$
פרסום ושיווק

בעקבות החלטת הממונה על התחרות: תביעה ייצוגית נגד שסטוביץ

התביעה, בגובה 72 מיליון שקל, הוגשה לאחר החלטת הממונה על התחרות למנוע משסטוביץ לנסות לבלום ייבוא מקביל של משחות השיניים קולגייט. שסטוביץ: "הדיווח לקולגייט על יבוא מקביל בישראל הוא הליך שגרתי וחלק אינהרנטי מהיחסים בין ספק ליבואן"

נורית קדוש 16:3619.02.19

תביעה ובקשה להכיר בה כייצוגית בגובה 72 מיליון שקל, הוגשה הבוקר (ג') לבית המשפט המחוזי מרכז נגד חברת שסטוביץ. זאת לאחר שהממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, הודיעה כי תממש לראשונה את סמכותה להורות לחברה שהיא היבואנית הראשית של משחות השיניים קולגייט בישראל, שלא לדווח לחברת Colgate-Palmolive העולמית על המצאות משחות שיניים מיבוא מקביל בישראל.

  

 

משחות שיניים קולגייט משחות שיניים קולגייט צילום: שאול גולן

 

 

מטרת הדיווח היא לסייע לחברה העולמית לאתר את הסיטונאים שמכרו ליבואנים הישראלים, ולמנוע מהם לעשות זאת.

  

ההחלטה התקבלה לאחר שבמסגרת בדיקה שערכה רשות התחרות עלה כי בהתאם להנחיות חברת קולגייט פלמוליב, שסטוביץ נוהגת לדווח לקולגייט פלמוליב על מוצריה שיובאו לארץ ביבוא מקביל, ובכלל זה על משחות שיניים הנמכרות בארץ תחת המותג קולגייט.

 

דיווחיה של שסטוביץ כוללים מידע מפורט על מוצרים מיבוא מקביל וכן תמונות עם פרטי המוצר תוך צילום פרטים שנועדו לאפשר את זיהוי המוצר על ידי קולגייט פלמוליב הפועלת לבלום ערוצי מכירה אלה.

 

ברשות טוענים כי מהנחיות חברת קולגייט פלמוליב עולה, כי מטרת נוהל הדיווח היא מניעת יבוא מקביל של מוצרי קולגייט פלמוליב בעולם וכי קיומו של הנוהל והדיווחים לפיו מקיימים חשש לפגיעה משמעותית ביבוא מקביל של משחות שיניים.

 

התובע עידו שניאור התבסס על החלטת רשות התחרות וציין כי תביעתו מבוססת על הפרתן של הוראות חוק התחרות הכלכלית, בכך ששסטוביץ שהינה היבואנית הבלעדית של קולגייט לישראל פעלה לכאורה לנצל לרעה את מעמדה בשוק, באופן שהביא להפחתת התחרות בשוק ולפגיעה בציבור. זאת באמצעות הדיווח לקולגייט על מוצריה שיובאו לישראל ביבוא מקביל. התובע טוען כי דיווח זה נועד למנוע, או להפחית את היבוא המקביל של מוצרי קולגייט לישראל.

 

שניאור העריך את הנזק שנגרם לו מהתנהלותה לכאורה של שסטוביץ ב-24 שקלים ואת הנזק הקבוצתי לציבור בישראל שרכש משחות שיניים של קולגייט המובילה את השוק ב-72 מיליון שקל. שניאור מבקש מבית המשפט להורות לשסטוביץ לחשוף את היקף משחות השיניים שמכרה בשנתיים האחרונות בישראל, למסור לו את מלוא ההתכתבות וההסכמים שבינה לבין חברת קולגייט פלמוליב, שעניינם התערבות ביבוא המקביל של משחות שיניים קולגייט לישראל, לחדול מכל פעולה העלולה לפגוע או למנוע יבוא מקביל של מותג משחת שיניים ״קולגייט" לישראל.

 

משסטוביץ נמסר בתגובה: "הבקשה לאישור טרם הגיעה לידינו. מאחר והן מההוראה הנשקלת עצמה, והן מסעיף החוק בו השתמשה הרשות עולה בבירור כי הרשות לא מצאה כל התנהלות בלתי תקינה מצד שסטוביץ ובוודאי לא התנהגות לא חוקית – יש להניח כי הבקשה לאישור הוגשה על סמך חוסר הבנה מוחלט הן של ההוראה והן של סעיף החוק הרלוונטי. שסטוביץ מעולם לא חסמה יבוא מקביל ופעלה אך בהתאם לדין. מדובר בהנחיה מנהלית אשר ככל שתינתן, מיועדת לתת הוראת התנהגות רק מכאן קדימה. די בכך כדי לשמוט כל בסיס לתביעה".

 

עוד הוסיפה שסטוביץ: "הדיווח לקולגייט על יבוא מקביל בישראל הוא הליך שגרתי אשר הינו חלק אינהרנטי מהיחסים בין ספק ליבואן. היבואן מתאר בפני הספק את מצב השוק בישראל, על כל מתחריו, כולל תחרות מצד יבוא מקביל. אין לדיווח שום קשר לניסיון למנוע או לצמצם את היבוא המקביל וזו לא תכליתו. לדיווח דווקא תכליות לגיטימיות לחלוטין, פרו-תחרותיות ופרו-צרכניות. לצערנו הרשות בחרה בשלב זה ולהעמיד את ההוראה הנשקלת לשימוע ציבורי. הדיווח על משחות שיניים שלא הובאו על ידינו הוא גם האמצעי היחיד לאתר בשוק משחות שיניים מזויפות או כאלו שלא קיבלו רישיון מאת משרד הבריאות ולא אושרו לשימוש בישראל. מדובר במוצר רגיש אשר נעשה בו שימוש יומיומי על ידי הציבור ולכן יש חשיבות בריאותית ציבורית לאתר משחות כאלו.שסטוביץ תציג את כלל טיעוניה בהקשר זה בפני הערכאות המתאימות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x