$
פרסום ושיווק

לא רק קפה: גם סופר קופיקס בדרך לרוסיה

לאחר שהודיעה על התרחבות רשת בתי הקפה למוסקבה, ל"כלכליסט" נודע כי קופיקס תפתח גם 39 סניפים של רשת המרכולים במדינה כבר ב־2017

אורנה יפת 08:2526.05.16

קופיקס מתרחבת לרוסיה, ולא רק עם רשת בתי הקפה. ל"כלכליסט" נודע כי הקבוצה מתכננת לפתוח כבר ב־2017 סניפים של רשת המרכולים סופר קופיקס ברחבי רוסיה.

 

 

בשלב הראשון תקים קופיקס 39 סניפי מרכולים במדינה בתוך מרכזים מסחריים, שיוצבו בסמוך לסניפי רשת בתי הקפה קופיקס. פריסת רשת המרכולים תעשה במקביל להתפתחות של בתי הקפה קופיקס ברוסיה.

 

אתמול הודיעה קופיקס גרופ על הקמת בתי קפה תחת המותג קופיקס ברוסיה. החברה חתמה על הסכם עם קבוצת משקיעים בראשות סטש מלוואני, והאחים מיכאיל וגרגורי פצ'רסקי, להקמת רשת של בתי קפה ברוסיה שתמנה עד 1,000 סניפים. הצדדים יקימו חברה משותפת שתהיה רשומה בקפריסין כאשר אורבן קופיקס, החברה־הבת של קופיקס, תחזיק 36.4% מהחברה הקפריסאית והאחים פצ'רסקי וסטש מלוואני יחזיקו 61.6% מהחברה.

 

האחים פצ'רסקי הם אנשי עסקים יהודים, בעלים ומייסדי חברת הנדל"ן הרוסית ADG גרופ שבונה פרויקטים ברחבי רוסיה. השותף השלישי, סטש מלוואני, הודי בעל אזרחות בריטית, הוא מנכ"ל מלסונ'ס גרופ, חברת ייצור והפצת מזון ברוסיה, הפועלת בבריטניה, רוסיה ואפריקה, ובין המותגים המובילים שלה נמצא פרינגלס.

אבי כץ, מייסד קופיקס אבי כץ, מייסד קופיקס צילום: נמרוד גליקמן

 

אחד מפרויקטי הנדל"ן המפורסמים של ADG גרופ הוא זכייה במכרז של עיריית מוסקבה בשנת 2014 של פתיחה מחדש 39 אולמות קולנוע ישנים ברוסיה. החברה שילמה עבורם 152 מיליון דולר והתחייבה להשקיע 637 מיליון דולר נוספים בשיפוץ. ל"כלכליסט" נודע כי המשקיעים מתכוונים להפוך את 39 המיקומים למרכזים מסחריים בהם ייפתחו, בין היתר, מרכולים ובתי קפה תחת המותג קופיקס.

 

בשלב ראשון, כאמור, ישקיעו הצדדים בפיתוח פעילות בתי הקפה ברוסיה ויעמידו סכום כולל של מיליון דולר להקמת סניפי פיילוט והאופרציה ברוסיה, כשהמשקיעים מרוסיה יתנו 85% מהסכום ואורבן קופיקס תעמיד את ה־15% נוספים.

 

שוק הקפה הרוסי ובעיקר בתי הקפה הוא בתולי יחסית, כי רוסים הם חובבי תה מסורתיים ולכן נחשב לאחד מבעלי הפוטנציאל הגבוה בעולם. רשתות בינלאומיות מובילות ובהן סטארבקס וקוסטה קפה כבר פועלות שם ופותחות סניפים במהירות.

 

בית הקפה הראשון ברוסיה נפתח רק ב־1994, ומאז השוק צומח בקצב של 12%–15% בשנה שנבלם זמנית רק במשבר של 2008. היום פועלות בשוק כ־80 רשתות. המחיר הממוצע של כוס קפה ברוסיה נע סביב 200 רובל (כ־12 שקל) ל־300 רובל (כ־17 שקל), אך יש גם רשתות שמוכרות קפה במחירים גבוהים יותר של 500 רובל ומעלה.

 

מודל בתי הקפה והסופרים של קופיקס ברוסיה יהיה דומה לזה בישראל, ויתבסס על מכירת מוצרים במחיר אחיד. בבתי הקפה תמכור קופיקס כוס קפה ואת כל סוגי המאפים ב־50 רובל (2.5 שקלים). בשלב ראשון צפויה קופיקס להקים בתוך חודשיים וחצי שלושה סניפים, בבעלותה, שיהוו פיילוט ובשלב שני יוקמו 300 סניפים במוסקבה רבתי באמצעות זכיינים.

 

בשלב אחרון, בעוד כ־4–5 שנים מהיום, מתכננת החברה לצאת מגבולות מוסקבה ולהקים 700 סניפים במדינה. לדברי חיים אהרון, מנכ"ל קופיקס, המודל העסקי יהיה זהה לזה בישראל. לעומת עלות הקמה סניף קפה בישראל שעומדת על כ־400 אלף שקל, ברוסיה היא נעה 250 אלף שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x