$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

רשת בקריסה: מגה רוצה למכור 52 סניפים ולפטר 2,000 עובדים

רשת המזון הקורסת מנסה כצעד הבראה אחרון למכור את סניפי הדיסקאונט שלה לרשתות אחרות, בהן ויקטורי ורמי לוי, אך הקונים לא רוצים לקלוט אלפי עובדים הנמצאים תחת הסכם קיבוצי. כעת ההנהלה מנסה להגיע להסדר לפיו חלקם יועסקו בתנאים התחלתיים. יו"ר ועד העובדים: אנחנו לא מתכוונים לאשר את פיטורי העובדים

נורית קדוש 07:0717.06.15

המחלוקות בין השותפים באלון רבוע כחול ביחס לעתידה של רשת מגה שבבעלותם מובילות אותם לקידום מהלך יציאה משוק הדיסקאונט והתמקדות בהבראת הרשת העירונית מגה בעיר. ל"כלכליסט" נודע כי מתחילת השבוע קיימו בכירים באלון רבוע כחול שתי פגישות עם ועד עובדי הרשת בנסיון לקבל את הסכמתו לצעד, הכרוך בסגירת 52 סניפים ופיטוריהם של כ־2,000 עובדים. בשלב זה הצדדים לא הגיעו להסכמות ולכן צפויה להתקיים בשבוע הבא פגישה נוספת, הפעם במשרדו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שינסה לפשר בין הצדדים.

עוד נודע כי לאביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול אשר עד כה ניהל עצמאית את המו"מ עם העובדים, צורף עו"ד צורי לביא כנציג ארגוני הקניות של הקיבוצים — הגוף המחזיק ב־47% מקבוצת אלון. זאת ככל הנראה נוכח חוסר שביעות רצונו של דירקטוריון אלון רבוע כחול מהמתווה אליו הגיע קפלן עם העובדים. לפני שבועיים סירב הדירקטוריון לאשר את המתווה לפיו היו אמורים לסגור כ־20 סניפים הפסדיים, לפטר כ־200 עובדים ולקצץ כ־200 מיליון שקל בהוצאות שכר העובדים בפריסה ל־5 שנים.

 

בעקבות זאת הנחה הדירקטוריון את קפלן להציג בפניו תוכנית הבראה לרשת מגה ובכלל זה להמשיך את המשא ומתן עם העובדים, אלא שפגישה שנקבעה לשבוע שעבר נדחתה ברגע האחרון על ידי קפלן והתקיימה רק ביום ראשון האחרון. זאת לאחר שככל הנראה באלון רבוע כחול הגיעו להבנה לפיה יתקשו להבריא את מגה כל עוד פועלים תחתיה כ־50 סניפי דיסקאונט (של You וזול בשפע) שמסבים בחלקם הפסדים לרשת ולכן מנסים לקדם את מכירתם לגורמים שונים בענף, בהם רמי לוי ובעלי רשת ויקטורי אייל רביד.

 

 צילום: אוראל כהן
 

הבעיה היא שבסניפים אלו מועסקים כ־2,000 עובדים שהחברה מבקשת לפטר ברגע שתחתם עסקה למכירתם, אולם הם מוגנים על ידי הסכם קיבוצי. ללא אישור ועד העובדים וההסתדרות, תחול רציפות של ההסכם הקיבוצי כך שהעובדים יהנו ממנו גם תחת הבעלות החדשה ולא ניתן יהיה לפטרם. כיוון שהקונים הפוטנציאליים מסרבים בכל תוקף לקדם עסקה תחת מגבלה זו, מנסה אלון רבוע כחול להגיע להבנות עם הוועד כך שיאפשר אותו.

 

לפי המתווה המסתמן כעת, חלק מעובדי הסניפים שיימכרו יוכלו להיקלט לעבודה ברשתות שירכשו את החנויות, אולם בתנאים התחלתיים וללא הוותק שצברו. מדובר בפשרה כואבת, שכן גילם הממוצע של עובדי מגה הוא למעלה מ־45 וכלל לא בטוח שימצאו תעסוקה תחת מעסיקים חדשים.

