$
פרסום ושיווק

מסקנות הביניים של ועדת פילבר: יותר תחרות בשוק הטלוויזיה - בפחות רגולציה

על פי המסקנות, גוף שידור חדש לא יהיה מחוייב להשקיע כסף רב בהפקות מקור ויוכל לעצב את לוח השידורים הראשוני שלו לפי ההפקות הזולות, מאשר לעמוד במחוייבות של תכנים

אלירן מלכי 10:4725.01.16

ועדת פילבר, בראשות מנכ״ל משרד התקשורת שלמה פילבר, הגישה את מסקנות הביניים למתווה הרגולטורי החדש שלה לגבי שוק השידורים בישראל. הרעיון העומד בבסיס המתווה הוא הורדת חסמים והענקת הגנת ינוקא לשחקנים חדשים עד אשר הם יגיעו לנתח שוק תחרותי, ולאחר מכן הם ידרשו לכל המחויבויות שיש למקביליהם. במילים אחרות, גוף שידור חדש שיהיה מעוניין לקום בישראל לא יהיה מחויב להשקיע כסף רב בהפקות מקור ויוכל לעצב את לוח השידורים הראשוני שלו לפי ההפקות הזולות והנוחות לו מאשר לעמוד במחויבות של תכנים כפי שהוא היה מחויב להם עד היום.

 

ועדת פילבר קמה בספטמבר 2015 במטרה לעצב מחדש את שוק התקשורת בישראל ולהתאים את הראייה הרגולטורית המיושנת לעולם הטכנולוגי החדש ולצרכיו. אם בעבר הרחוק, לצופים היה רק את רשות השידור וקול ישראל, ולאחר מכן ערוץ 2, הכבלים, הלוויין, ערוץ 10 ותחנות הרדיו האזוריות החלו לצמוח, כיום יש ריבוי תכנים והחקיקה והתקנות הן יער סבוך שאינו מותאם למציאות החדשה. הועדה מעוניינת לקדם את התחרות בשוק הטלוויזיה בישראל בין אם זה בעזרת שחקנים כמו סלקום TV ופרטנר, שמאוד מעוניינת להשיק כבר את הטלוויזיה שלה, לבין שחקנים זרים כמו נטפליקס ואמזון, ומניחה כי ריבוי השחקנים יביא להקטנת כשלי השוק ומכאן שגם להפחתת הרגולציה הקיימת כיום.

 

שלמה פילבר מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר מנכ"ל משרד התקשורת צילום: עומר מסינגר

 

תמורת הגנת הינוקא לשחקניות החדשות וביטול המחויבות להפקות מקור בשלב החדירה לשחקנים חדשים בשוק, הוועדה מעבירה את האחריות לתאגיד השידור הישראלי (רשות השידור) וקובעת כי "השידור הציבורי מהווה גורם בעל משקל משמעותי בפתרון המתבקש לסוגיית הפקות המקור ליצירה מקומית איכותית בטווח הארוך", קרי, הוועדה רואה בתאגיד בתור הגורם שאמור לאזן ולפצות על כשלי השוק והפחתת הפקות המקור שייווצרו כתוצאה מהשחקנים החדשים, ובעזרתו הכשלים יתוקנו וההפקות המקומיות לא יפגעו.

 

הועדה רואה שמסקנות ועדת פילבר יוכלו להיות מיושמים רק לאחר הקמת הגוף החדש, שיאחד תחתיו את מועצת הכבלים והלוויין והרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, ובכך ייווצר רגולטור יחיד המפקח על השוק עם כללים זהים לכולם וללא הפליות. הגוף החדש, שקיבל את הכינוי ׳ברית המועצות', יפקח אף על בשידורים המתבצעים על גבי האינטרנט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x