$
שווקי חו"ל

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת

אחרי עליות חדות היום בשוקי אסיה, הקאק הצרפתי ירד בכ-0.15%, הדאקס בגרמניה הוסיף לערכו 2.84% והפוטסי הבריטי עלה בכ-0.55%.בורסת רוסיה זינקה ב-19%

ענת ציפקין 18:4930.10.08

הורדת הריבית שביצע אתמול הפד, במסגרתה ירדה ריבית הבסיס בארה"ב ב-0.5%, גררה אחריה גל של הורדות ריבית מצד בנקים מרכזיים במדינות דרום מזרח אסיה. בנוסף, הודיע אתמול הפדרל ריזרב כי יספק 30 מיליארד דולר לכל אחת מהשווקים המתעוררים הבאים: דרום קוריאה, סינגפור, מקסיקו וברזיל,

על מנת להפשיר את הקיפאון בו שרוי שוק ההלוואות הבין בנקאיות במדינות הללו.

 

הזרמת נזילות זו תתבצע באמצעות עיסקאות החלף (SWAP) בין הפדרל ריזרב לבנקים המרכזיים של אותן מדינות, עד לתאריך 30 לאפריל. מהלכים אלו שלחו במהלך היום את המדדים בבורסות אירופה לעליות. אך בסיכומו של היום, המסחר בבורסות היבשת נסגר הערב במגמה מעורבת.

 

היום אחר הצהרים פירסם משרד המסחר האמריקאי נתון, המראה את היקף הצמיחה בכלכלת ארצות-הברית ברבעון השלישי. על פי הדיווח, התכווץ התמ"ג האמריקאי ב-0.3% בין יולי לספטמבר, פחות מהתחזיות שעמדו על 0.5%. בתוך כך, ממשיך לרדת שיעור הריבית הבין בנקאית (ליבור) לשלושה חודשים הנקוב בדולרים. שיעור הליבור ירד היום ב-0.23% ל-3.19%, על פי איגוד הבנקאים הבריטיים.

 

הקאק הצרפתי ירד בכ-0.15%, הדאקס בגרמניה הוסיף לערכו 2.84% והפוטסי הבריטי עלה ב-0.55% בורסת רוסיה זינקה ב-19%

 

רוסיה

 

הבורסה הרוסית השלימה שלושה ימים של עליות שיא היסטוריות. היום עלה המדד המוביל RTS , הנקוב בדולרים, ב- 18%. מדד ה-MICEX הנקוב ברובלים, זינק ב-19%. עליות השערים החדות מתרחשות על רקע הודעת ממשלת רוסיה כי תמשיך לרכוש מניות על מנת לתמוך בשוק ההון המקומי. את עיקר הזינוק מובילות מניות חברות הנפט, עקב המשך העליה במחירו גם היום.

 

גרמניה

 

מניה שריכזה ענין רב היום היא מניית דויטשה בנק. היום פרסם הבנק את תוצאותיו הכספיות לרבעון השלישי, מהן עולה במפתיע כי הוא רשם רווח נקי של 435 מיליון יורו, זאת לעומת רווח נקי של 1.6 מיליארד יורו ברבעון מקביל אשתקד. על פי דיווח הבנק, חוקי החשבונאות החדשים איפשרו לבנק להפחית את היקף המחיקות שירשום עבור נכסים שערכם ירד.

 

ברבעון האחרון מחק הבנק 1.2 מיליארד יורו, 845 מיליון יורו פחות מאשר ברבעון הקודם. מניית הבנק עולה ב-6.4%. גם מניית BASF, חברת הכימיקלים הגדולה בעולם מרכזת עניין רב . החברה תדווח כפי הנראה על הירידה הראשונה בשבע שנים ברווח הנקי שלה, לאור ההאטה בכלכלות העולם.

 

האטה זו גרמה לירידה בהיקף הביקוש לתחום הפלסטיק הנמצא בשימוש בעיקר בתעשיות האלקטרוניקה. על פי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, צפויה BASF לדווח על ירידה של 8% ברווח הנקי ל-1.57 מיליארד דולר, לעומת התקופה מקבילה אשתקד. מניית פולקסווגן המשיכה לעלות גם היום (13%).

 

הולנד

 

חברת יוניליוור, יצרנית מוצרי הצריכה השניה בגדולה בעולם, דיווחה הבוקר על עלייה של 63% ברווח הנקי לרבעון השלישי ל-1.64 מיליארד יורו. בנוסף, הודיעה כי תחזית הכנסותיה לשנה הקרובה תעבור כפי הנראה את התחזיות הקודמות. חברת Shell יצרנית הנפט הגדולה באירופה, דיווחה היום על עליה של 22% ברווח הנקי לרבעון שלישי, המסתכם ב-8.45 מיליארד דולר. הסיבה לעלייה החדה ברווח היא עלייתו החדה של מחיר הנפט, שקיזזה את הפסדי החברה בגין הפסקת ייצור באתריה בניגריה ובמפרץ מקסיקו.

 

בריטניה

 

על פי הודעת הבנק המרכזי הבריטי, תיתכן הורדה נוספת בשיעורי הריבית בבריטניה. הבנק הודיע כי ייאלץ לעשות זאת על מנת לאושש את הכלכלה ולמנוע ממנה לגלוש למיתון. לדברי דיוויד בלנצ'פלוואר מהבנק המרכזי הבריטי, " תיתכן הורדת ריבית משמעותית נוספת ".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x