$
פרסום ושיווק

זהירות מהבוטנים: שבע חברות מבצעות ריקול למוצריהן

החברות, ובהן חברות בת של תנובה ושטראוס, הודיעו על הורדת המוצרים עקב הימצאות עקבות בוטנים שעלולות לגרום לתגובות רפואיות קשות בקרב בעלי רגישויות, וזאת מבלי שהדבר צוין על האריזות; המקור לחומר: ספקי התבלינים וחומרי הגלם שלהן

נורית קדוש 08:4417.06.16

גל איסוף מוצרי מזון מהמדפים מחשש להימצאות עקבות בוטנים, מבלי שהדבר צוין על האריזות: שבע חברות מזון, ובהן חברות בת של תנובה ושטראוס, הודיעו אתמול (ה') על ריקול למוצרים שונים, בהם יש חשש להימצאות הבוטנים העלולים לגרום לתגובה רפואית קשה בקרב בעלי רגישות. המקור, לפי רוב החברות, הוא ספקי התבלינים שלהן.

 

 

 

ראשונה היתה חברת זנלכל שהודיעה על אי סימון עקבות האלרגן בוטנים במוצרי חריסה. החברה מסרה כי בעקבות בדיקה שנעשתה על ידי חברת דגל, ספקית אבקת השום המשמשת חומר גלם במוצר, נמצא כי היא מכילה עקבות של האלרגן. מדובר במוצרים חריסה, רסק פלפל חריף 2.5 ק"ג; חריסה, רסק פלפל חריף 570 גרם; וחריסה, רסק פלפל חריף 100 גרם. החברה הודיעה כי היא פועלת לאיסוף המוצרים מדרכי השיווק ולתיקון הסימון. כעבור שעות ספורות, הודיעה חברת פרי חן, כי לא סימנה עקבות בוטנים במלפפונים במלח. גם במקרה זה, הטילה החברה את האחריות לתקלה על ספק אבקת השום. החברה ביקשה מציבור הצרכנים הרגישים לבוטנים, שלא לצרוך ממוצרי מלפפונים במלח מתוצרתה.

 

 

עופרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס עופרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס צילום: טום להט

 

יצרנית הבייגלה "מאיר בייגל" לא חשפה את מקור התקלה, אך הודיעה לציבור הצרכנים האלרגי לבוטנים כי בעקבות בדיקה שנעשתה ע"י אחד מספקי חומרי הגלם של החברה, נמצא כי ייתכנו עקבות של בוטנים במוצרים שטוחלה צ'ילי מתוק 300 גרם ובשטוחלה צ'ילי מתוק 40 גרם מתאריכי התפוגה 22/12/2016 ועד 19/01/2017.

 

חברת שטראוס שרק לפני ימים ספורים הודיעה על ריקול לשניים ממוצריה - שוקו יטבתה וחלב מועשר יטבתה בכדי 2 ליטר בעקבות הימצאות סיבי פלסטיק ועל ריקול ברולדת שוקולד במשקל 350 גרם בשל ריח לוואי - הודיעה אתמול לצרכני מוצרי סימפוניה שום פלפל האלרגיים לבוטנים כי עקב הודעה מספק תבלינים על הימצאות שאריות האלרגן בתבלין השום, החברה מבקשת להימנע מלצרוך גבינת סימפוניה שום פלפל 5% שומן וגבינת סימפוניה שום פלפל 25% שומן.

 

התבלין הבעייתי הגיע גם לחברת זוגלובק שהודיעה על חשש להימצאות האלרגן בחלק ממוצרי נקניקיות מן הצומח מסדרת "זוגלובק טב". לדבריה, "בעקבות בדיקה שנעשתה ע"י ספק תבלינים נמצא כי ישנם תבלינים המכילים עקבות של אלרגן בוטנים שלא אמורים להימצא בתבלין שסופק לנו". מדובר בנקניקיות מן הצומח 2 ק"ג מסדרת "זוגלובק טבע".

 

ניתן להעריך כי גל הריקולים יתרחב, שכן חברות רבות בודקות באילו מוצרים ישנם תבלינים העלולים להכיל עקבות בוטנים. כך לדוגמא, אתמול הודיעה חברת אוליביה שבבעלות תנובה לצרכני אריסה ואריסה חריפה, אשר אלרגים לבוטנים, כי עקב הודעה שהתקבלה מספק התבלינים של החברה על הימצאות האלרגן בתבלין השום שבמוצר יש להימנע מצריכתו. גם טירת צבי של תנובה הודיעה הבוקר על הימצאות האלרגן בתבלין שנכלל במוצרי החברה, והיא מבקשת מצרכנים אלרגיים לבוטנים להימנע מלצרוך 10 מוצרים ובהם: פסטרמה ספרדית, נקניקיות עוף, נקנקיות הודו, סלמי, חזה הודו אפוי ועוד. החברה הודיעה כי היא פועלת לאיסוף המוצרים מהמדפים.

 

 

 

אלרגיה לבוטנים יכולה להופיע גם אחרי צריכה מזערית של בוטנים והיא באה לידי ביטוי בלשון, בחלל הפה ובמערכת הנשימה. אדם אלרגי הנחשף למזון המכיל בוטנים, יחוש לעיתים קרובות עקצוץ מיידי במגע המזון עם הלשון או ריריות חלל הפה. פריחה וגירוד עז, נזלת, דמעת ושיעול. צורה חמורה עוד יותר היא תסמינים עם ממצאים המתאימים לאסתמה.

 

ריקול נוסף בוצע אתמול על ידי חברת טבע דלי, לאחר שבבדיקה שנערכה במוצר SEITAN שווארמה – רצועות חלבון חיטה בסגנון שווארמה 350 גרם ממועד תפוגה 22 באוגוסט 2016, נמצא חשש לספירת חיידקי אי קולי גבוהה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x