שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בצעד דרמטי: בנק ישראל מוריד את הריבית ב-0.5%

רמת הריבית מה-12/10/2008 תעמוד על 3.75%, בהשוואה לרמה של 4.25% בה עומדת הריבית היום

כתב כלכליסט 15:2807.10.08

בנק ישראל מודיע על הפחתת ריבית של 0.5% נקודות אחוז החל מה-12/10/2008. רמת הריבית מה-12/10/2008 תעמוד על 3.75%. מבנק ישראל נמסר כי ההחלטה להפחית עתה את הריבית התקבלה לנוכח העליה החדה באי הודאות בשווקים הפיננסיים בעולם והשלכותיה על השווקים הפיננסיים המקומיים.

 

ההחלטה

להפחית את הריבית ב-0.5 נקודות אחוז התקבלה לאור הגורמים הבאים, הלחצים האינפלציוניים במשק הישראלי צפויים לקטון בצורה משמעותית, על רקע המשך הירידה במחירי הסחורות בעולם והצפי להאטה בקצב הצמיחה של המשק. כך, הצפיות לאינפלציה, והתחזיות של החזאים המקומיים ל-12 החודשים הקרובים נמצאות עתה בתוך תחום יעד האינפלציה.

 

מאז החרפת המשבר הפיננסי העולמי והשלכותיו על השווקים המקומיים גברו הסיכויים להאטה בקצב הצמיחה של המשק בתקופה הקרובה. הפחתת הריבית הנוכחית תפעל לחיזוק יכולתו של המשק להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניו.

 

לנוכח ההתפתחויות בשווקים הפיננסיים המקומיים והעליה החדה בתנודתיות בהם, הפחתת הריבית פועלת להגברת רמת הנזילות בשווקים הפיננסיים המקומיים.

 

בבנק ישראל מדגישים, כי ההחלטה להפחית את הריבית עתה עקבית עם יעדי בנק ישראל לתמוך בצמיחת המשק וביציבותו הפיננסית וזאת, כל עוד ההתפתחויות בתחום האינפלציה צפויות להביאה להתכנסותה לעבר תחום יציבות המחירים.

 

שרגא ברוש: אני מברך על הורדת הריבית

 

מהתאחדות התעשיינים נמסר, כי שרגא ברוש, נשיא ההתאחדות, מברך על היוזמה של נגיד בנק ישראל להוריד את הריבית לאלתר ב-0.5% ולהמשיך במדיניות של רכישות מטבע חוץ. ברוש: "בכך ממשיך נגיד בנק ישראל בפעולותיו החיוביות לסייע לכלכלה ולצמיחה". ברוש מציין , כי "יחד עם זאת יש מקום להפחתות נוספות של הריבית. זאת במטרה להחזיר את היציבות לשווקים הפיננסיים ולסייע בחיזוק כושר התחרות של היצוא הישראלי".

 

נשיא להב, עו"ד יהודה טלמון, מברך גם הוא על הורדת הריבית: "אני מברך על החלטתו האמיצה של נגיד בנק ישראל להוריד את הריבית כבר עתה. בצעד זה הוכיח סטנלי פישר כי הוא דרוך וקשוב לקשיים המתעוררים בשוק העסקים המקומי נוכח המשבר הפיננסי הבינלאומי, וכי הוא מתכוון לנקוט במדיניות שתחזק את יכולת הישרדותם של העסקים הקטנים והבינוניים".

 

עם זאת, אומר עו"ד טלמון, כי "מדדים נמוכים או שליליים יחייבו המשך הורדת הריבית באחוז נוסף ואף יותר. "הצפי להאטה בקצב הצמיחה ובלימת האינפלציה, מחייבים ריבית נמוכה המעודדת צמיחה ותעסוקה. מגזר העסקים הקטנים והבינוניים, המהווה את עמוד השידרה של הכלכלה הישראלית, זקוק לריבית נמוכה כאוויר לנשימה על מנת להמשיך בפעילות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x