 

להציל את העובדים הנותרים

 

במכתב שקיבלו אתמול עובדי מגה מוועד העובדים הודיע אייל אלי, יו"ר הוועד, על חזרה לשולחן המו"מ אחרי נתק של כ־3 שבועות. "הריני להודיעכם שהתקיימו שתי ישיבות עם קפלן, לביא ומנכ"ל מגה הנכנס רביב ברוקמאייר. מטעם העובדים השתתפו פרופ' ירון זליכה, ראש חטיבת המסחר בהסתדרות ראובן פרי ואנוכי. הדיונים היו קשים עקב המצב הקשה של החברה. נציגי העובדים העלו אופציות שמבחינתם הן סופיות, וזאת על מנת להבריא את החברה. עוד יצויין שבדיון השני שהתקיים אתמול בערב, סיכמו להפגש אצל יו"ר ההסתדרות על מנת לנסות לסגור את הפערים בין הצדדים".

 

מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן צילום: אלכס קולומויסקי

 

מדובר בפעם הרביעית שאלון רבוע כחול מנסה לשנות את מתווה הסכם ההבראה עם העובדים. ההסכם הראשון גובש לפני כשנה, בימים בהם דודי ויסמן כיהן כמנכ"ל החברה, אך לאחר זמן קצר הוא ביקש לשנותו ולהגדיל את היקף הקיצוץ לעובדים. לאחר הדחתו של ויסמן בינואר האחרון וכניסתו של קפלן לתפקיד סוכם על מתווה לפיו יקוצצו 200 מיליון שקל מתנאי העסקת העובדים בפריסה ל־5 שנים, ייסגרו 10 סניפים, יפוטרו 200 עובדים ולוועד יהיו שני משקיפים בדירקטוריון. בנוסף נקבע כי הבעלים יזרימו סכום שווה לזה שיקוצץ מהעובדים ושעם הבראת החברה, כשתתקיים חלוקת דיבידנדים, העובדים יקבלו שליש, הבעלים שליש והיתרה תוזרם לחברה.

 

לאחר שנציגי הקיבוצים התנגדו למתווה הזה, ניסה בעלי קבוצת אלון שרגא בירן להגיע להבנות עם העובדים על קיצוץ כפול בהיקפו תמורת מניות בחברה, אולם אז הודיע ועד העובדים כי העובדים בוחנים הגשת תביעות אישיות נגד בעלי השליטה וחברי הדירקטוריון בקבוצה בגין אחריותם למצבה הפיננסי.

 

אלי אמר באותה עת כי "מסתבר שההנהלה מנהלת איתנו מו"מ בחוסר תום לב. לאחר שכבר הושג הסכם על פיו עובדי החברה מוותרים על מאות מיליוני שקלים מתנאי העסקתם למען הבראת החברה, חזרה בה ההנהלה מההסכם ודורשת ויתורים כספיים נוספים. ההנהלה סבורה כנראה שלקופאיות ברשת יש חשבון בנק סודי בשוויץ שיחפה על מחדלי הניהול של בעלי השליטה והמנהלים. לצערי, הזמן לא משחק לטובתנו ואם ייגרם נזק נוסף לחברה כתוצאה מסירוב ההנהלה לחתום על הסכם ההבנות, העובדים יאלצו לפנות לביהמ"ש לבירור האחריות האישית שיש לדירקטורים למצב שנוצר".

 

פרופ' ירון זליכה, שמנהל בשם נציגות העובדים את המו"מ עם הנהלת מגה ובחן את מצבה הכלכלי של הרשת אמר אז כי "אנו מאמינים כי למגה נכון עוד תפקיד חשוב ומשמעותי בשוק הקמעונאות הישראלי ולצורך כך אנו מוכנים לוויתורים מרחיקי לכת. עם זאת, על הבעלים להבין שהעובדים אינם כספומט שיחפה על מחדלי ההנהלה. מוטב שההנהלה תקדיש מעייניה למציאת שותף אסטרטגי שיסייע לנו להפוך את מגה לחברה המביאה בשורה חדשה לציבור הצרכנים בישראל".

