$
פרסום ושיווק

"אינתיפאדת העגבניות": החקלאים זועמים על הייבוא מחו"ל; הכריזו על "יום זעם"

לטענת דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, הממשלה פוגעת בחקלאים המקומיים ותומכת בקמעונאים. "מזה זמן שבמדינת ישראל ישנו קרטל קמעונאי נוסח קולומביה שעושק אותנו וסוחט אותנו למחירי הפסד"

נורית קדוש 15:1206.10.15

החלטת שרי החקלאות והאוצר להקל על ייבאו עגבניות מחו"ל, מובילה את התאחדות האיכרים לצאת למה שהם מכנים "אינתיפאדת העגבניות". החקלאים הזועמים הכריזו הבוקר (ג') על "המהפכה החקלאית" במסגרתה יקיימו בשבוע הבא "יום זעם".

 

לטענת דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, הממשלה פוגעת בחקלאים המקומיים ותומכת בקמעונאים. "מזה זמן שבמדינת ישראל ישנו קרטל קמעונאי נוסח קולומביה, שעושק את חקלאי ישראל וסוחט אותם למחירי הפסד בשיטות שמזכירות סחיטת דמי חסות. לאחר ההחלטה המבישה של שר האוצר ושר החקלאות לייבא עגבניות מטורקיה, אנו קוראים לחקלאי ישראל לצאת לרחובות". לטענת אמיתי, הפגיעה לכאורה שנגרמת לחקלאים על ידי הקמעונאים הגדולים, הוחרפה בעקבות מתן הקלות בייבוא עגבניות. "לאחרונה, כאילו על מנת לוודא הריגה החליטו שרי האוצר והחקלאות, כחלון ואריאל, לייבא עגבניות מחו"ל בכלל וטורקיה בפרט ולהוסיף חטא על פשע, הבטיחו סבסוד הסחורה. נוצר מצב שממשלת ישראל נותנת רשת ביטחון לענף החקלאות של ארדואן במקום לחקלאים הנמצאים בגבולות, בעומק השטח, בחום ובקור, במלחמה ותחת מטרי טילים".

 

אמיתי. "נוצר מצב שממשלת ישראל נותנת רשת ביטחון לענף החקלאות של ארדואן במקום לחקלאים הנמצאים בגבולות" אמיתי. "נוצר מצב שממשלת ישראל נותנת רשת ביטחון לענף החקלאות של ארדואן במקום לחקלאים הנמצאים בגבולות"

 

אמיתי טוען עוד כי למדינת ישראל היכולת והסמכות הקבועים בחוק לשמירה על האיזון הנדרש בין החקלאי, הסיטונאי הקמעונאי והצרכן ואולם, מתוך בחירה, בחרה המדינה שלא לבצע תכנון החקלאות ושמירה על פערי התיווך והשתוללות הקמעונאים. "פתיחת הייבוא וביטול המכסים, על אף המשבר הרגעי שבענף העגבניות, יש בו כדי לגרום נזק בלתי הפיך לחקלאות ולחקלאים במעגל הראשון, ולכולנו כאזרחים ולמדינה בכלל במעגל השני. מי שיוכל לייבא את העגבניות הינם הקמעונאים, שכבר כיום נהנים ממצב, בו בשל כשל של המדינה בפיקוח והסדרה הקבועים בחוק של תוצרת חקלאית ושיווקה, של קביעת מחיר הרכישה מהחקלאי ומחיר המכירה לצרכן", אמר אמיתי והוסיף: "יכולת זו תתבטא באיזון מסחרי של רכישת תוצרת מחקלאי הארץ, תוך מנעד רכישה של תוצרת מחו"ל, באופן בו ירצו ירכשו בארץ וכשיבקשו להביא את החקלאים לרצפה, ירכשו מחו"ל ויגרמו להשמדת תוצרת או מכירתה להם במחירי הפסד – בעוד בשל אופי רכישות אלו, יוכלו לשמור על מחיר גבוה לצרכן".

 

בהתייחס למחסור החמור בעגבניות בחודש החולף, אשר הוביל לזינוק של אות אחוזים במחיר לצרכן, דוחה אמיתי את הטענות לפיהן החקלאים העלו את המחירים. "אין ספק שקיים חוסר של עגבניות ואולם, המחיר אותו מקבל החקלאי הינו קטן וזניח ונקבע ע"י הקמעונאי. בשל המחסור, נוצר יחס ביקוש-היצע, אשר מי שנהנה מתמחור החוסר, הינם הקמעונאים ולא החקלאים כפי שהקמעונאים מנסים לשוות מצג שכזה, להצדקת המחירים שהם גובים".

 

עגבניות. המחירים עדין גבוהים עגבניות. המחירים עדין גבוהים צילום: יח"צ

 

לטענת אמיתי, כל נסיונות ההידברות עם הממשלה כשלו ולכן לחקלאים לא נותרה ברירה אלא להפגין מול הכנסת. "כל ניסיונותינו, לצד הצהרות שרי החקלאות והאוצר, להקמת צוות אשר יבחן את מצב החקלאות בישראל, עלו בעשן המדורה שהציתו שיר החקלאות והאוצר, בהחלטתם לפתוח את הייבוא לישראל. אנו מודיעים, שלא ניתן לאדוני הממון, הגזל, החזירות והבצע, להסית וללמד מוסר את אלה העובדים בכל מקום, בכל מזג אוויר ובכל מצב בטחוני, תחת טל ומטר ותחת טילים. החקלאים מוכרים את התוצרת במחירי אפס, הנמוכים ממחירי היצור של התוצרת החקלאית ומנגד, חלק מהרשתות מרשות לעצמן לרצוח ולרשת יחדיו. הכלים למניעת פערי התיווך והריכוזיות בענף החקלאות על כל סוגיה, היו והינם בידי הממשלה ואולם עד כה הממשלה נמנעה מלעשות שימוש בסמכויותיה לביטול הריכוזיות והפגיעה ההדדית בחקלאים ובציבור הצרכנים. עד היום ומזה כעשור, החקלאים והצרכנים, משלמים את המחיר הבלעדי של כשל השוק הנובע מספסרות, ריכוזיות ויצירת קרטלים עסקיים בענף החקלאות בשיווק והמכירה של התוצרת החקלאית".

 

החקלאים קוראים לבטל את ייבוא עגבניות, לבטל את המיסים על עובדים זרים, לשבור את המונופול, הריכוזיות ופערי התיווך, להוריד את מחירי המים ולתמוך ולסבסד את החקלאות הישראלית.

 

בתוך כך, הירקות המשיכו לשמור על רמת המחירים הגבוהה שאפיינה את תקופת החגים, למעט ירידה במחיר המלפפונים והקישואים והתמתנות קלה בשיעור של אחוזים בודדים במחיר העגבניות הצפוי לרדת בשבוע הבא עם הגעת משלוח ראשון של עגבניות מיובאות לישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x