פרסום ושיווק

מחיקת "סעיף ההשתקה" ברשות השידור לא עברה בוועדת שרים

חלק מהשרים התנגדו למחיקתו המוחלטת של הסעיף האוסר על הבעת דעה אישית מצד עיתונאי רשות השידור, וההצבעה על ביטולו נדחתה לפחות בשבוע

אופיר דור 18:1711.10.15

ועדת השרים לחקיקה דנה היום (א') אך לא אישרה את ביטול "סעיף ההשתקה" שהוכנס לחוק השידור הציבורי. ההצבעה על ביטול הסעיף האוסר על הבעת דעה אישית מצד עיתונאי רשות השידור נדחתה לפחות בשבוע לאור התנגדות מצד מספר שרים.  

 

 

הסעיף מעגן בחקיקה חלק מתוך מסמך נקדי, הקוד האתי הישן של רשות השידור שנכתב עוד בשנות ה-70. על פי הסעיף, "בשידורי הרשות יש להימנע מחד צדדיות, ממשפט קדום, מהבעת דעה אישית, ממתן ציונים והדבקת תגים, מהעלמת עובדות או מהטמעתן באורח סלקטיבי שלא לפי ערכן החדשותי".

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: רויטרס

 

ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו הודיע כי הוא תומך במחיקה מוחלטת של הסעיף מכיוון שלתפיסתו כללי אתיקה עיתונאית אינם צריכים להיקבע בחקיקה ראשית. אולם חלק מהשרים כמו השר אורי אריאל התנגו למחיקת הסעיף. השר יובל שטייניץ הציע פשרה לפיה רק החלק הנוגע לאיסור הבעת דעה אישית ימחק ושאר הסעיף ישאר.

 

משרת המשפטים איילת שקד, האחראית על ועדת השרים, נמסר כי הדיון בנושא נדחה בשבוע בכדי למצוא את הנוסח המתאים. ממשרד התקשורת נמסר כי נתניהו ממשיך לעמוד על כך שהסעיף ימחק לגמרי.

 

הסעיף השנוי במחלוקת הוכנס לחוק כהסתייגות פרטית של חבר הכנסת ישראל אייכלר (יהדות התורה) במהלך ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית בתחילת ספטמבר. ההסתייגות הפרטית של אייכלר זכתה לתמיכה מצד השר הממונה על רשות השידור אופיר אקוניס כאשר כל חברי הקואליציה הצביעו בעדה כיוון שהבינו שמדובר בתיקון שיוזמת הממשלה. בעקבות החלטתו של נתניהו למחוק את הסעיף הודיע אקוניס על התפטרותו מתפקיד השר הממונה על רשות השידור.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x