 

רמי לוי, בעלי שיווק השקמה רמי לוי, בעלי שיווק השקמה צילום: בלומברג

 

כעת מדובר במתווה רביעי לפיו הוועד יאשר אפשרות לפיטורי עובדים מבלי שרוכשי החנויות יעסיקו אותם תחת תנאי ההסכם הקיבוצי. למרות התנגדות ועד העובדים לפיטורים, מדובר במהלך שעשוי להציל את מגה ובעיקר את מקור פרנסתם של כ־3,500 העובדים הנותרים תחת ההסכם הקיבוצי שעובדים במגה בעיר, שכן מרבית הסניפים העירוניים רווחיים ובעלי פוטנציאל צמיחה משמעותי. מדובר באסטרטגיה הפוכה לזו שהוביל המנכ"ל הפורש מוטי קרן, אשר פיתח את זרוע הדיסקאונט והשקיע בפרסום רשת You אותה הקים כ־100 מיליון שקל.

 

גם אם אלון תצליח לקבל את הסכמת העובדים למהלך, יישומו עדיין מהווה אתגר לא מבוטל. הקונים הפוטנציאליים לוי ורביד לא מעוניינים בכל סניפי הדיסקאונט של מגה, שחלקם משתרעים על שטחים גדולים מאד של 6,000–7,000 מ"ר. מעבר לעובדה שמדובר בשטחים גדולים במידה שאינה תואמת את צרכי הרשתות המתחרות, הרי שגם השפעת הגודל על גובה שכר הדירה באותם נכסים יקשה על מגה לקדם את מכירתם.

 

המכירה למספר גורמים נפרדים הכרחית מכיוון שלוי נתוך למגבלות אזוריות בעקבות חוק המזון. קפלן יכול לנסות למצוא דרך להפחית את שכר הדירה בסניפים שיימכרו, אך הדבר יפגע בחברת הנדל"ן של רבוע כחול שהיא חברה ציבורית. אלה חדשות רעות עבור מגה, שכן מכירה ליותר מגורם אחד שמזהה את הדחיפות שבה היא נתונה ויודע לעשות בה שימוש לטובתו תציב את הרשת בעמדת נחיתות במו"מ ותשפיע לרעה על תוצאות הקבוצה בטווח הקצר.

 

אייל רביד, בעלי ויקטורי אייל רביד, בעלי ויקטורי צילום: צפריר אביוב

 

בעיה גם עבור הספקים

 

הדחיפות להגיע להבנות עם העובדים נוגעת להתקדמות בתוכנית ההבראה שקפלן נדרש להציג לדירקטוריון אלון רבוע כחול. אחרי שיגיע להבנות עם העובדים, צפוי קפלן לפנות גם לספקי הרשת בבקשת סיוע. בקרב הספקים ישנם חששות כבדים ביחס לעתידה של מגה והשלכותיה של קריסה אפשרית. "מאז שאביגדור קפלן אמר שהוא לא ישן בלילה, כולנו הפסקנו לישון. אני מוטרד מאוד מזה ששתי הרשתות הגדולות מפסידות כסף. בנוסף, יש בעיית ביטוחי אשראי. אני מניח שרוב הספקים הגדולים מבוטחים", הצהיר שלשום ליאור לוי, מנכ"ל ביסקול ויו"ר אגף מפעלים קטנים ובינוניים באיגוד המזון. גם ליאורה בירנהק, בעלת חברת הוופלים מנעמים, הביעה חשש מקריסת מגה ואמרה כי חברות האשראי גובות מהספקים הקטנים פרמיה גבוהה שלא מאפשרת להם לרכוש ביטוח לסחורות שהם מספקים לרשתות.

 

מלבד העובדים והספקים, ידרש קפלן להתמודד במסגרת תוכנית ההבראה שירקום גם עם הבנקים להם חייבת מגה כ־600 מיליון שקל, כשעל כ־280 מיליון שקל מהסכום ישנן ערבויות. גורם נוסף שיצטרך לתת את חלקו בתוכנית ההבראה היא רבוע כחול נדל"ן, המשכירה למגה כ־65% מהסניפים.

 

בדיון שהתקיים לפני כשבועיים החליט דירקטוריון אלון רבוע כחול להנחות את דירקטוריון מגה להציג לו תוכנית הבראה בת קיימא. ההחלטה התקבלה אחרי דיון ממושך במסגרתו נדונו חלופות שונות בהן גם פירוק הרשת. ההחלטה להנחות את קפלן להציג תוכנית הבראה לא גובתה בהחלטה ביחס להזרמת הון על ידי השותפים באלון רבוע כחול (בירן עם 53% והקיבוצים עם 47%). על רקע היעדר מימון החיוני ליישום תוכנית הבראה וכן לקיומה השוטף של הרשת הסובלת מתזרים שלילי, ההערכות בענף המזון הן כי מגה עלולה לבחור באופציית הפירוק.

