$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

המשבר במגה: דיון בהול של דירקטוריון אלון הרבוע הכחול

החשש של ספקי מגה לתשלום הבא הוביל לכינוס אתמול. גורם באלון טען ששטראוס מובילה את החרפת הטון כלפי מגה. בינתיים, הרשת תסגור עוד שני סניפים מעבר ל־32 שעל סגירתם כבר הודיעה

נורית קדוש 07:0101.11.15

לנוכח החשש שהספקים יחדלו לספק לרשת מגה סחורה בתוך ימים אחדים ויגרמו לקריסתה, זומן אתמול (שבת) דירקטוריון אלון רבוע כחול לדיון. כך נודע ל"כלכליסט". ישיבת הדירקטוריון אתמול קיימה שני דיונים נפרדים בנושא מחזיקי האג"ח ובנושא מגה. ספקי מגה חוששים שאלון רבוע כחול מתכננת מהלך קיצוני שיוביל לעצירת תשלומים ומגבירים את דרישתם לתשלום במזומן.

 

 

 

בד בבד ממשיך יו"ר אלון רבוע כחול אביגדור קפלן לפעול למציאת משקיעים שירכשו את נכסי הקבוצה, ובכללם את רשת מגה. מקבוצת אלון נמסר כי "הדיון במוצאי שבת הוא דיון המשך בכל הסוגיות שעל הפרק".

 

 

 

לטענת גורם בקבוצת אלון, הספקים מאיימים לעצור את אספקת הסחורה לרשת ולדבריו, שטראוס, המשווקת מגוון רחב של מוצרים עומדת בראש הספקים שהחריפו את הטון כלפי מגה.

 

"לא סומכים על בעלי השליטה"

גורמים בענף המזון קיבלו ביום שישי האחרון מידע שלפיו אין בכוונת אלון רבוע כחול למצות את מלוא השבועיים כדי להגיע להבנות עם מחזיקי האג"ח. הדברים הובילו לגל שמועות שלפיו אלון רבוע כחול עלולה לפנות לבית המשפט ולהודיע שאינה יכולה לעמוד בהתחייבויותיה להסדר החוב של מגה, ולסכן את התשלום השבועי לספקים.

 

כבר עתה מגה מתמודדת עם עצירה או עם צמצום של אספקות מצד כעשרה ספקים מובילים, לצד שינוי חד־צדדי של הספקים שדורשים מהרשת תשלום במזומן כתנאי לאספקה.

 

 

 צילום: אוראל כהן

 

לרשת מגה אין יכולת לשלם עבור סחורה במזומן, ולכן רק הבוקר תוכל הרשת להעריך את היקף המחסור שצפוי להיווצר בסניפים.

 

לכל אורך סוף השבוע שעבר שמרו הספקים על קשר רציף עם הנהלת מגה בניסיון להפיג את החששות בנוגע ליכולת ההישרדות של הרשת.

 

לדברי בכיר בענף "קריטי לסיים את המו"מ עם מחזיקי האג"ח בתוך שעות או ימים ספורים, כיוון שהקלפים יכולים להיטרף מחדש בכל רגע, ואם אלון רבוע כחול לא תגיע להבנה עם מחזיקי האג"ח, היא תלך לפירוק, ויחד איתה יתפרק ההסדר במגה, ואף אחד מהספקים לא יראה את הכסף שלו".

לדברי הבכיר גם הספקים המחזיקים בערבויות ובביטוחי אשראי מצויים במתח רב: "לא סומכים על בעלי השליטה בקבוצה ולא על הערבויות שנתנו והחששות נכונים גם לגבי מבטחי האשראי שעומדים עם היד על הדופק".

 

ממשיכים לסגור סניפים הפסדיים

בתוך כך מגה ממשיכה בסגירת סניפים הפסדיים. ל"כלכליסט" נודע שבשבוע שעבר סגרה הרשת את הסניף ההפסדי של מגה בעיר בנווה סביון, ובימים הקרובים צפוי להיסגר סניף מגה בעיר באילת, ועובדיו יפוזרו בין שני הסניפים האחרים שמפעילה הרשת בעיר. מדובר בסניפים נוספים על 32 החנויות שנסגרו באוגוסט במסגרת ההבנות שהתקבלו בין החברה לוועד העובדים.

 

 

 

לפי הערכות ברשת מגה, אם תצליח הרשת לשרוד את המשבר הנוכחי, צפויים עוד סניפים הפסדיים להיסגר במהלך שנת 2016.

 

בתגובה על דברי הגורם באלון שהאשים את שטראוס בהובלת הקו הנוקשה כלפי מגה נמסר משטראוס כי "גם בשיא המשבר המשכנו לספק סחורה למגה כי הרשת חשובה לנו. הבהרנו שכחברה ציבורית, שטראוס אינה יכולה להגדיל את החשיפה שלה ולספק סחורה בלי לדעת איך ישלמו עליה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x