיים, "זוכה" היום להורדת המלצה מצד בית ההשקעות ג'י. פי. מורגן מ"תשואה עודפת" ל"ניטרלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x