 

את הרבעון הראשון של השנה חתמה מגה עם ירידה של 1.67% במכירות ביחס לרבעון המקביל אשתקד, שהסתכמו ב־1.38 מיליארד שקל, זאת למרות חג הפסח שתרם להגברת המכירות. הרשת גם העמיקה את ההפסד התפעולי וזה הסתכם ברבעון ב־30.6 מיליון שקל לעומת 22 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

 

בחירה בפירוק החברה צפויה להשפיע לרעה על תוצאות רבוע כחול נדל"ן בטווח הקצר, אולם כיוון שהסניפים נמצאים במיקומים מהטובים בארץ, החברה תוכל להשכירם לגורמים חיצוניים בקלות. מעבר לפיטורי אלפי עובדים, אפשרות הפירוק צפויה לפגוע אנושות בספקים הקטנים והבינוניים שאינם מבוטחים כנגד אספקת סחורה למגה.

 

מאלון רבוע כחול נמסר: "כחלק מתוכנית ההבראה ברשת מגה מתקיים מו"מ עם ועד העובדים. אין בכוונתנו לדווח או לנהל את פרטי המו"מ מעל דפי העיתון".

 

הוועד יהיה מוכן לשקול מכירה של עשרות סניפים

 

אייל אלי, יו״ר ועד העובדים אישר כי בכוונתה של מגה לצאת משוק הדיסקאונט ולפטר 2,000 עובדים. "ועד העובדים מאשר קיום מו״מ עם קבוצת אלון רבוע כחול במסגרתו עלתה בקשה מצד אלון רבוע כחול להציל את מגה באמצעות סגירת תת רשת. מדובר במהלך שכרוך בפיטורי 2,000 עובדים ואין בכוונת הוועד לאשרו. יחד עם זאת, הוועד יהיה מוכן לשקול מכירה של עשרות הסניפים בתנאי שהקונה ימשיך להעסיק את העובדים תחת ההסכם הקיבוצי שנחתם עם ההסתדרות״.

 

ברקע הדברים האצה במשא ומתן בין אלון רבוע כחול לוועד העובדים, לאחר הקפאתו למשך כ-3 שבועות. מתחילת השבוע קיימו הצדדים שתי פגישות במהלכן הועלתה דרישה מצד אלון רבוע כחול לסגור את 52 סניפי הדיסקאונט יו וזול בשפע, בהם מועסקים כ-2,000 עובדים. בשלב זה הצדדים לא הגיעו להסכמות ולכן צפויה להתקיים בשבוע הבא פגישה נוספת, הפעם במשרדו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שינסה לפשר בין הצדדים.

 

בתוך כך, לאביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול אשר עד כה ניהל עצמאית את המו"מ עם העובדים, צורף עו"ד צורי לביא כנציג ארגוני הקניות של הקיבוצים - הגוף המחזיק ב-47% מקבוצת אלון. זאת ככל הנראה נוכח חוסר שביעות רצונו של דירקטוריון אלון רבוע כחול מהמתווה אליו הגיע קפלן עם העובדים. לפני שבועיים סירב הדירקטוריון לאשר את המתווה לפיו היו אמורים לסגור כ-20 סניפים הפסדיים, לפטר כ-200 עובדים ולקצץ כ-200 מיליון שקל בהוצאות שכר העובדים בפריסה ל-5 שנים.

 

בעקבות סירובו לאשר את המתווה האמור, הנחה הדירקטוריון את קפלן להציג בפניו תוכנית הבראה לרשת מגה ובכלל זה להמשיך את המשא ומתן עם העובדים, אלא שפגישה שנקבעה לשבוע שעבר נדחתה ברגע האחרון על ידי קפלן והתקיימה רק ביום ראשון האחרון. זאת לאחר שככל הנראה באלון רבוע כחול הגיעו להבנה לפיה יתקשו להבריא את מגה כל עוד פועלים תחתיה כ-50 סניפי דיסקאונט (של You וזול בשפע) שמסבים בחלקם הפסדים לרשת ולכן מנסים לקדם את מכירתם לגורמים שונים בענף, בהם רמי לוי ובעלי רשת ויקטורי אייל רביד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x