$
שווקי חו"ל

בורסת הודו צונחת ב-6.3% בעקבות שערוריה פיננסית בחברת המחשבים ההודית Satyam

יו"ר חברת המחשבים התפטר הבוקר לאחר שהודה כי מאזני החברה נופחו בשנים האחרונות. המנייה קורסת בכ-70% הבוקר בבורסת הודו

ענת ציפקין 11:1007.01.09

חברת המחשבים הרביעית בגודלה בהודו, Satyam computer services מרעידה את הבורסה ההודית הבוקר בעקבות מה שנראה כמו אחת השערוריות הפיננסיות הגדולות ביותר בהודו. יו"ר החברה, רמלינגה ראג'ו, 53, התפטר לאחר שהודה כי זייף מסמכים וניפח את מאזני החברה בשנים האחרונות. מניית החברה צונחת

ב-68% ושולחת את מדד הסנסקס ההודי לירידה של 6.3%.

 

כפי הנראה, בחודש שעבר היה הנסיון האחרון של ראג'ו להכניס למאזן של סאטיאם נכסים פיקטיביים. ראג'ו ניסה להביא את סאטיאם לרכוש שתי חברות בניה בניסיון לשתול במאזנה "נכסים פיקטיביים" בהיקף של 1.04 מיליארד דולר. מהלך זה כמעט בוצע, וזאת במקביל לדיווחים כי הרווחים של החברה כפי הנראה נופחו במשך השנים האחרונות. נתונים אלו עולים ממכתב ששלח ראג'ו למועצת המנהלים של החברה.

 

על פי הדיווחים המופיעים גם בסוכנות הידיעות בלומברג, מסתבר שמתוך מזומן וחשבונות בבנקים בהיקף של כ-53 מיליארד רופי, כ-50 מיליארד רופי כלל לא קיימים. כתוצאה מכך, יורדים שולי הרווח התיפעולי האמיתיים של סאטיאם ל-3%, לעומת 24% עליהם דיווחה ברבעון השלישי. ההכנסות "האמיתיות" של סאטיאם הן כפי הנראה 21 מיליארד רופי, לעומת הסכום המנופח של 27 מיליארד רופי עליהן דיווחה החברה ברבעון השלישי.

 

העיסקאות האסורות החלו להיחשף לאחר שבעלי המניות הטילו ווטו על המכירה של שתי חברות הבניה בחודש שעבר, ולאחר שארבעה דירקטורים הביעו את מחאתם באמצעות התפטרות מהדירקטוריון. בתוך כך מודיע הרגולטור ההודי הבוקר כי מדובר בארוע ב"סדר גודל מחריד".

 

בסוכנות הידיעות בלומברג מכנה נציג בית ההשקעות ההודי Kejiwal Research את היום הזה כ"יום שחור לכלכלה ההודית" שכן נוצר מצב בו "משקיעים כבר יסרבו לקחת את דוח הרווח והפסד של החברה כמובן מאליו, ונשאלת השאלה הבסיסית, מה באמת קורה בחברות אחרות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x