פרסום ושיווק

יום ההכרעה במגה: מכירה לנחום ביתן ב־240 מיליון שקל או הקפאה

רשת המזון צפויה לחתום היום על הסכם מכירה או לבקש מבית המשפט הקפאת הליכים. לכלכליסט נודע כי בעלי יינות ביתן נחום ביתן הגיש הצעה קונקרטית לרכישת מגה בעיר

נורית קדוש 06:4917.01.16

רשת מגה צפויה לחתום היום על הסכם למכירתה או לחילופין לפנות לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים, לאחר שלא העבירה ביום שישי האחרון לספקיה תשלום של 60 מיליון שקל. אי־העברת התשלום בוצעה אף שהרשת לא קיבלה את הסכמת הרוב הנדרש מקרב הספקים (80%) לדחיית התשלום.

אפשרות שלישית העומדת בפני מגה במידה ולא תיחתם עסקת מכירה עד היום בשעות הצהריים, היא לנסות ולגייס הסכמה מצד ספקים נוספים לדחיית התשלום ליום שישי הקרוב, כך שתקבל ארכה להשלמת המכירה. חתימת עסקת מכירה בשבוע הקרוב תוביל את מגה למו"מ עם הספקים, הבנקים, העובדים ובעלי הנכסים על מחיקת חלק מהחוב, בהתאם לתנאים שיציב לה הקונה.

 

מנכ"ל מגה רביב ברוקמאייר, יו"ר אלון רבוע כחול אביגדור קפלן וסמנכ"ל הכספים של מגה זאב כהן מנכ"ל מגה רביב ברוקמאייר, יו"ר אלון רבוע כחול אביגדור קפלן וסמנכ"ל הכספים של מגה זאב כהן צילום: אוראל כהן

 

הסיבה העיקרית לדחיית התשלום לספקים היא המשא ומתן למכירת מגה שנחשף ב"כלכליסט", בין יו"ר אלון רבוע כחול אביגדור קפלן לבין בעלי רשת יינות ביתן נחום ביתן. ל"כלכליסט" נודע כי יממה לאחר שהגיע לפגישה במשרדי מגה לצורך משא ומתן לרכישת מגה בעיר, הגיש ביתן הצעת רכש רשמית לאביגדור קפלן. מקורבים למו"מ טוענים כי ביתן הציע לרכוש את מגה בעיר תמורת 240 מיליון שקל, בכפוף להסרת החובות שצברה תחת בעלות אלון רבוע כחול. במקביל מנסים לקדם במגה מכירה לבעלי רשת טיב טעם חגי שלום.

 

ביתן אמנם הסכים להמשיך ולהעסיק את כל עובדי מגה, אולם הצעתו צפויה לגרור התנגדות מצדם. זאת מאחר וכתנאי לקיום העסקה דורש ביתן להעביר את העובדים מההסכם הקיבוצי שחל עליהם להעסקה במסגרת צו ההרחבה החל על עובדי יינות ביתן, מהלך שמשמעותו פגיעה בתנאי העסקתם. יו"ר ועד העובדים במגה אייל אלי סירב להתייחס להצעתו של ביתן ומסר כי "נקבל בברכה כל משקיע שירצה להציל את פרנסת עובדיה, אך לא נוותר על ההסכם הקיבוצי".

 

על רקע פיטורי 2,000 מעובדי מגה בחודשים האחרונים והחשש לפיטורי 3,500 העובדים שעדיין מועסקים ברשת צפויים עובדי מגה להפגין מחר מול משרדי של בעל השליטה שרגא בירן, בדרישה שיזרים לקופת החברה 60 מיליון שקל מכיסו הפרטי. קופאיות העובדות במגה בעיר דרך חברת כוח אדם טענו כי הודיעו להן שמחר יהיה היום האחרון לעבודתן.

 

גורם נוסף לדחיית התשלום לספקים היא היערכות להקפאת הליכים בחברה. במידה ומגה אכן תיכנס להקפאה, קפלן שואף להשאיר את הכסף בקופת החברה לצורך המשך הפעלתה כעסק חי עד מכירתה בחסות בית המשפט. המהלך להחתמת חלק מספקי הרשת על הסכמה לדחיית התשלום — ובהם אסם, טמפו, חוגלה, ליימן שליסל, נטו ודיפלומט — נועד לגרום לספקים להודות בנכונות להגיע להסדר על החוב כלפיהם.

 

המשבר במגה הוביל בשישי האחרון למחסור חמור בסחורה בסניפי הרשת, שהיו ריקים מחלות לשבת והציעו כמויות מעטות של מוצרי בשר ועוף, מוצרי חלב וגבינות, ביצים, תפוחים ותפוזים. מגה אמנם התחייבה לשלם מעתה לספקים במזומן, אולם בענף מעריכים כי תזמין מחר כמויות סחורה מינימליות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x