שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

רשות המסים דרשה מלקוחות: תנו מידע על מתקיני מזגנים

אלפי רוכשי מזגנים קיבלו מכתב שמחייב אותם לספק את שם המתקין ואת הסכום שגבה מהם

עמרי מילמן 06:5406.07.16

אלפי ישראלים קיבלו בשבוע האחרון מכתב מרשות המסים, שבו היא מודיעה להם שהיא יודעת שבביתם או בעסק שלהם הותקן מזגן, והיא דורשת מהם למסור בתוך שלושים יום מידע על מתקין המזגן: מה שמו, כמה כסף שולם לו ומתי נעשתה ההתקנה. פקודת מס הכנסה מאפשרת לרשות לדרוש מאזרחים מידע על הכנסות והוצאות שלהם ושל אחרים, והאזרחים חייבים לענות לדרישה זאת. כדי לאתר את הרוכשים נעזרה הרשות בנתונים של חברות המזגנים הגדולות.

 

ברשות המסים מעריכים שחלק ניכר ממתקיני המזגנים מציגים את עצמם כמתווכים: הם רוכשים את המזגנים מהחברות הגדולות, רושמים אותם על שם הלקוחות, אך את ההתקנה עצמה הם עושים ללא כל רישום ובלי זכר לכך שהיו מעורבים בתהליך. לפי החשד, הם גובים את הכסף במזומן או מוציאים חשבונית קטנה מהסכום ששולם בפועל.

מכיוון שהתקנת מערכת מיזוג יכולה להגיע לאלפי שקלים, מדובר בהעלמת מס הכנסה ומע”מ בהיקף נרחב. ברשות המסים מעריכים כי לחלק מהמתקינים כלל אין תיק ברשות המסים, כך שהמידע שיגיע מהאזרחים אמור להרחיב את בסיס המס ולהגדיל את ההכנסות ממסים גם בטווח הארוך.

התקנת מזגן. המבצע יגדיל את בסיס המס (למצולם אין קשר לכתבה) התקנת מזגן. המבצע יגדיל את בסיס המס (למצולם אין קשר לכתבה) צילום: ערן יופי כהן

 

המכתב, שעליו חתום מנהל אגף מודיעין ברשות המסים, מישאל כהן, אינו המכתב הראשון שנחתם על ידו ויצר רעש גדול בעולם המיסוי. ב־2014 שלחה רשות המסים 118 אלף מכתבים לאנשים שעל פי החשד העלימו מס. כ־50 אלף מהמכתבים נשלחו לבעלי מספר דירות. כ־80 אלף מהנישומים השיבו למכתב והסדירו את המס. בחודשים האחרונים החלה רשות המסים לחקור חלק מהנישומים שהתעלמו גם מהמכתב השני ששלחה להם.

 

עו"ד איתי ברכה שעוסק בתחום המס אמר ל”כלכליסט” כי "בהמשך למלחמה שהרשות מנהלת במעלימי המס ובדומה למכתב ששלחה לפני כשנה וחצי ל־110 אלף ישראלים המחזיקים למעלה משתי דירות מגורים, כעת מתמקדת הרשות בנותני השירותים הקטנים - כמו מתקיני מזגנים, שיפוצניקים ואינסטלטורים. דרך הפנייה אל מקבלי השירות, מקבלת הרשות מאגר נתונים מבוסס, הסכום ששילמו ודרך התשלום, שאיתו הם בוחנים אם הנתונים נרשמו בספרי העסק של נותני השירות ודווחו המסים, או שמדובר במקרה של העלמת מס המעיד על דפוס התנהגות".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x