$
פרסום ושיווק

נכשל המו"מ עם הרפתנים; באוצר נערכים לפתיחת שוק החלב לייבוא

יו"ר איגוד מגדלי הבקר: "הניסיון להגיע להסכמות עם האוצר הגיע למבוי סתום. נושא היבוא הוא מכשול גדול מאוד, ולכן הופסק המו"מ"; כעת ידרשו באגף התקציבים באוצר להיערך למימוש האיום בפתיחת שוק החלב לייבוא פטור ממכס

נורית קדוש 08:5319.10.18

נכשל הנסיון האחרון של משרד האוצר להגיע להבנות עם הרפתנים על הסכם ענפי ארוך טווח. על רקע זה נערך משרד האוצר לפתוח את שוק החלב לייבוא. לכלכליסט נודע שחשיפת "כלכליסט" אתמול כי האוצר זימן תחת אולטימוטום את נציגי הרפתנים לחתום על הסכם ענפי, הוביל להתנגדויות רפתנים שלא היו בסוד העניינים. הדבר הוביל לפיצוץ הדיון שכינס אתמול האוצר לאישור ההסכם, ולביטול ישיבת מועצת המגדלים שתוכננה להתקיים בעוד שעתיים.

 

בהודעה ששלח הבוקר אביתר דותן, יו"ר איגוד מגדלי הבקר, למגדלים, נכתב "הניסיון להגיע להסכמות עם האוצר הגיע למבוי סתום. נושא היבוא הוא מכשול גדול מאוד והפערים לא ניתנים לגישור לעת עתה, ולכן הופסק המשא ומתן".

 

דותן הוסיף כי חברי מועצה פנו בבקשה לדחות את הישיבה שתוכננה להיום, אם לא יגיע להסכם, ולקיימה בשבוע הבא, והוא נעתר לבקשה זו. הישיבה המתוכננת להיום תידחה, אולם דותן דאג להזכיר לרפתנים את משמעות סירובם להתפשר: "להזכירכם, שר האוצר ומנכ"לו הודיעו שיטפלו בהסדרת הענף ופתיחת היבוא באופן חד צדדי, ובימים הקרובים, אם לא נגיע להסכם, ולכן עלינו להיערך מיידית למצב זה. בישיבת המועצה הקרובה נדון בנושא".

 

רפת רפת צילום: באדיבות ארכיון קיבוץ קטורה

 

מי שסיכלו את הנסיון האחרון של דותן לחתום על ההסכם הם הרפתנים המאוגדים תחת דביר גואטה המייצג כ-60 רפתנים מהמשק המושבי. עם חשיפת "כלכליסט" אתמול כי הרפתנים כונסו לדיון באוצר, קרא גואטה תיגר על סמכותו של דותן לחתום על ההסכם.

 

במכתב ששלחו עורכי דינו של גואטה לאיגוד מגדלי הבקר נכתב: "למרבה התדהמה, בשעות האחרונות נודע כי בכוונתכם להתכנס 'בדחיפות' בעוד כמה שעות (יום שישי), על מנת לדון בהסכם העקרונות, אשר נחתם ע"י משרד החקלאות ופיתוח הכפר והועבר לאשרור משרד האוצר עוד ביוני האחרון. עוד נודע כי מטרת התכנסותכם היא לא פחות מאשר אישור מזורז של הסכם העקרונות לצורך יישומו, וזאת עקב האולטימטום שהציב שר האוצר להתאחדות, כי בהיעדר אישור כאמור הוא יפעל להליך מזורז כביכול של פתיחת השוק לייבוא. יש בהצבת אולטימטום שכזה חזקה כי אישור ההסכם על ידכם, ככל שכך יוחלט, נעשה מתוך שיקול זר ופסול ודין החלטה שכזו להתבטל".

 

כעת ידרשו באגף התקציבים באוצר להיערך למימוש האיום בפתיחת שוק החלב לייבוא פטור ממכס. מדובר בכלי שיש בו לפגוע ברפתנים, אולם לא פחות מכך במחלבות המייצרות גבינות קשות, חמאה ומוצרים בעלי חיי מדף ארוכים שניתן לייבא שלא בהטסה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x