$
פרסום ושיווק

פרסום ראשון

בעקבות החשש מקריסת מגה: הספקים מבקשים ערבות מדינה

יו"ר המפעלים הקטנים והבינוניים לחשבת הכללית: "לקריסה של רשת תהיה השלכה הרסנית על מאות הספקים הקטנים והבינוניים, שחוסנם הפיננסי קטן מהותית מהחברות הגדולות"

נורית קדוש 13:2918.06.15

החשש מקריסת מגה כמו גם ההרעה בתוצאות שופרסל, מערערת את יציבותם של בעלי מפעלי המזון הקטנים והבינוניים. במכתב ששלח למיכל עבאדי בויאנג׳ו החשבת הכללית במשרד האוצר, מבקש ליאור לוי, מנכ"ל ביסקול יו"ר המפעלים הקטנים והבינוניים הגנת המדינה לספקים קטנים ובינוניים מקריסת רשתות השיווק.

לוי כתב במכתב: "אני פונה אלייך בבקשה בהולה לשקול לאלתר הקמת כלי בערבות מדינה, שיאפשר ביטוח אשראי על חובות של רשתות השיווק לספקים קטנים ובינוניים. לכלי כזה, תהיה תרומה בהבטחת המשך פעילותם השוטפת של מאות יצרנים קטנים ובינוניים, בזכות הקטנת רמת החשש שלהם להמשיך ולמכור לרשתות. ובמקרה של חדלות פירעון חלילה של אחת הרשתות – הכלי יבטיח את שרידותם. תהיה לכך השלכה חיובית ישירה להבטחת התחרותיות בשוק המזון ומוצרי הצריכה ומניעת פגיעה קשה בתעסוקה".

 

סניף של עדן טבע מרקט במגה סניף של עדן טבע מרקט במגה צילום: מורג ביטן

 

את בקשתו נימק לוי בכך שבחודשים האחרונים גוברים הפרסומים על החשש למצבן של כמה מרשתות השיווק הגדולות, בהתבסס על הדו"חות הכספיים שלהן. לקריסה אפשרית של רשת, תהיה כמובן השלכה קשה על כלל הספקים שלה, אך על מאות הספקים הקטנים והבינוניים, ההשלכה אף צפויה להיות הרסנית. "החוסן הפיננסי של המפעלים הקטנים והבינוניים קטן מהותית בהשוואה לחברות הגדולות, והיכולות שלהם להיערך למשבר כזה וכן לנהל את תהליך ההתמודדות עימו הינן מוגבלות ולמעשה בלתי אפשריות", כתב לוי.

 

לוי הוסיף כי "ביטוח אשראי הינו כלי חשוב שנועד לגדר את סיכוני האשראי. אף על פי כן, היקף השימוש בו בקרב חברות קטנות ובינוניות הינו נמוך משמעותית בהשוואה לחברות הגדולות, שכן רוב הקצאת האשראי הוסבה לכיסוי ביטוחי לחברות הגדולות. כלומר, לא רק שנזקי חדלות פירעון יפגעו בספקים הקטנים והבינוניים בצורה אנושה יותר מאשר בספקים הגדולים, הרי שהם גם כמעט אינם מבוטחים מפני נזקים אלה, בעוד שבקרב הספקים הגדולים נפוץ השימוש בכלי ביטוח האשראי. גם ספקים קטנים ובינוניים, המעוניינים בימים אלה לבצע ביטוח אשראי על חובות כמה מרשתות השיווק, נתקלים בסירוב של החברות ביטוח האשראי, על רקע אי הגדלת חשיפות לרשתות".

 

בפאנל בהשתתפות בכירי ענף המזון בכנס "מזון בעידן החדש" שהתקיים השבוע, אמר לוי כי "מאז שאביגדור קפלן (מנכ"ל אלון רבוע כחול בעלת מגה, נ"ק) אמר שהוא לא ישן בלילה, כולנו הפסקנו לישון בלילה. אני מוטרד מאד מזה ששתי הרשתות הגדולות (מגה ושופרסל, נ"ק) מפסידות כסף. בנוסף, יש בעיית ביטוחי אשראי. אני מניח שרוב הספקים הגדולים מבוטחים, אבל רוב הקטנים פחות מבוטחים. גם ליאורה בירנהק, בעלת חברת הוופלים מנעמים הביעה חשש מקריסת מגה ואמרה כי חברות האשראי גובות מהספקים הקטנים פרמיה גבוהה שלא מאפשרת להם לרכוש ביטוח לסחורות שהם מספקים לרשתות.

 

הדברים נאמרו על רקע העמקת המשבר מגה העומדת בפני תוכנית הבראה שאם לא תיושם מיידית, ספק אם הרשת תמשיך להתקיים. זאת לצד הרעה בתוצאות שופרסל, שלמרות שחלפה שנה מאז החלה בתוכנית ההבראה, רשמה הרעה בתוצאותיה וחתמה את הרבעון החולף בהפסד תפעולי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x