שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

"מנסים למנוע מאושר עד להשיג מוצרי אסם"

חודשיים לפרוץ המשבר בין השתיים, ובסביבת אושר עד טוענים כי רכישת מוצרי אסם ממשווקים אחרים הפכה קשה יותר. אסם: "לא מתערבים במכירה מרשת לרשת"

נורית קדוש 10:2006.03.17

הסכסוך העסקי בין רשת אושר עד לחברת אסם חותם חודשיים, ובסביבת רשת השיווק טוענים כי רכישת מוצרי אסם ממשווקים אחרים הופכת למורכבת יותר בעקבות קשיים שמנסים להערים עליהם.

 

לאחר שאסם סירבה לדרישתה של אושר עד לשפר לה את תנאי הסחר, צמצמה רשת השיווק עד למינימום את הזמנותיה מאסם, וכפי שנחשף ב"כלכליסט", החלה לרכוש חלק ממוצרי אסם מגופים במגזר הערבי. אלא שכעת טוען גורם בסביבת אושר עד כי ישנו קושי להשיג את אותם המוצרים: "מנסים למנוע מגורמים בשוק למכור סחורה של אסם לרשת, ולכן העסקאות הופכות מורכבות יותר והמוצרים עוברים יותר ידיים בדרך".

 

מימין: מבעלי אושר עד ומנכ"ל הרשת יהודה לניאדו ומנכ"ל אסם איציק צאיג מימין: מבעלי אושר עד ומנכ"ל הרשת יהודה לניאדו ומנכ"ל אסם איציק צאיג צילום: אוראל כהן, עמית שעל

 

עם זאת, לטענת אותו גורם, מחירי הקנייה של הרשת מאותם גורמים נמוכים מאלה שהם היו משלמים ישירות לאסם: "יש פער בין המחירים של מוצרי אסם למגזר הערבי ובין המחירים לשוק הכללי. אחרת קשה להסביר כיצד המחיר ל־100 גרם מוצר נמוך יותר כשהוא משווק למגזר הערבי".

 

באסם טוענים מנגד כי לא ידוע להם על ניסיון למנוע מהרשת לקנות מוצרי אסם ממקורות שאינם החברה. "לא ידוע לנו, ואין אנו מתערבים במהלכים של מכירת סחורות מרשת לרשת אחרת", נמסר מאסם.

 

על כל פנים, נראה כי הדרך הזו של הסתמכות על רכישה מהמגזר הערבי לא תיתן מענה מלא לביקושים שיתלוו לחג הפסח, שיחול בעוד כחודש. הקניות לקראת חג הפסח מתחילות אחרי חג פורים, אז מתחילים המבצעים על חומרי הניקוי השונים, וכעבור כשבוע וחצי מתחילות הרשתות להעמיק את המבצעים במחלקות המזון — לאחר שקיבלו מהספקים את המוצרים הכשרים לפסח שייצורם כבר החל או יחל בימים הקרובים.

 

לאסם סל מוצרים רחב לקראת פסח, ובו פסטה, חטיפים ועוגות, שאינו מיועד למגזר הערבי, ועל כן אושר עד תצטרך לאתר ספקים חלופיים. לרשת, הממשיכה לקנות ישירות מאסם מוצרים רגישים כמו תחליף החלב לתינוקות מטרנה, יש אפשרות לקנות את המוצרים לפסח מאסם, אולם אם אין בין השתיים הסכם סחר תקף, הכולל הנחות קבועות, המחיר שתשלם הרשת יהיה גבוה מהרגיל.

 

על רקע אי הסכמות על שיפור תנאי הסחר, חדלה אושר עד לפני חודשיים להזמין את מלוא מגוון מוצרי אסם. מדובר בסנקציה כואבת לאסם, שספגה ב־2016 ירידה של 2% במכירות מוצרים מבורקדים, בזמן שכלל השוק חווה ירידה של 0.5% בלבד, לפני נתוני סטורנקסט. הנתח של אסם בשוק המזון ירד אף הוא והסתכם ב־8.7%.

 

על פי הערכות שלפיהן מכירות אושר עד מסתכמות בכ־2.6 מיליארד שקל בשנה, הרי שמכירות אסם לרשת מסתכמות ב־226.2 מיליון שקל בשנה, ומכאן שהיקף המכירות החודשי של אסם לרשת הוא כ־18.85 מיליון שקל. בסביבת אסם נטען כי הסכומים נמוכים יותר.

 

מאושר עד נמסר: "איננו מנהלים את היחסים המסחריים עם הספקים דרך התקשורת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x