שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בדיקת כלכליסט

האותיות הקטנות של ההלוואה מעזריאלי לשוכרים: רק כשחוזרים לשגרה, ורק להשקעה בחנות

הקבוצה פרסמה את התנאים לקרן הסיוע לשוכרים בשל התפרצות הקורונה, ממנה תממן הלוואות בהיקף 100 אלף שקל עד 2 מיליון שקל. אולם מתברר שהתנאים מלאים בהתחייבויות כמו מתן ערבות אישית ומיטיבים בעיקר עם עזריאלי

אורנה יפת 15:3501.04.20

קבוצת עזריאלי  פרסמה אתמול (ג') את תנאי ההלוואה שלה לשוכרים מקרן ייעודית שהקימה לטובת סיוע לשוכרים שעסקיהם נפגעו בשל משבר הקורונה. קבוצת הנדל"ן העמידה קרן סיוע בהיקף 100 מיליון שקל, שממנה תאשר הלוואות בהיקף 100 אלף שקל עד 2 מיליון שקל לשוכרים שיעמדו בקריטריונים שקבעה עזריאלי בתוכנית.

 

 

 

זמן רב חיכו שוכרי עזריאלי לפרסום פרטי התוכנית, ועם פרסומה, הם הביעו כעס ואכזבה. במכתב מפורט פירט מנכ"ל הקניונים ארנון תורן, את התוכנית ומסתבר שהיא טומנת בחובה הרבה חובות והתחייבויות מצד השוכרים, שהופכות את ההלוואה כדאית בעיקר לעזריאלי ולא לשוכר.

עזריאלי סגור עזריאלי סגור צילום: שאול גולן

 

ראשית, ההלוואה מותנית בהסכם שכירות של הלווה מול עזריאלי, למשך חמש שנים. תחת הסעיף תנאים מסחריים עיקריים להלוואה כותבת עזריאלי: "תקופת ההלוואה – 5 שנים עד 10 שנים". בתנאי הסף להגשת הבקשה מחדדת עזריאלי: "המבקש הוא שוכר קיים בקניוני קבוצת עזריאלי במועד הגשת הבקשה ומחזיק בהסכם שכירות לתקופה שלא תפחת מ-5 שנים ממועד קבלת ההלוואה באחד או יותר מקניוני הקבוצה (לפי הצורך, ניתן להאריך הסכמי שכירות קיימים לתקופה שלא תהיה קצרה מתקופת ההלוואה).

 

דווקא בסוגריים, כאילו היה זניח, כותבת עזריאלי את הסעיף החשוב ביותר, שמשמעותו – מי שרוצה את ההלוואה, חייב להתחייב להיות שוכר שלה לחמש שנים לפחות.

 

ההלוואה מעזריאלי תינתן באחד משני המסלולים: הלוואה צמודה למדד המחירים לצרכן, ללא תוספת ריבית, או הלוואה צמודה למדד המחירים לצרכן בתוספת ריבית 2.9%, והחזר כספי ללווה בשיעור 15% מסכום ההלוואה המקורית, שניתנה בפועל, בתום תקופת ההלוואה.

 

אלא שמדיניות הבטחונות של עזריאלי היא מתן הלוואה ב"ערבות אישית של בעל העסק; שעבוד קבוע (במקרים מסוימים)", לשון ההודעה לשוכרים. כלומר, כדי לקבל הלוואה מעזריאלי נדרש השוכר לערבות אישית, אולי לשעבוד הדירה שבבעלותו, בעוד שבשל משבר הקורונה העמידה המדינה לטובת בעלי העסקים הלוואות בערבות מדינה ולא בערבות אישית. השוכרים צריכים לחשוב לבד ממי כדאי להם לקחת את ההלוואה, מעזריאלי או מהמדינה.

 

עזריאלי מתנה את מתן ההלוואה שלה אך ורק לשימוש בכסף לחנויות בקניוני הקבוצה. כך על פי תנאי הסף להגשת הבקשה: "ההלוואה מיועדת למימון צרכי הון חוזר ופיתוח עסקי של העסק בקניוני קבוצת עזריאלי". יתרה מזאת, הקבוצה מפנה את השוכר לסעיף 'הערות כלליות' בו מפורטים שימושים אסורים בהלוואה: "ההלוואה תשמש את הלווה אך ורק בהתאם ליעדים שייקבעו באישור הצוות הייעודי ובכל מקרה, לא תשמש את הלווה לכל מטרה אחרת לרבות פירעון חובות לצדדים שלישיים (בנקים, נושים וכו'), או משיכות הון על ידי בעלי הלווה (דמי ניהול/ הלוואה לבעלים/ משכורות וכיו"ב) או לצורך מתן הלוואות.

