$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

היבואנים גרפו לכיסיהם את רוב ההוזלה מביטול המכס על דגים

האוצר חתך 13.7 שקל מהמחיר של ק"ג דג כשביטל את המכס לקראת פסח, אולם המחיר הממוצע לצרכן ירד בחמישה שקלים בלבד. ההערכות הן שהיבואנים גרפו כ־30 מיליון שקל. בינתיים האוצר שוקל להרחיב את הפטור מעבר לחצי שנה, ומחירי הדגים חזרו לעלות

רוני זינגר 07:0410.07.16

היבואנים הם המרוויחים הגדולים מהחלטת משרד האוצר להוריד את המכסים על יבוא דגים לחצי שנה. הורדת המכסים, שנכנסה לתוקף במרץ, עמדה על 13.7 שקל לק"ג דג, אך המחיר הממוצע לצרכן ירד בכ־5 שקלים בלבד, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. היתרה נותרה אצל היבואנים, והיא נאמדת ב־30 מיליון שקל, לפי ארגון מגדלי הדגים.

האוצר שוקל כעת להאריך את הורדת המכס מעבר לחצי השנה שנקבעה, אף שבחודשיים האחרונים מחירי הדגים חזרו לעלות. הנתונים יוצגו מחר בדיון שיתקיים בוועדה לביקורת המדינה. 

בחצי השנה שקדמה להורדת המכסים נמכר דג אמנון ב־41.5 שקל בממוצע לקילוגרם. במרץ ירד המחיר ל־38.5 שקל, ובאפריל הגיע ל־32.2 שקל, הנמוך ביותר השנה. במאי התהפכה המגמה, ונרשמה עלייה של שני שקלים במחיר לק"ג. ארגון מגדלי הדגים מעריך כי ביוני נרשמה עלייה גדולה יותר, והמחיר עמד על 38 שקל.

 

 

פגיעה במגדלים המקומיים

 

החלטת האוצר פגעה במגדלי הדגים המקומיים, משום שהביאה גם להורדה של כ־2 שקלים במחירי הדגים המקומיים. המגדלים פוצו בכ־20 מיליון שקל על ההפסדים בשל הרחבת התחרות עם היבואנים, ובהם רשתות השיווק רמי לוי ושופרסל, הנהנות מהרווח לכיסן מבלי לשלם תיווך ליבואן.

 

עם זאת, המדינה טרם העבירה 2 מיליון שקל עבור הוצאות קידום מכירות ופרסום הדגה הישראלית, בזמן שהאוצר הוציא 5 מיליון שקל על מסע פרסום עבור הדג המיובא.

 

3,500 טונות דג הוזלו

 

לישראל נכנסו 3,500 טון דג אמנון מאז התקבלה ההחלטה, והמגדלים דורשים הסדרת הפיצויים באם תימשך הפגיעה לטווח הארוך. "למה היבואנים היו צריכים להרוויח על חשבון הצרכן?", שואל יו"ר מגדלי הדגים יוסי יעיש. "ולמה היה חשוב לאוצר שאותם גופים ישלשלו לכיסם את הרווחים מביטול המכס על גבם של אזרחי המדינה".

 

ח"כ חיים ילין שנחשף לנתונים התייחס למשה כחלון ואמר ל"כלכליסט" כי ״שר האוצר חייב להבין, כאשר הוא מוריד מכס לייבוא מי שנהנה מההנחה הם קודם כל היבואנים ורק בסוף ואם בכלל הצרכנים״.

 

תגובת משרד האוצר טרם נמסרה.

 

 

ח"כ חיים ילין. משרד האוצר היה צריך לשים לב ח"כ חיים ילין. משרד האוצר היה צריך לשים לב

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x