$
פרסום ושיווק

הקרב על מגה: התנגדות עזה גם מצד הבנקים להמלצת הנאמנים

הבנקים מזרחי והפועלים פנו לבית המשפט בדרישה לקיים דיון בהמלצה למכור את הרשת ליינות ביתן; זאת בהמשך להתנגדותו של מוטי בן-משה

נורית קדוש וזוהר שחר לוי 19:1811.05.16

המלצתם של נאמני מגה אתמול (ג') לבית המשפט על הצעת יינות ביתן לרכישת רשת מגה ב-275 מיליון שקל, נתקלת בהתנגדויות עזות.

 

 

 

בין המתנגדים להמלצה - בנק הפועלים ובנק המזרחי להם חייבת מגה כ-440 מיליון שקל. בנק הפועלים, אחד הנושים הגדולים של הרשת, פנה הבוקר לבית המשפט המחוזי בלוד בבקשה לקיים דיון בימים הקרובים במסגרתו יידונו "קשיים" בהצעת יינות ביתן ולשמוע את עמדת הנושים. לפי דברי בנק הפועלים, לו חייבת מגה לטענתו 290 מיליון שקל, עולה מתנאי הסכם המכר המוצע על ידי יינות ביתן כי הערבות הבנקאית בסך 40 מיליון שקל תושב לו עוד בטרם יעביר כל תשלום מטעמו. בהודעה שמסר לבית המשפט היום מבקש גם בנק מזרחי לקיים דיון בהצעות שהוגשו לנאמנים לרכישת מגה. "בהליך המתנהל מזה כמעט שנה, לא נראה שיגרם נזק מכך שיקבע דיון בתוך כמה ימים ודומה שלא יהיה זה נכון להיחפז ולהכריע ללא דיון בבקשת הנאמנים שהיא בקשה מורכבת", נטען מטעם מזרחי.

 

 

 צילום: יריב כץ

 

בדברים אלו מתייחס הבנק לעמדת נאמני מגה לבקשה שהגיש אתמול מוטי בן-משה שהצעתו לרכוש את מגה לא זכתה במכרז שקיימו הנאמנים. בן-משה שמצוי פנה לבית המשפט המחוזי בלוד, בטענה שהמלצת הנאמנים על הצעת יינות ביתן היא בגדר מחטף. לטענת בן-משה, הצעתו, שעומדת על 330 מיליון שקל כולל המלאי, עדיפה לנושי מגה על הצעת יינות ביתן ולכן יש לאפשר לו להציג את הצעתו להצבעת הנושים. במסגרת זו התריע בן-משה כי ההסכם שהנאמנים מבקשים לכרות עם יינות ביתן קובע כי גם ללא אישורם של הנושים את ההצעה וגם אם אלה יתנגדו לעסקה, תעבור רשת מגה לבעלות יינות ביתן בדרך "עוקפת" של רכישת הפעילות. בפנייתו לבית המשפט מציין בא כוחו של בן-משה, כי בקשת הנאמנים לאישור העסקה עם יינות ביתן, אינה מפרטת מספר חולשות חמורות הניכרות בה.

 

יש לציין כי בן-משה מצוי בשלבים מתקדמים בעסקה לרכישת אלון רבוע כחול, מי שהיתה חברת האם של מגה עד שנקלעה להקפאת הליכים ועברה לניהול נאמני בית המשפט. הצעתו לרכישת מגה כוללת הפטר מכל תביעה כנגד הרבוע הכחול, רבוע נדלן ונושאי המשרה בעבר של מגה והרבוע הכחול, וזאת כנגד לקיחת אחריות על חוב הבנקים שהרבוע הכחול ערבה לו במסגרת הסדר הנושים שלה. הצעתו של בן-משה מותנית בהסדר נושים ברבוע הכחול ובמגה וכתוצאה מכך היא מחייבת את מגה ונושיה לותר על תביעותיהם וטענותיהם כנגד הרבוע הכחול, רבוע נדל"ן ונושאי המשרה שלהם.

 

בתשובה לבקשה שהגיש בן-משה לבית המשפט כתבו הבוקר הנאמנים כי הוא מבקש לקיים התמחרות בבית המשפט והדבר יסכן את החברה. לדבריהם, "היעתרות לבקשת בן-משה לפתוח מחדש את הליכי המכר מעמידה את נושי ועובדי מגה בסיכון בלתי סביר. מדובר בהתערבות בוטה בסמכויות שהוקנו לנאמנים מתוך אינטרס אישי ואופורטוניסטי של בן-משה".

 

הכנ"ר לא הביע תמיכה מלאה בעמדת הנאמנים וקבע כי "יש לכבד את שיקול דעתם של הנאמנים בבחירת המציע המיטבי ובשל כך לאשר עקרונית את התקשרותם עם יינות ביתן בהסכם. עם זאת, לא נעלמת מעיני הכונס הרשמי זכותם הברורה של הנושים להשמיע את דברם טרם מכירת מלוא עסקי החברה, אשר תמורתם תשרת החזר חלקי של נשייתם".

 

 

 

מוקדם יותר שלח רמי לוי הודעה לנאמנים בה הוא מוסיף 90 מיליון שקל להצעתו לרכוש את הרשת, ובסך הכל 320 מיליון שקל, לא כולל המלאי המוערך בכ-130 מיליון שקל. שיפור ההצעה הכספית לא צפויה להוביל בוודאות לזכייה של לוי במכרז, שכן מתמודדים נוספים ובהם חגי שלום מטיב טעם, מתכוונים לפנות לבית המשפט בבקשה לחייב הנאמנים לקיים התמחרות בין המציעים. זאת ועוד, הצעתו של לוי הוגשה למרות התנגדות חריפה ורשמית של רשות ההגבלים העסקיים להעברת מגה לבעלותו.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x