 

במילים אחרות, עזריאלי נותנת לשוכרים שלה הלוואה, כדי שיוכלו לשלם לה את שכר הדירה שהיא תדרוש מהם עם פתיחת החנויות מחדש. הם לא יכולים להשתמש בכסף למתן משכורות לעובדים, על אף שמרבית בעלי העסקים של עזריאלי נדרשים לשלם בימים אלה שכר עבודה לעובדים ואין להם תזרים מזומנים. לא רק זאת, בסוף המכתב המפורט מציינת הקבוצה כי "ההלוואה שאושרה תועבר ללווה לאחר חזרת קניוני קבוצת עזריאלי לפעילות מלאה (בהתאם להנחיות הממשלה)".

 

השוכרים זועקים לעזרה היום, ועזריאלי מצד אחד מחזיקה בכיסה שכר דירה שקיבלה עבור מחצית חודש מרץ שאותו עדיין לא מחזירה לשוכרים, למרות שהתחייבה להם, ומצד שני מציעה להם הלוואה שיוכלו לממש אותה רק כאשר קניוני הקבוצה יחזרו לפעול.

 

אם למרות כל זאת יחליט השוכר לקחת הלוואה מעזריאלי, הוא יתבקש להציג בפניה את כל המאזנים, דוחות כספיים, ומצב חשבון הבנק שלו ולחתום על הצהרת כוונות להשאר שוכר של קבוצת עזריאלי. תחת סעיף מסמכי בקשת האשראי דורשת עזריאלי מהלווה להציג: "דוחות כספיים מבוקרים לשנת 2018, מאזני בוחן לשנת 2019, פלט חשבונות בנקים (שלושה חודשים אחרונים) עובר ושווא והלוואות, דוחות מע"מ מעודכנים לשנת 2019, דו"ח רשם חברות מעודכן למועד ההגשה, והצהרה חתומה על ידי המבקש ובעל העסק בדבר נכונות פרטי ומסמכי הבקשה וכוונת המבקש להמשיך את פעילותו כשוכר בקניוני קבוצת עזריאלי מייד לאחר חזרת קניוני עזריאלי לפעילות מלאה".

 

השוכרים לא נשארו אדישים היום שקיבלו את המכתב מקבוצת הנדל"ן. "זה צעד פופוליסטי של קבוצת עזריאלי", טוען אחד השוכרים הוותיקים של הקבוצה. "הם הרי הודיעו שהם מוותרים על שכר הדירה ששילמנו להם מה-15 במרץ. הם אמרו שהם נותנים פטור משכר דירה במרץ. לא הקפאה. אז למה הם לא מחזירים את הכסף לשוכרים במקום לשחק את המשחקים שלהם? פנינו אליהם, כל השוכרים של עזריאלי, והתחננו בפניהם שיחזירו לנו את שכר הדירה של מרץ. לעסקים אין כסף לשלם משכורת לעובדים. למה הם לא מחזירים לשוכרים את הכסף? לעזריאלי לא חסר כסף..שפנינו אליהם לבקשת שכר הדירה של מחצית מרץ הם אמרו 'נחזיר את זה ביולי אוגוסט שנחזור לגבות שכר דירה'. זו חוצפה. כבר הודעתם שאתם מוותרים על הכסף הזה אז למה להחזיק אותו אצלכם?".

 

לדברי שוכר אחר: "זו קומבינה מארץ הקומבינות של עזריאלי. כל ה-100 מיליון שקל הזה, זה כסף קטן לעזריאלי, ונועד להציג אותם כרובין הוד. הם רוצים לראות מאזנים של החברות, הם יבדקו את הדוחות הכספיים של החברות, הם ירצו לדעת מה הנתונים של כל החברות. הכל פופליסטי, זול, ותהליך שייקח הרבה מאד זמן. הכל הצגה אחת גדולה".

 

"תנאי השכירות יקבעו על ידי עזריאלי ואין לך שום יכולת לנהל מולם משא ומתן כי אתה משועבד להם", מסביר עוד שוכר. "גם אם תאורתית יש לך אפשרות למו"מ, תמיד תהיה להם הזכות להזכיר לך שיש לך הלוואה ושאתה משועבד".

 

לדברי שוכר נוסף, "המדינה נותנת היום הלוואות בערבות מדינה. אני לא צריך הלוואה בערבות אישית מעזריאלי, מהם אני צריך שישכניסו את היד לכיס ויחזירו את שכר הדירה שהם לקחו מאיתנו מה-15 במרץ. גם את חודש אפריל הם רק הקפיאו, ולא הודיעו שהם מבטלים את שכר הדירה לאפריל. אנחנו צריכים מעזריאלי הקלה בשכר הדירה כי גם שנחזור לעבוד יהיה קשה להניע את העסקים שיחזרו למה שהיה לפני המשבר. זה בלוף של עזריאלי. הם מנסים לעוור את עיני השוכרים. שיודיעו שהם פותרים אותנו משכר דירה באפריל ושיחזירו את מרץ. זה מגוחך ואבסורד".

 

בקבוצת עזריאלי סירבו להגיב.

x