$
פרסום ושיווק

ועדת שכטר ממליצה: גם גופי תקשורת בעלי תשתית יחויבו להשקיע ביצירה ישראלית

על פי הוועדה, חברות כמו בזק ו-HOT טלקום יצטרכו להשקיע בקרן ליצירה איכותית בנוסף ל-yes ו-HOT שידורים. שחקנים חדשים כמו סלקום TV יהיו פטורים מהשקעה ביצירה בשלב הנוכחי

אופיר דור 17:0517.09.15

הוועדה הציבורית לבחינת הרגולציה על תחום השידורים בישראל בראשות פרופ' עמית שכטר הגישה היום (ה') את המלצותיה הסופיות למנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר. בשבוע הבא צפוי פילבר להציג את ההמלצות לפני ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו, שיצטרך להחליט אילו מהן ליישם באמצעות שינויי חקיקה. מכיוון שמדובר בהמלצות כלליות יחסיות, נראה שייקח זמן עד שאלו יישומו אם בכלל.

 

ועדת שכטר מונתה כבר בפברואר 2014 והגישה את המלצות הביניים שלה באוגוסט 2014. אולם בעקבות חילופי השרים במשרד התקשורת, ועזיבת השר גלעד ארדן שמינה את הוועדה, נדחתה הגשת ההמלצות הסופיות.

 

ההמלצה הראשונה של ועדת שכטר היא להקים רשות תקשורת, גוף מקצועי ועצמאי שירכז את הסמכויות של משרד התקשורת, הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין. באמצעות ריכוז כל הסמכויות בידי גוף אחד ניתן יהיה לדעת הוועדה לקבוע כללים רגולטורים שיתיחסו לכל הגופים המשדרים תכני וידיאו ללא תלות אם הם מעבירים אותם דרך לוויין כמו חברת yes, בכבלים כמו HOT או על גבי האינטרנט כמו סלקום TV או אתרים כמו Ynet או וואלה. ההמלצה להקמת רשות תקשורת עולה כבר שנים רבות אך לא יושמה כיוון שהדרג הפוליטי לא שש לוותר על סמכויות בתחום התקשורת ולהעבירם לגוף חיצוני ועצמאי. במיוחד קשה לדמיין את נתניהו, ששומר על שליטה קרובה על תחום התקשורת, מיישם המלצה זו.

 

  צילום: שאטרסטוק

 

לאחר שתוקם רשות תקשורת, ממליצה הוועדה כי תינתן לספקי השידורים הזדמנות לנסח בעצמם את הכללים שיחולו עליהם למשל בכל הנוגע לאתיקה בשידורים או בנוגע לאופן מדידת הרייטינג. אם רשות התקשורת לא תקבל את הכללים שיגבשו הגופים, היא תוכל להתערב ולהפעיל את סמכותה.

 

הוועדה ממליצה כי גופים חדשים שנכנסו לאחרונה או יכנסו בעתיד לתחום השידורים כמו סלקום TV לא ידרשו להוציא רישיון אלא רק יהיו מחויבים להירשם אצל רשות התקשורת. הגופים האלו גם לא יחויבו בהשקעות בתוכן ישראלי בשלב הנוכחי.

 

לגבי הגופים הקיימים כמו HOT ו-yes, הוועדה ממליצה להפחית את הרגולציה הקיימת עליהם ולמקד אותה. עם זאת, הוועדה קובעת כי גופים אלו ידרשו להמשיך להשקיע בהפקות איכות ישראליות ("סוגה עילית") באותה רמה כמו היום.

 

בנוסף ממליצה הוועדה כי גם שחקנים בעלי תשתית תקשורת ולא רק שחקנים משדרים יחויבו להשקיע בסוגה עילית. כך בזק בנוסף ל-yes ו-HOT טלקום בנוסף ל-HOT שידורים יצטרכו להעביר מימון לקרן מיוחדת ליצירה ישראלית. בניגוד למצב הנוכחי, הוועדה אינה שוללת מתן אישור ל-HOT ו-yes לשדר ערוצי חדשות משלהם כל עוד יקפידו על חדשות עצמאיות ובלתי תלויות.

 

ביחס לפרסומות קובעת הוועדה כי יש לאפשר לספקי השידורים לבחור בין שתי אופציות: מימון על ידי דמי מנוי או מימון באמצעות פרסומות. כך גופים שגובים דמי מנוי לא יוכלו גם לשדר פרסומות. הוועדה ממליצה גם לאפשר שידור תוכן שיווקי על בסיס העיקרון של מתן גילוי נאות כי מדובר בתוכן ממומן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x